Başkan Erdoğan'dan flaş Ali Babacan açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek'teki temaslarının ardından Ankara'ya dönüşü sırasında, gazetecilere gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Başkan Erdoğan, Ali Babacan'ın AK Parti'den istifasıyla ilgili soruya cevap verdi.

Başkan Erdoğan'dan flaş Ali Babacan açıklaması
Başkan Erdoğan'dan flaş Ali Babacan açıklaması
GİRİŞ 10.07.2019 01:00 GÜNCELLEME 10.07.2019 02:11
Bu Habere 240 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek'teki temaslarının ardından Ankara'ya dönüşü sırasında, aralarında Kanal 7 Ankara temsilcisi ve Haber7 yazarı Mehmet Acet'in de bulunduğu gazetecilerin sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti kurma hazırlığı içinde olduğu belirtilen Ali Babacan'la yaptığı görüşmeyle ilgili ilk kez konuştu.

İŞTE ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI;

SORU: ALİ BABACAN PARTİNİZDEN İSTİFA ETTİ. ALİ BABACAN SİZİNLE İSTİFA ETMEDEN ÖNCE GÖRŞME YAPTI MI? ALİ BABACANI’IN KURACAĞI PARTİ SİZİ NASIL ETKİLER, ETKİLER Mİ?

Benimle randevu talebi neticesinde bir görüşmesi oldu. Bu görüşmesinde de kendisi “Şu seçimden sonra istifamı vereceğim. Çünkü partiye karşı olan aidiyet duygularımı kaybetmeye başladım” dedi.

“Nedir aidiyet duygularınızı kaybetme gerekçeleriniz?” deyince de “Ülkedeki ekonomik durumlar gibi şeyler söyledi.

'PARTİ Mİ KURACAKSINIZ?' DEDİM

Şu an tabi istifa mektubunu görmediğim için bilemiyorum ama bana da o gün bir mektup vermişti. O mektuptaki metin bu. İşte “Kurucu üyesi olduğum AK Parti’den bu safhada aidiyet duygularımın kaybolmaya başladığını görüyorum ve bundan dolayı da ayrılma kararı veriyorum” şeklindeydi. Tabi kendisiyle bir çok şey konuştuk. Birçok insanla görüştüklerini, çeşitli görüşmelerle bazı adımlar attıklarını anlattı.

Ben kendisine “Parti mi kuracaksınız?” dedim. “Şu anda düşünmüyoruz ama bir platform olarak çalışıyoruz” dedi.

'DAVA ARKADAŞLIĞI TERK EDİLMEZ'

Dedim ki ‘Bak Ali Bey, eğer senin bu kabineye katkı verme noktasında yaptığınız çalışmalar varsa, vereceğiz bilgiler varsa biz bunlardan istifade ederiz. Malum ben sana partide danışmanlık teklif ettim, kabul etmedin.” Daha ileri gidiyorum; Özbekistan Başkanı benden orada devletin yapılanmasında eleman istedi. Ali Bey’i teklif ettim. Kendisine de söyledim. Maalesef oraya da evet demedi. Bizim dava arkadaşlığımızda bir şey var. Dava terk edilmez. Burada sonuna kadar hizmet söz konusudur. Ali Bey, AK Parti içinde belki de Türkiye’de en genç yaşta bakanlık görevlerine gelen birisidir. Ondan sonraki her dönemde de kendisini bakan yaptık.

'ANLAŞAMADIĞIMIZ BİRÇOK KONU OLMUŞTUR'

Anlaştığımız anlaşamadığımız birçok konu olmuştur. Bunlardan en önemlisi de faiz meselesidir. Faiz konusunda hiçbir zaman anlaşamadık kendisiyle. Çünkü faizin bizden ne denli götürüsü olduğunu hep kendilerine söylemişimdir. Uyulduğu zaman enflasyon nerelere kadar inmiştir. 4,6’ya kadar faiz düştü. Enflasyon da 7 civarındaydı. Hatırlayın ondan sonra bize hemen ciddi darbe olayı yapıldı. Bu darbe olayında da bir anda Taksim Gezi olaylarını yaşadık ve faizde, enflasyonda çift haneli rakamlara çıkmış olduk. Burada arkadaşlarımızın duruşları ciddi sıkıntılar oluşturdu. Bu sıkıntıları ben yaşadım, milletimiz yaşadı. Dolayısıyla da ilanihaye bu insanlar burada kalacak diye bir şey yok.'ALİ BEY'İN KENDİSİNE DE SÖYLEDİM'

 

 

Şimdi Ali Bey de hemen rahatlıkla istifasını vermiştir, hayırlısı olsun.  Partimizden bu şekilde ayrılanlar daha önce de olmuştu. Hatta grup kuracak milletvekiliyle ayrılanlar olmuştu. Bu isimler kimlerdi diye sorsam acaba hatırlar mısınız? 17-18 kişi başkalarını da kattılar ve grubu kurdular. Olsa olsa bir Erkan Bey’i hatırlarsınız ama diğerlerini herhalde hatırlamazsınız. Aynı şekilde ondan sonra da yine ayrılanlar oldu. Mesela bir tanesi şu anda Sayın Kılıçdaroğlu ile beraber. Çok büyük bir aşkla ayrılmıştı, partisini kurmuştu. O da ayrıldı ama yürümedi, tutmadı. Bir başkası daha yine aynı şekilde ayrıldı, o da tutmadı. En sonunda tutmayınca Ordu’dan belediye başkanı adayı oldu. Ama Ordu’da bizim aday yaptığımız Hilmi Bey açık ara belediye başkanlığını aldı.

