MHP'nin üç seçim şartı AK Parti'nin masasında

MHP, hazırladığı raporu AK Parti’ye verdi: “Seçim barajı yüzde 5 olsun. İttifak içi baraj uygulansın. Daraltılmış bölgeye itirazımız var.” Rapor Erdoğan’a sunulduktan sonra iki parti ortak çalışma yapacak.

MHP'nin üç seçim şartı AK Parti'nin masasında
MHP'nin üç seçim şartı AK Parti'nin masasında
GİRİŞ 18.06.2021 07:58 GÜNCELLEME 18.06.2021 07:58
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

MHP Genel Merkezi, AK Parti’nin seçim barajı, seçim bölgeleri, partilerin seçimlere katılma şartlarını da içeren çalışmasına ilişkin rapor hazırladı. Yapılan değerlendirme, AK Parti’ye gönderildi. AK Parti kurmayları, MHP’nin öneri ve itirazlarını art arda yaptıkları toplantıda değerlendirdiler. Buradan çıkan sonuç, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulduktan sonra MHP ile ortak çalışma başlatılacak.

TÜRKİYE BARAJI YÜZDE 5 OLMALI

Edinilen bilgiye göre, MHP, ittifak ortağının yüzde 5 ve yüzde 7 olarak iki seçenekli hazırladığı Türkiye barajının yüzde 5 olarak uygulanmasını istedi, ittifak yapan partilere ittifak içi baraj uygulanması önerisinde de bulundu. Buna göre barajı aşamayan partilerin oyları ittifaka katılamayacak.

LİDERLER BELİRLEYİCİ OLACAK

AK Parti’nin önerisinde ittifak içi baraj bulunmuyor. Partinin önerisi, mevcuttan farklı olarak her partinin oyunun ayrı ayrı hesaplanması ve onların toplamının ittifak oyu olarak yazılmasını kapsıyor. Bu konuda liderler belirleyici olacak.

SEÇİME GİRECEK PARTİLER

MHP ayrıca, siyasi partilerin seçime girme şartı olarak Meclis grubunun bulunmasının şartlar arasından çıkarılmasına destek verdi. Partilerin seçime katılabilmeleri için, Türkiye genelinde yüzde 50 oranında teşkilatlanmış olmaları ve seçimlerden altı ay önce tamamlanması şartı bulunacak.

DARALTILMIŞ BÖLGE İTİRAZI

MHP, AK Parti’ye gönderdiği çalışmada, seçim bölgelerinin sayılarının arttırılarak, daraltılmış bölge sisteminin uygulanmasına da itiraz etti. Yıl sonuna gelmeden düzenlemenin yasalaşması ve Anayasa’nın ‘seçime bir yıl kala yapılan yasal düzenlemeler, ilk seçimde uygulanmaz’ hükmüne takılmaması planlanıyor.

KAYNAK: HÜRRİYET
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • murat 7 ay önce Şikayet Et
  Bence baraj 10 da kalmalı
  Cevapla
 • Bahçelinin önemi 7 ay önce Şikayet Et
  Devlet Bahçeli yi eleştirenler Bahçeli olmasaydı MHP nin başında Meral Aksener yada Koray Aydın olacaktı. Biz boşuna MHP kongrelerine Askerimizle Polisimizle bu zatlari sormadık.
  Cevapla
 • Anti komünist 7 ay önce Şikayet Et
  İttifak için baraj uygulanması iyi fikir. Saadet, Deva, Gelecek Partisinin önü kesilecektir. Bu hamle millet ittifakına en az %5,6 oy kaybettirir.
  Cevapla
 • reis.... 7 ay önce Şikayet Et
  hey gidi mhp..... nerden nereye.... sn. bahçeli partiyi nerden alıp nereye getirdiniz... yüzde 5 garanti değilse yüzde 3 yaptırın seçim barajını.. barajın altında kalmayın.....
  Cevapla
 • zafer gülten 7 ay önce Şikayet Et
  isteyen kesin MHP dir,HDP kadar bile oy alamıyor çünki,AKP ile birlik olmasaydı baraj altına düşüp kapanabilirdide.
  Cevapla
 • Ddd 7 ay önce Şikayet Et
  Hdp nin oyu yüzde 6-7 civarıdır. Gerisi hdp baraj altında kalmasın diye hdp li olmasa da oy veren chp ve aşırı sol kitledir.. mhp de baraj altında kalmaz, baraj riski olsa birçok ak partili mhp ye oy verir ki ben de veririm..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Can Ataklı'dan İmamoğlu'na çok ağır eleştiri
İran krizi sonrası duyurdular! Dünya devi Türkiye'ye ilave gaz getirecek