Burnun akması nasıl durdurulur?

Mevsimin tam olarak belli olmadığı, havaların ısınmaya yeni başladığı bugünlerde havalara aldanmamalıyız. Grip ya da soğuk algınlığının tam zamanı. Eğer burnunuz akıyorsa, bunu durdurmak mümkün.

Burnun akması nasıl durdurulur?
Burnun akması nasıl durdurulur?
GİRİŞ 26.05.2011 16:43 GÜNCELLEME 26.05.2011 16:43
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Ehow isimli internet sitesinde yer alan habere göre, burun akıntısını önlemek için bunları yapmalısınız.

1. Antihistamin alın: Reçetesiz antihistaminler, özellikle alerji nedeniyle oluşan burun akıntısına iyi gelir. Ancak uyku veren antihistaminler yerine uykunuzu getirmeyenleri tercih edin.

2. Eğer burnunuz virüs ya da soğuk algınlığı nedeniyle akıyorsa, soğuk algınlığı ilacı kullanın. İlacı reçetesinde belirtilen şekilde kullanın.

3. Burun spreyi kullanın. Tüm eczanelerde bulabileceğiniz burun spreylerini doğrudan burnunuza püskürtün. Burnunuz aktığında, burnunuzun içindeki doku şişmiştir. Burun spreyleri dokuyu iyileştirerek bu şişliği azaltmaya yardım eder. Ancak bu burun spreylerini sadece birkaç gün için kullanabilirsiniz. Uzun süre kullanırsanız, burun akıntınız daha da kötüleşir.

4. Uyurken odanızda bir nemlendirici bulundurun. Nemli hava mukusu inceltirken, kuru hava da burun akıntısını kötüleştirir. Nemlendirici kullandığınızda kuru daha fazla nemlenecektir.

5. Bir çay kaşığı tuzu 1 fincan ılık suyun içine atıp karıştın. Bu karışımın birazını damlalığın içine koyun. Başınızı geriye doğru yatırın ve burnunuza birkaç damla bu karışımdan damlatın. Burnunuzu tam olarak temizlemek için bu süreci birkaç kez tekrar edin. Aynı zamanda eczaneden de tuzlu su spreyi alabilirsiniz.

6. Küçük bir parça zencefil kökü çiğneyin. Kökten gelen suyu yutun. Evde yapabileceğiniz bu tedavi dolaşımı artırır ve mukusu azaltır. Burnunuzun akması durana kadar bu süreci günde 3-4 kez tekrarlayın.

Zaman Online

YORUMLAR 5
 • damla 6 yıl önce Şikayet Et
  Daha pratik bilgiler verirseniz sevinirim
  Cevapla
 • yaprak 7 yıl önce Şikayet Et
  Bilgilerinizi bgendim
  Cevapla
 • yok 7 yıl önce Şikayet Et
  bisey yok
  Cevapla
 • zeynep 7 yıl önce Şikayet Et
  Mukusu durdurmak için daha pratik yöntemler yazar mısınız
  Cevapla
 • sünküb 8 yıl önce Şikayet Et
  Gıhhh diyin
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İlk idmanına çıkan Mourinho'nun elindeki dosya gündem oldu!
Hamas lideri Haniye'nin acı kaybı! Katil israil bombaladı