Başkan Erdoğan merak edilen soruyu cevapladı: Yangınlarda sabotaj var mı?

Başkan Erdoğan'dan, yangın felaketine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, sabotaj iddiaları, yangın söndürme çabalarının yanında aşısızlara kısıtlama ve ABD'nin Dedeağaç çıkarmasını değerlendirdi.

GİRİŞ 30.07.2021 14:25 GÜNCELLEME 30.07.2021 16:05
Bu Habere 92 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ: Başkan Erdoğan'dan cuma namazı sonrası, yangın felaketine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

YANGINLARDA SABOTAJ İDDİASI

"Yangınlarla ilgili soruşturma yoğun bir şekilde devam ediyor. Yoğun çalışmalar devam ediyor. Sonuçları netleşince açıklayacağız. Sabotaj iddiası araştırılıyor. Boş verilip geçilecek şey değil çok değişik mekanlarda hemen hemen aynı zamanlarda süren bir yangın. Burada acaba herhangi bir suikast, bu tür şeyler var mı yok mu bunların üzerinde duruluyor. 

Yangın söndürme çalışmaları aralıksız devam ediyor.

THK İDDİALARI

THK'nin elinde buralarda rahatlıkla kullanılabilecek uçak falan yok.

SİYASET MALZEMESİ YAPTILAR!

Bu bir eğer milli bakış gerektiriyorsa eğer bu ülke olarak millet olarak birlikte karar vereceğimiz adım atacağımız bir konuysa buna herkesin aynı istikamete bakışı gerekir. Fakat bakıyoruz ki burada bile siyaset, spekülasyonla malesef siyasi partilerin yaklaşım tarzları üzüntü verici.

45 helikopterle ve bunlar fonksiyonel helikopterler, bunlarla çalışıyoruz. İnsansız hava araçlarımızla bölgelerin durumunu sürekli inceliyoruz. Bugün itibarıyla uçak sayımız 5-6'ya çıkmış vaziyette. Bu uçaklardan Rusya'dan ve Ukrayna'dan aldığımız uçaklar var. 1140 noktada orman yangınlarıyla şu anda mücadele devam ediliyor.

YANGIN SÖNDÜRME ÇALIŞMALARI

Bugün itibariyle uçak sayımız 5-6’ya çıkmış vaziyette. Ukrayna ve Rusya'dan geliyor, Az önce yaptığımız görüşmeler neticesinde Azerbaycan da bir amfibi uçağını gönderecek..28-30 Temmuz'da 71 orman yangını ne yazık ki çıkmış vaziyette, 57'si kontrol altına alındı, 14 orman yangınını kontrol altına alınma çalışması devam ediyor.

Manavgat'taki yangında zarar gören alanlar havadan görüntülendi

5 İLDE YANGINLARLA MÜCADELE

Hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Evi yananlar, hayvanları maalesef telef olanlar, onlarla ilgili de bütün hasar tespit çalışmaları yapılmak suretiyle biz hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz.

Yangın söndürme çalışmalarında insanız hava araçlarının yanında uçaklar ve helikopterler kullanıyor.

SEL FELAKETİ MAĞDURLARI

Sel felaketinde nasıl kimseyi mağdur etmeyeceğimizi söyleyip adımlarımızı attıysak evi yanan hayvanları telef olanlarla ilgili hepsinin hasar tespit çalışmaları yapılacak. hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. TOKİ ile beraber bölgede evi yananların evlerini hızlıca inşa ederek en kısa zamanda sahiplerine teslim edilecek.

Rize'de, 47 bina yıkıldı, 100'e yakın konut ağır hasar aldı, 125 bina boşaltıldı, 40'a yakın işyeri ve 100'e yakın da araç zarar gördü. Artvin'de de bin 430 konut ve işyeri zarar gördü, 70'e yakın araç kullanılamaz hale geldi.

AŞISIZLARA KISITLAMA GELECEK Mİ?

Değişik zamanlarda değişik tedbirler açıkladık. Fakat çok değişik sesler yine çıktı. Biz böyle hep adeta hapis hayatı mı yaşayacağız, bu ne kadar böyle sürecek" diye. Dünyanın değişik yerlerinde zaten bu hep böyle oldu. Şu anda bizde ilk Kabine toplantımızda bunları ele alacağız. Yaklaşık 72 milyon doz aşı yapmış vaziyetteyiz.

Dünyada aşı yapacak ellerinde imkan olmayan ülkeler varken Türkiye olarak biz böyle bir sıkıntıyı yaşamadık. Bu noktada rahatız gerek Çin'den gerek Biontec tüm bunlarla beraber en sağlıklı şekilde bu mücadeleyi nasıl sürdürürüz bunu devam ettiriyoruz. Solunum cihazlarını bile üreten bir ülke haline geldik. Hastane noktasında zaten sıkıntımız yok. Bu çalışmaları yaptırmak suretiyle de inşallah yapacağımız ilk Kabine toplantısında durumu tekrar gözden geçireceğiz. Tüm tedbirlerimizi alıyoruz ve normalleşmeyi hızlandırmanın gayreti içerisinde olacağız.

