Erdoğan: Onun böyle bir şey yazması mümkün değil!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal 7 - Ülke TV ortak yayınında, Yeni Zelanda'da bir teröristin camiye düzenlediği alçakça saldırıyı değerlendirdi. Saldırının şahsi değil, örgütlü bir saldırı olduğunun altını çizen Erdoğan, teröristin sözde manifestosunun ise başka bir kurul tarafından yazılıp eline verilmiş olabileceğini söyledi.

GİRİŞ 18.03.2019 21:45 GÜNCELLEME 19.03.2019 01:28
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal 7 ve Ülke TV ortak yayınında katıldığı "Cumhurbaşkanı ile Seçim Özel" programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

 

 

YENİ ZELANDA'DA CAMİYE TERÖR SALDIRISI: BU ÖRGÜTLÜ BİR OLAYDIR

"Bugün için Çanakkale ruhu ne anlama geliyor?" sorusu üzerine Erdoğan, "Bir terörist çıktı, bir serseri çıktı. Benim ülkemi kendine göre ikiye böldü. 'Anadolu yakasında yaşarsanız ne ala ama Avrupa yakasına geçmeye kalkarsanız şöyle yaparız, böyle yaparız.' Tabii bu, oradaki zihniyetin acaba bir ifadesi miydi? Çünkü bu olay, bireysel bir olay değildir. Bu olay, tamamen örgütlü bir olaydır. Zira burada 50 Müslüman şehit edilmiştir. Bunların içinde yavrular var 3-4 yaşında. Acımasızca bunlar orada şehit edilmiştir." diye konuştu.

 

 

"BATI MEDYASI İŞİ TAMAMEN SİNSİCE GÖTÜRÜYOR"

Charlie Hebdo olayında bütün dünyanın Avrupa'da bir araya geldiğini ama Yeni Zelanda'daki olayda Avrupa'nın sesinin çıkmadığını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Avrupa'dan henüz daha bir şey duymuş değiliz. Batı medyası işi tamamen sinsice götürüyor. İslam dünyasından da ses yok sadece Türkiye olarak biz yorumlarımızı, değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Yardımcımı, Dışişleri Bakanımı, geniş bir heyet ile gazeteci arkadaşlarla beraber Yeni Zelanda'ya gönderdim. Orada görüşmeleri yaptılar. Genel Vali, Belediye Başkanı, Başbakan ile görüşmelerini yaptılar. Benim de oradaki İslami cemaat liderleriyle, arkadaşlarımız toplantıdayken sabah telefon bağlantısıyla görüşmem oldu. Bizi üzen şey şu; bir taraftan barıştan, özgürlüklerden bahsedeceksiniz ama bütün bunlardan bahsederken bir terörist ortaya çıkacak, ondan sonra da onunla ilgili çok farklı bir yaklaşım olacak."

"50 MÜSLÜMAN ORADA ŞEHİT EDİLECEK, CEZASI 15 YIL MI OLACAK?"

Daha önce de aldığı bilgilere göre, olayın zanlılarına 11 yıl gibi bir mahkumiyetin verildiğini anlatan Erdoğan, "Bu sabah yaptığım görüşmede oradaki Müslüman cemaatlerin liderleri de 15 gibi bir şeyden bahsediyorlar. Yani 50 Müslüman orada şehit ediliyor, bunların cezası azami 15 yıl olacak. Böyle bir şey olabilir mi? Bu, kabul edilebilir mi? İdam bugün Amerika'nın bile belli eyaletlerinde hala devam ediyor, dünyanın değişik yerlerinde hala devam ediyor. Bu çocuk oyuncağı mı? 50 insan, ibadet esnasındayken şehit ediliyor. Kiliselerde, şurada, burada bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Böyle bir şeyin olmaması lazım. Bizim ülkemizde böyle şeylere asla müsaade etmedik, her türlü tedbiri aldık. Ama bunlar, bu tür şeylerde çok rahatlar. Böyle bir şeyi kabullenmek mümkün değil." ifadelerini kullandı.

- "Her şey teknoloji değildi"

"HER ŞEY TEKNOLOJİ DEĞİLDİ, BİR NUSRET-İ İLAHÎ VARDI"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yeni Zelanda'dan, 16 bin 500 kilometreden bunlar Çanakkale'ye niye geldi? Avustralya niye geldi? Kanadası, Amerikası buraya niye geldiler? Biz o zamanın şartları içinde, bunlar dünyanın en güçlü ordularına sahip oldukları halde, biz Seyit Onbaşı'nın o topuyla, o mermisiyle orada onları Çanakkale'nin sularına gömdük. Bu tabii bir şeyi gösteriyordu, her şey teknoloji değildi. Her şey imkanlarla olmuyordu. Ama bir de nusret-i ilahi vardı. Meşhur 15'liler hikayesi. 15 yaşındaki çocuklar, Çanakkale'de bu savaşa katılıyor. O kadar askerden yoksun bir dönemdeyiz. Rabb'im orada nusreti veriyor ve Çanakkale'den bizler zaferle çıkıyoruz. 

Her yıl bunlar anma törenlerine gelirler biz her türlü kolaylığı gösteririz. Gazi Mustafa Kemal'in 'Burada koyun koyuna yatıyorlar, yatacaklar, endişe etmeyin.' gibi gayet güzel bir ifadesi de var. Ama demek ki bunlar bu tür şeylerden anlamıyorlar. Nasıl o zaman tabutlarıyla dönenler olduysa, bugün de böyle bir şeye tevessül edecek olurlarsa, bu millet aynı cevabı vermekten geri değildir."

