CHP'den Muharrem İnce'yi kızdıracak yeni açıklama! Karpuz benzetmesi

Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, "Muharrem İnce'nin parti kuracağı söylentileri CHP'de nasıl karşılandı?" adlı köşe yazısında, CHP'nin vitrin isimlerinden biriyle yaptığı söyleşiyi yazdı. İnce'nin parti kurma çalışmaları hakkında açıklama yapan CHP'li isim, "Partiyi kurabileceğinden emin değilim. Bir hevesi var. Gündemde kalmayı pek sever. Kopardığı gürültünün etkisi olmaz. Vazgeçecektir büyük ihtimalle" dedi.

CHP'den Muharrem İnce'yi kızdıracak yeni açıklama! Karpuz benzetmesi
CHP'den Muharrem İnce'yi kızdıracak yeni açıklama! Karpuz benzetmesi
GİRİŞ 08.08.2020 10:10 GÜNCELLEME 08.08.2020 10:16
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

CHP'li ismin açıklamalarını aktardıktan sonra konu ile alakalı değerlendirmelerde bulunan Mehmet Acet ise, "İnce'nin parti kurması demek, daha ilk etapta karpuzun ortadan ikiye bölünmesi gibi tabanın ikiye bölünmesi ile sonuçlanabilecek bir potansiyel taşıyor" dedi.

 

İşte Mehmet Acet'in o yazısı;

CHP’nin vitrin isimlerinden, kamuoyunun yakından tanıdığı, sözleri CHP adına söylenmiş gibi kabul edilebilecek bir isimle, Muharrem İnce’nin parti kurma hazırlıkları/söylentileri meselesini konuştum.

Bu sürpriz gelişmenin CHP’de nasıl karşılandığı, İnce’nin muhtemel hamlelerine karşı nasıl bir reaksiyon gösterileceğini yansıtması bakımından dinlediklerimi önemli buldum.

O yüzden önce araya girmeden sorduğum soruları ve aldığım cevapları aktarayım:

SORU: Muharrem İnce’nin parti kuracağı söylentileri hakkında ne diyorsunuz? Ciddi buluyor musunuz?

CEVAP: Benim bir temasım olmadı ama partiyi kurabileceğinden de emin değilim. Bir hevesi var. Biraz da kendisi unutulmayı sevmez, gündemde kalmayı pek sever. Kendisinden bahsettirir ama kopardığı gürültü kadar etkisi olmaz. Vazgeçecektir büyük ihtimalle.

SORU: Parti’nin, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun bunu engellemeye dönük bir tutumu olur mu?

CEVAP: Zannetmiyorum. O, kendiliğinden vazgeçer diye düşünüyorum.

"ADAYLIK DİYE BİR MAKAM YOK"

SORU: Peki, Sayın İnce’nin partiden dışlandığı, horlandığı, hakir görüldüğü düşüncesine ne dersiniz?

CEVAP: Adaylık diye bir makam yok. Bir takım yerlere aday olmuş olmak, o adaylıktan kaynaklı özel bir protokol ayrıcalığı gerektirmez. Bir görevdir, yapılmıştır, bitmiştir. Elbette bir saygı da kendisine gösteriliyor, gösterilmiyor değil. Ama Yalova delegesi olarak Yalova delegeleriyle oturması da normal.

Adaylık diye siyasi bir mevki yok.

Telefon görüşmemizde sorduğumuz sorular ve aldığımız cevaplar bunlar.

Şimdi bu sözlerin biraz analizini yapalım.

Yukarıdaki beyanatta görüldüğü üzere, Muharrem İnce’nin parti kuracağı yönünde ortaya çıkan haberler, CHP yönetimi tarafından "ciddiye almıyoruz" diye özetleyebileceğiz bir havada karşılanmış görünüyor.

Daha doğrusu ciddiye alınıyor olsa bile, "Kamuoyuna verilmek istenen mesaj bu yönde" dersek yerinde olacaktır.

Muharrem İnce, parti kurmaya karar verdiği, hatta bu çalışmaları yürütmek için ofisler açmaya başladığı yönündeki haberleri doğrulamış değil.

Bu "doğrulamama" tutumu, eğer gerçekten konuştuğum CHP’li ismin dediği gibi "gündemde kalmak, unutulmamak" adına sergilenen bir tutum ise, bu durum İnce’ye günün birinde çıkıp "Ben parti kuracağım demedim ki" diyebileceği bir esneklik alanı sağlayabilir.