DEDEAĞAÇ'A ABD ÇIKARMASI

Burada anormal bir gelişme söz konusu değil. Buradaki planlı gelişmeyi biz de yakından takip ediyoruz. 

BAŞKAN ERDOĞAN CUMA NAMAZINI BÜYÜK ÇAMLICA'DA KILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Büyük Çamlıca Camisi'nde kıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğle saatlerinde Kısıklı'daki konutundan çıkarak Büyük Çamlıca Camisi'ne geldi.

Burada cuma namazını kılan Erdoğan'a Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe de eşlik etti.

Büyük Çamlıca Camisi

Namazın ardından camide cemaate hitap eden Erdoğan, "Cumanız mübarek olsun. Rabb'im nice cuma bayramlarıyla gücümüze güç katmayı bizlere nasip eylesin. Bildiğiniz gibi bu ara art arda bazı felaketleri yaşıyoruz. Rabb'im bu felaketlerden de bir an önce kurtulmayı bizlere nasip eylesin." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Salat-ı Münciye duasını okuduktan sonra, sözlerine şöyle tamamladı:

"Ya Rabb, dualarımızı kabul eyle. Ya Rabb, biz aciziz, bizler bu sıkıntılı anda sana sığındık ve bu dualarımızın kabulüyle yangın felaketlerinde ölen 3 kardeşimize rahmet eyle. Ya Rabb'i, bir an önce bu felaketleri inşallah tamamıyla çözerek, hallederek bu şehirlerimizi sahiplerinin yüzünü güldürecek hale dönüştürmeyi de bizlere nasip eyle. Ya Rabb'i, bizi bize bırakma, bizi bize bırakma, bizi bize bırakma. Ya Rabb'i, ülkemizde birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eyle."

CHP ve Cumhuriyet Gazetesi'nden yangın üzerinden çirkin İHA yalanıCHP ve Cumhuriyet Gazetesi'nden yangın üzerinden çirkin İHA yalanı

Esenler'de askeri kışladaki ağaçlık alanda yangın Esenler'de askeri kışladaki ağaçlık alanda yangın

Ünlüler yangın için tek yürek olduÜnlüler yangın için tek yürek oldu

Bakan Çavuşoğlu dün Manavgat'ta infial yaratan olayın içyüzünü anlattıBakan Çavuşoğlu dün Manavgat'ta infial yaratan olayın içyüzünü anlattı

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 92
 • AdilMüslüman 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah tedbir almayıp çalışmayana duayla nasıl yardım etsin ????? Tevekkül yok hep hazır iste
  Cevapla
 • Fetih 2 yıl önce Şikayet Et
  Adamlar yangınlarla mültecilerle ve daha farklı konularla ülkede kaos oluşturup ve karıştırıp yunanistan üzerinden çıkarma yapmaya hazırlanıyor
  Cevapla
 • KAYYUM nerde? 2 yıl önce Şikayet Et
  Kılıçdaroğlu tv’de bir sürü laf ediyor; uçak için THK kayyumunu aramış ulaşamamış, adam nikahdaymış, “ vayy kayyum nerde?.Ülke yanıyor senin orda ne işin var?”, diyor..Be adam kayyum yine senden iyiymiş, ülke 15 TEMMUZ’da elden gidiyordu sen grantuvalet, emin ellerde, evlerde koltukta kahveni yudumlayıp tv’den filim izler gibi izliyordun..Sen kayyumu bırak kendine bak!.Kayyum nerde, Kılıçdaroğlu nerde?
  Cevapla
 • KÜRESEL ÇETE 2 yıl önce Şikayet Et
  Sabotaj var mı yok mu bilmem ama Dünyayı küresel ısınmaya ikna etmeye çabalayan Küreselci Bill Gates'in Bodruma gelmesinden sonra bu yangınların peş peşe çıktığını biliyorum. Bu yangınlardan sonra küresel ısınmaya ve virüs salgınından sonra küresel bir kıtlığın olacağına inanır kıvama geldik. 'Yok, hala biz inanmıyoruz.' derseniz, korkarım sizi de küresel ısınmaya ikna edene kadar, petrol ve gaz kullanmaktan vazgeçirene kadar ormanları yakacaklar. Tıpkı yeni yeni korona virüslerini salıp hepimizi aşıya ikna ettikleri gibi... Dikkatinizi çekerim, aynı ekip, aynı adamlar.
  Cevapla
 • varolsun 2 yıl önce Şikayet Et
  Reis, dinlen tatil yap biraz. Bu kadar yorma kendini. Daha 2023 var 2028 var. Sen bu ülkeye lazımsın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yılmaz Özdil, 'Kılıçdaroğlu medyası’nı ifşa etti!
Türkiye'ye yatırım yapmayan Alman otomobil devlerine büyük şok