"TERBİYESİZ! SEN DAHA BU MİLLETİ TANIMAMIŞSIN"

Yeni Zelanda'daki saldırıyı gerçekleştiren teröristin Ayasofya'ya minareyi yakıştıramadığını ifade eden Erdoğan, "Senin dedelerin bu işi ne kadar kudretle yapabildiyseler, sen onların seviyesine bile çıkamazsın. Terbiyesiz, önce haddini bileceksin. Sen daha bu milleti tanımamışsın. Geldi bu adam burada 3 gün tur attı. Çevreyi dolaştı." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, teröristin Konstantinapol meselesiyle ifadelerinin sıradan ifadeler olmadığını, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun oğlunun ifadelerine benzediğini anlatarak, şunları kaydetti:

"BURASI İSLAMBOL! KONSTANTİNAPOL DEĞİL"

"Demek ki bunların ruh kökünde, düşünce dünyasında hala bunlar yaşıyor. Ama şunu bilmeleri lazım ki burası İslambol. Konstantinapol olma diye artık bizim ne bir düşüncemiz ne bir hayalimiz... Böyle bir şeyi yaşatmayız. Bu ülkenin içinde yok mu? Var. Ana muhalefetin başındaki adam gibi. Gezi olaylarında 'Zulüm 1453'te başladı.' diye yazanlar. 'Terör İslam dünyasından kaynaklı.' ifadesini kullanıyor bu ülkenin ana muhalefetinin başı. Lafı geldiği zaman bu ülkenin yüzde 99'u Müslümandır diyeceksin ondan sonra da faturayı geleceksin, 'Terör İslam dünyasından kaynaklı.' bunu kullanacaksın. Bunları anlamakta ben zorlanmıyorum ama zorlananlar var. Niye? Hala bu adamın peşine takılıp gidenler var. Avustralya'daki o alçak bir senatörün kullandığı ifadelerden bunun bir farkı var mı? Aynı ifadeleri kullanıyor. Demek ki aynı merkezden yönetiliyorlar. Bu da tabii hassasiyetimizi çekiyor. Bu ifadelerimin altında bunlar yatıyordu."

"BU DANGALAK BÖYLE BİR MANİFESTO YAZAMAZ! YAZIP ELİNE VERMİŞLER"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, teröristin Youtube'da yayınladığı 74 sayfalık sözde manifestoya da değinerek "Bu dangalağın böyle bir manifesto yazması mümkün değil. Bunun arkasında bir kurul var. Bunu bulmuşlar, hazırlayıp eline vermişler. Çünkü Batı medyasının neden sesi çıkmıyor?

"GERİ ALACAKMIŞ, SIKIYSA GEL AL!"

Burada benim ülkemin adı geçiyor, şahsi olarak benim adım geçiyor, Ayasofya'nın da adı geçiyor. Geri alacakmış Ayasofya'yı, sıkıysa geri al." ifadelerini kullandı.

ETİKETLER
tvnet
YAZDIR
YORUMLAR 39
 • hakan gardas 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence bunlar büyük savasin ayak sesleri
  Cevapla
 • Bircihan 1 yıl önce Şikayet Et
  Mavi vatan tabbikatin dan sonra bence bu olayı gerçekleştirmek için istihbarat örgütleri ve bazı Hristiyan tarikat örgütleri bunu planlamış olabilir Müslümanların kini olan türkiye'yi değil Kabe yi hedef alır oysaki burda ayasofya diyor yani hrisyiyanlarin kıblesi bana göre Türkiye diyor çünkü halifeligin son kalesi yani irkci olanları Türkiye'ye karşı ayaklanmaya davet ediyor tamamen organize
  Cevapla
 • raşit 1 yıl önce Şikayet Et
  gavuru anladıkta müslüman niye cami bombalar , ırakta ,suriyede
  Cevapla
 • hidocan Almanya 1 yıl önce Şikayet Et
  irakta camii yi bombalayanlar cia ajani bilmiyorsan ögrendin simdi
  Cevapla
 • Türkiye Fatihleri 1 yıl önce Şikayet Et
  Almanyad 1975 senesinden beri yaşıyorum.Birzamanlar Bader Mainhofer diye bir Terörist örgüt vardı Almanyada .En son üyesini Tren istasyonunda yakaladılar ve Kalbinden vurup öldürdüler.Diğer üyesinide hapishanede astılar. Bunları niye yaptı Almanya biliyormusunuz? Yaşayıpta ilerde başıma bela olmasın diye.Büyüklük işte böyle olur.Türkiye derhal Apodan başlıyarak sonra HDP li vekiller dahil Yurt dışına kaçan FETÖ cüler dahil Türkiye düşmanlığı yapan herkesi Kemal Kılıcdaroğlu dahil,Brunson ve bu son Yeni Zelandadaki dahil hepsini infaz etmesi gerkirki,başka düşmanlara örnek olsun diye caydırmak için. Devletimizi yönetenlere duyrulur.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Yeni zellandada iki cami basildi diger kisiler nerde
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Suudi Arabistan'da 'İsrail' krizi! Kral Selman veto etti
Son dakika haberi: 18 Eylül koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı