Erdoğan’dan İstanbul hamlesi: Yeni il başkanının bilinmeyen yönleri

Bugün yapılacak kongreyle AK Parti İstanbul İl Başkanlığında bayrak değişimi yaşanacak. Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, Yeni Şafak'taki yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul İl Başkanlığı'na Milli Görüş çizgisinden bir ismi getirmesinin anlamını yazdı ve Kabaktepe'nin siyasi geçmişiyle ilgili önemli bilgiler verdi.

Erdoğan’dan İstanbul hamlesi: Yeni il başkanının bilinmeyen yönleri
Erdoğan’dan İstanbul hamlesi: Yeni il başkanının bilinmeyen yönleri
GİRİŞ 24.02.2021 11:07 GÜNCELLEME 24.02.2021 11:10
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

“Erken seçim var mı” diye soranlara, “2018’deki şartların tam tersi var şu an” diye söze girerek cevap veriyorum.

Ne demek istiyorum, açayım.

Ak Parti çevrelerinde üç yıl önce bu zamanlar, yani 2018’in ilk aylarında, erken seçim senaryoları üzerine konuşulurken en geçerli tez, seçimlerin zamanında yapılması halinde şartların daha zorlayıcı olacağı şeklindeki tezdi.

İktidarı sandık dışı yöntemlerle devirmek için devreye sokulan darbe girişimlerinin çeşitli versiyonları bir şekilde boşa çıkarılınca, herkesin aklına acaba bundan sonraki ‘bel altı vuruşlar’ 3 Kasım 2019’a endeksli şekilde mi hazırlanıyor sorusu düşmüştü.

Ekonomi çevrelerinde de 2019’un daha zor geçeceği yönünde kanaat oluşmuştu.

Nitekim bu görüşler etrafındaki ortaklaşma artınca, Nisan 2018’de erken seçim kararı alınmış oldu.

2021’in ilk aylarındaki duruma baktığımızda ise, bütün dünya gibi Türkiye’de de pandemi şartlarının da etkisiyle sıkıntıların çoğaldığı bir dönemin içinden geçiyoruz.

Toplumda zaten bir erken seçim talebi yok.

Daha önce aktarmıştım. Anketlere göre halkın yüzde 70’den fazlası, erken seçim yerine, mevcut sorunların çözümüne odaklanılması yönünde bir irade beyanında bulunuyor.

Ekonomide pozisyon sahibi çevrelerden aldığım nabzı da buraya ekleyeyim:

2021’in kontrollü şekilde geçirileceği, 2022’den itibaren büyüme hedeflerinin hız kazanacağı yönünde bir karar verilmiş gibi görünüyor.

Yani bugünkü şartlarda, seçimlerin 2023’te, başka bir deyişle zamanında yapılmaması için ikna edici bir gerekçe yok gibi görünüyor.

Başlığa taşıdığımız ifadelerden mülhemle, ‘erken seçim hamleleri’ yerine, ‘2023 hamleleri’ dememizin nedeni de bu.

OSMAN NURİ KABAKTEPE 80 SONRASI MİLLİ GÖRÜŞ HAREKETİNİN GENÇLİK ORGANİZASYONUNU YAPAN 6-7 KİŞİDEN BİRİSİ”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2021’e cumhur ittifakının çatısını genişletmek için yeni hamleler yaparak başladı.

Siyaset kulislerinde, Saadet Partisi’nin asıl ‘bir numarası’ olan, Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’nun Ak Parti’ye karşı ‘bütünüyle kapalı’ tutumunu esnetme eğilimi gösteren Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’e yaptığı ziyaretle ilgili tartışmalar da bitmiş değil henüz.

Şimdi de, Erdoğan’ın İstanbul İl Başkanlığı için Milli Görüş geleneğinden gelen bir isme yönelmesi, merakları celbeden bir gelişme olarak karşımıza çıktı.

Ak Parti’nin yeni İstanbul İl Başkanı olarak ismi gündeme gelince, Osman Nuri Kabaktepe ile ilgili birtakım araştırmalar yaptım.

Eski arkadaşlarını bulup konuştum.

Şu an Ak Parti camiasında saygın bir yeri olan, isminin kullanılmaması şartıyla konuşan bir isim, Kabaktepe’yi “1980 sonrasındaki Milli Görüş hareketinin gençlik organizasyonunu yapan 6-7 kişiden biri” olarak anlattı.

“O 6-7 kişi içinde en genç olan isimdi” diyerek.

80’lerden beri Kabaktepe’nin en yakın arkadaşları arasında olduğunu söyleyen ilgili isim, kendisiyle ilgili konuşurken şu bilgileri de verdi:

-Uzun yıllar öğrenci örgütlenmelerinde ortaöğrenim başkanlığı yaptı.

-Fazilet Partisi’nde, Refah Partisi’nde Gençlik Kolları’nda görevler yürüttü.

-Gençlik örgütlenmelerinde en önemli rol üstlenen arkadaşlarımızdan bir tanesi oldu. Siyasetten sonra vakıflara yoğunlaştı. TÜGVA’da Yüksek İstişare Kurulu üyeliği yaptı. Maarif Vakfı kurulunca, mütevelli heyet başkan yardımcısı oldu.

-Düşünce anlamında bir düşünce adamıdır. Entelektüel anlamda iyi bir münevverdir, eylem adamlığında iyi bir aktivist.

Ak Parti’nin İstanbul İl Yönetiminde, Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı’nda uzun yıllar görevler yapan, çekirdekten yetişme bir siyasetçi olan İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş da, Kabaktepe ile ilgili benzer cümleler kullanıyor:

“Ben gerek Beşiktaş, gerek İstanbul ilde görev yaparken Osman Bey, Milli Gençlik Vakfı’nda siyaset yapan bir arkadaştı. Uzun süredir irtibatımız kopuktu. İlde karşılaştık. Hemen birbirimizi tanıdık. İyi bir değer katacağı kanaatini taşıyorum. Kendisini iyi yetiştirmiş, entelektüel birisi. Tabanımız tarafından da ciddi anlamda olumlu bir tepkiyle karşılandı. Bu anlamda faydalı olacağına inanıyorum. Bu yerinde bir değişim oldu. Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederim.”

Erdoğan’ın kongre arifesinde İstanbul için çekirdekten gelen, direklere afiş asarak siyaset yapmaya başlamış, gençlik örgütlenmesinde başarılar göstermiş bir isme yönelmesi, 2023 yolunda önemli mesajlar içeriyor.

Sadece 2023 değil tabi, çeyrek asır sonra kaybedilen İstanbul için 2024 Mart sonunda yapılacak seçimlere dönük de, teşkilattaki yenilenme üzerinden bir başlangıç vuruşu anlamına geliyor bu hamle.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • Mehmet57 1 ay önce Şikayet Et
  Allah cc hayırlara vesile etsin
  Cevapla
 • Harun Karaca 1 ay önce Şikayet Et
  inşallah ekibini kendisi ve teşkilattan doğru isimlerle kurar. Eğer Numan Bey veya sadece belli Partiiçi yetkililer yönlendirmesi ile kurulursa hoş bir durum olmaz, Kurucu iradeden bir konsensus ile kurulacak bir il yönetimi daha kolay şartlarla iyi bir aday ile ilk fırsatta İBB seçimlerini kazanır.
  Cevapla
 • Enver Kibar 1 ay önce Şikayet Et
  Osman bey kimsenin adamı olmaz,kimse ona karışamaz siyasetten istikbal bekleyen biri değildir,vakıf hizmetlerine yönelmesine bu anlamdadır,Sayın Cumhurbaşkanımızın talebi ile görev almıştır başkalarini karıştırmak yani yeni il yönetimini yok şu bakan yok bu bakan karışamaz .Kendisi gençlik kolları genel başkanı iken ilçe başkanı idim,yakinen tanırım.Allah yardımcısı olsun
  Cevapla
 • Niyazi Özarslan 1 ay önce Şikayet Et
  İnşaallah kardeşimiz geçmiş yönetimin hatalarıni tekrar etmez.Sandiklarda sandık başında oturmayın çocuk bakan,adını bile zor yazan,mahalle toplantılarında hiç görmediğimiz,Sandık görevi için alınan parayı ulufe zanneden zihniyetleri kırmadan dikkate alır.Sen yaslisin sandıkta görev alamazsın,fakat vekil olabilen çarpık zihniyet tekerrür edilmez.2023 seçimlerine hazır olunDURMAK YOK YOLA DEVAM
  Cevapla
 • İzmirli 1 ay önce Şikayet Et
  Gerçek milli görüş ten gelen yöneticilerle değiştirmesi lazım ak Parti'nin yoksa şimdiki yerel yöneticilerin bir çoğundan bi cacık olmaz hepsi halka tepeden bakıyor kendi menfaatlerini düşünüyorlar . Nede olsa muhalefet yok karşılarında millet te mecburiyetten oy veriyor Reis partiye gerçek dava adamlarını getirirse bu iş yürür gider bu şekilde devam ederse olan reise olacak emeklerine olacak insanlar çok zor durumda
  Cevapla
 • Malazgirt...71 1 ay önce Şikayet Et
  Cacık ne demek ya...?? Ya sen cacık isen....??
  Cevapla
 • murat 1 ay önce Şikayet Et
  iyi bir adım gibi görünmesine rağmen başarı beklemiyorum nihayetinde erbakan hoca 11 ayda ek vergi vs koymadan demk btce ve çalışanlara görmdikleri ve göremeyecekleri kadar zam ve denk bütce yapmıştı onu beyenmeyen talebeleri 19 yılda bırakın denk bütçeyi mirlyarlarca dolar açık verip faiz ödeyip vergi üstüne vergi koyarak vatan millet sakarya edebiyatıyla gitmeye çalışıyor diyeceğim marifet kişilerden çok sistemdedir son olarak 20 yıllık bir parti bir osman nuri kabaktape veya liyakatli siyasetçi yetiştirememişse sonu gelmiş demektir
  Cevapla
 • Hüseyin yildiz 1 ay önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun insallah milli görüş davasına gönül vermiş ve o çizgide yetişmiş olan bizim gibi kardeşlere selam olsun Ak partimize hayırlı olsun insallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Libya Başbakanı Dibeybe, heyetindeki 14 bakanla Türkiye'ye geliyor
Hemşirenin otomobiliyle 30 metreden bahçeye uçma anı görüntüye yansıdı