Burası böyle ama İnce eğer gerçekten parti kurma niyeti olmadığı halde kendisini konuşturmak için böyle yapıyorsa, bu durum kişisel siyasi kariyeri için hiç de iyi bir sınav olmayacaktır.

Öyle bir durumda, CHP içindeki "arkadan gülüşmeler" artacak, İnce’ye yönelik zaten var olan aşağılama, hor görme tutumları kendini daha fazla gösterecektir.

MUHARREM İNCE PARTİ KURARSA CHP BU DURUMDAN NASIL ETKİLENİR?

Diğer yandan, kanaatimce Muharrem İnce’nin parti kuracağı haberlerini yalanlamamış olması, doğrulamamış olmasından daha fazla önem taşıyor.

Neden derseniz, 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı sonuç, kendisini hâlâ, "ciddiye alınmayacak siyasetçiler" kategorisinin dışında tutuyor.

Evet, yukarıda sözünü ettiğim CHP’linin dediği gibi siyasette "Cumhurbaşkanlığı adaylığı" gibi bir makam/mevki yok.

Ancak bu böyle diye CHP genel merkezi destekli olduğu her halinden belli olan "itip kakma’"politikasının duygusal bir travmaya yol açması da İnce gibi egosu güçlü bir isim için kaçınılmaz görünüyor.

Bu minvalde, daha önce olup bitenleri saysak yerimiz kalmaz, o yüzden son günlerde olanları hatırlayalım yeter.

İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun Ayasofya’da cuma namazı için

"Herkes adına Muharrem Bey gider" diyerek kendisini alaya alması...

Yine Kaftancıoğlu’nun talimatıyla yapıldığı besbelli olan CHP İstanbul İl Başkan Yardımcılarından birinin "Düşünsenize memleketin tek sorunu seçim sonrası kaybolan cumhurbaşkanının nerede olduğunu bulmak olacak" diyerek bu alaycılık seviyesini bir tık yukarı taşıması...

Parti silsilesi içinde edilen bu lafların Muharrem İnce için "onur kırıcı" laflar olduğu ortada.

Kanaatimce, sırf bu nedenle parti kursa bile kimse için "Niye böyle yapıyorsun. Neden CHP’ye gidecek oyları bölmeye talip oluyorsun" deme hakkı olmayacaktır.

Peki, Muharrem İnce’nin parti kurması, CHP için "gülünüp geçilerek" karşılanacak bir gelişme mi olur?

Bu önemli bir soru ve ayrıca bir yazıya konu olmayı hak ediyor.

Ama kendi sorduğumuz soruyu açıkta bırakmamak adına bir cümlelik bir cevap vermek gerekirse, "Hayır, gülünüp geçilecek bir gelişme olmaz bu" diyebilirim.

İnce’nin parti kurması demek, daha ilk etapta karpuzun ortadan ikiye bölünmesi gibi tabanın ikiye bölünmesi ile sonuçlanabilecek bir potansiyel taşıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 40
 • DİRİLİŞ 3 ay önce Şikayet Et
  İnce Chp'nin düştüğü durumun özetidir.Cumhurbaşkanı adayı yaptıkları ve %30 oy alan kişiye reva görülen Tuvaletin yanı CHP'nin diktatörlüğünün muazzam göstergesidir.Kasetle gelen diktatör.
  Cevapla
 • Sınır 3 ay önce Şikayet Et
  Muharrem ince kılıçdaroğluna göre daha özgür hareket edebiliyor.eline kağıt vererek konuşmuyor en azından.iftirasını duymadık.projelere karşı olduğunu duymadık.yanılıyor olabilirim.seçim gecesi iftira oyununu gören ince ortadan kaybolarak.seçimi etdoğan kazanmıştır.yapılacak bir şey yoktur diyerek iftira oyununu bozmuştur.ve parti kurarsa chp yüzde onlara düşer.
  Cevapla
 • Birkol 3 ay önce Şikayet Et
  Sayin ince ucan balon gibidir havasi inince tuvalet kenarina itilecektir CHP kongresinde oldugu gibi.
  Cevapla
 • Halit 3 ay önce Şikayet Et
  Sayın ince ikide bir benim haysiyeti le oynadılar deyip olayı kişiselleştirme. Asıl memleketin bekasıyla oynuyorlar. Bunu söyle millete
  Cevapla
 • seyirci 3 ay önce Şikayet Et
  muharrem kur su partiyi adam diyelim sana hic olmassa hain olmayan bir muhalefet olur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Korona katliamı! Eşini, kayınvalidesini ve görümcesini kaybetmişti bir acı haber daha
İçişleri'nden 81 ile yeni korona genelgesi! İşte tüm detaylar...