"BU ÜMMETİ PARÇALAMAYA HAKKINIZ YOK"

Şimdi bu gerçekler ortada. Şunu çok ve açık samimi söylüyorum; bizim partimizin oturmuş, yerleşmiş bir altyapısı var. Ben Ali Bey’in kendisine de söyledim; “Yolunuz yolunuzdur eyvallah ama şunu unutmayın ki bu ümmeti parçalamaya hakkınız yok. Siz bunu yapıyorsunuz. Bunun parçalanmasıyla da bir yere gidemeyeceksiniz” dedim. Şunu da söyledim, “Fazla da geç kalmayın” dedim.

SORU: NEDEN BÖYLE DEDİNİZ?

Bir an önce kursun ki daha seçime dört sene var.

 

 

SORU: BABACAN’A, DAVUTOĞLU’NA GÜL’E KIRGINLIĞINIZ VAR MI?

Bu soru sorulur mu Allah aşkına… Bunlara kırgınlık olmayacak da kime olacak?

SORU: KAÇ SENEDİR KIRGINSINIZ?

Bu tür yaklaşımların olmasıyla başlayan bir süreç… Ama biz baldıran zehrini içerek hep sabrettik ve aleyhte herhangi bir şey konuşmadık. Cumhurbaşkanlığı seçimleri oldu. Bakın şu son belediye başkanlığı seçiminde İstanbul’da olanlar çıkıp da Binali Bey’le ilgili bir tane olumlu ifade kullanmadılar. Siz nefsinizle bir muhasebe yapın. “Bu kim? Benim arkadaşım. Bununla ilgili bir ufak ifade kullanmayayım mı? Daha önce yine mesela referandumda bakıyorsunuz hayır oyu kullandılar. Ama biz bir şey konuştuk mu? Konuşmadık. Herkesin yaptığı yanına. Başka hiçbir şey yok.

YAZDIR
YORUMLAR 240
 • Analız 1 yıl önce Şikayet Et
  Reıs haklı eskı gunlere donup bır bakmalılar omuz vermelıler bu davaya tum cemaatler tum mıllıyetcıler menfaatsız karsılıksız ılk zamanlardakı gıbı ınsanlar zamanla degısıyor maalesef !
  Cevapla
 • Cahalet34 1 yıl önce Şikayet Et
  Hala halai insan okumasa bazi bilgi belgeletden cok uzak ve Cahill kaliyormus aynen ben. Ben simdiye kadar akp bir hizmet ve siyasi Parti diye biliyormusum meger ummet imis umed haberimiz yokmus..
  Cevapla
 • Faruk 1 yıl önce Şikayet Et
  Erdoğan karşıtlarından bir cacık olmaz. Sadece mide bulandırırlar.
  Cevapla
 • Mahmut 1 yıl önce Şikayet Et
  Reis daha düne kadar adı sanı bilinmeyen insancıklar diyorum ben artık onlara, senin sayende adam oldular ama nefislerine yenik düşüp dünya hayatına meylettiler. Şer güçler ile ittifak yaptılar. Onların kaygıları Türkiye değil, ümmet değil kendi nefisleri. Dünyadaki Müslüman mazlumların ve bizlerin duaları seninle ve seninle birlikte olanlarındır. Allah yar ve yardımcınız olsun. Sayın Devlet Bahçeli reisim ve ona gönül vermiş ülküdaşlarımıda Allah iki cihanda aziz eylesin inşallah. Mevlam ahirette sizlere ve bizlere rahmetiyle muamele eylesin. Bu ülkenin altını oymaya çalışanlara ve bizden görünüp şer güçlere hizmet eden tüm münafıklara da gazabıyla muamele eylesin inşallah.
  Cevapla
 • fatih Küçük 1 yıl önce Şikayet Et
  Haset ve İhanet bu iki şeytani vasıf kardeşi kardeşe, babayı oğula hasım yapar. Ama Allah ihanet edenleri de haset edenleri de sevmez. Halkın Reise olan muhabbeti onları ihanet ve haset içerisine sürükledi. Ama şunu unutmasınlar Lider sonradan olunmaz Liderlik vasfı doğuştandır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Şehri sel vurdu! Vali şoke etti! Tepki çeken görüntüler
Düğmeye basan adam: Makovsky! Şubat ve Mart'ta görüşmüşler...