Erdoğan'dan Biden'a sert eleştiri: Daha önce hiç böyle bir durum yaşamadım

Cuma namazı çıkışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile ilgili bir soruya, "Daha önce hiçbir ABD lideriyle bu durumu yaşamadım" dedi. Erdoğan, Soçi'de Putin ve Reisi ile yapacağı zirveye ve Kovid-19 gündemine de değindi.

GİRİŞ 24.09.2021 13:48 GÜNCELLEME 24.09.2021 15:09
Bu Habere 89 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında Türkiye-ABD ilişkilerine değindi.

ABD Başkanı Joe Biden ile ilgili soruya yanıt veren Erdoğan, "Ben şu ana kadar ABD'deki liderlerin hiçbiriyle böyle bir durum yaşamadım" ifadelerini kullandı:

"Amerika ile ilgili münasebetler konusunda sorulan bir soru üzerine, şu ana kadar beklediğim Sayın Biden ile olan görüşmeler de o istenilen neticedeydi dedim. Şu anda da aynı şeyi düşünüyorum, aynı şeyi söylüyorum. Zira iki NATO ülkesi olarak bizim çok daha farklı bir konumda olmamız gerekir. Eğer beklenen noktada değilsek, bunları da ifade etmek gerekir. Çünkü ben şu ana kadar Amerika'daki liderlerin hiçbiri ile böyle bir konum yaşamadım. Ama şu anda maalesef böyle bir durumdayız ve Amerika'da bizim münasebetlerimiz iki NATO ülkesi olarak bu olmamalı. İki, terör örgütleriyle ilgili mücadelede maalesef Amerika şu anda terör örgütlerine beklenenin çok çok üzerinde destek veriyor ve onlarla mücadele etmesi gerekirken mücadeleyi bırakın tam aksine onlara yüklü miktarda silah, araç, gereç destekleri veriyor. Tabii bir NATO ülkesi bu tür yaklaşımlar olduğu sürece, bizim de bunları tüm dünya kamuoyuyla paylaşmamız gereklidir."

ERDOĞAN DÜN "BIDEN'LA İYİ BAŞLAMADIK" DEMİŞTİ

Erdoğan, New York'ta açılışını yaptığı Türkevi'nde gazetecilere verdiği mülakatta da "Temennim odur ki iki NATO ülkesi olarak birbirimizle hasmane değil, dostane davranalım. Ama iki NATO ülkesi olarak şu andaki gidiş pek hayra alamet değil. Benim Başbakan, Cumhurbaşkanı olarak yaklaşık 19 yıllık yöneticilik hayatımda Amerika ile olan münasebetlerimde geldiğimiz nokta maalesef iyi bir nokta değil. Ben oğul Bush ile iyi çalıştım, Sayın Obama ile iyi çalıştım, Sayın Trump ile iyi çalıştım ama Sayın Biden ile iyi başladık diyemem" demişti.

Erdoğan 'Bunun bir bedelinin olması lazım' diyerek ABD'ye tepki gösterdi! F-35 için restErdoğan: Biden'la iyi başlamadık

"SAYIN PUTİN'DEN BEKLENTİLERİM ÇOK DAHA FARKLI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin "Çarşamba günü Sayın Putin ile yüz yüze bir görüşmeniz olacak. Türkiye'nin Suriye politikasına ilişkin ne tür mesajlar vereceksiniz Rusya'da?" sorusu üzerine, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den beklentilerinin çok farklı olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Zira Suriye'de rejim maalesef, burada bizim için ülkemizin güneyinde adeta bir tehdit oluşturuyor. Burada bir dost ülke olarak da Sayın Putin'den daha doğrusu Rusya'dan bir dayanışmamızın gereği olarak, farklı yaklaşımlar bekliyorum. Bu mücadeleyi de güneyde birlikte yürütmemiz lazım. Şu anda görüldüğü gibi Amerika Suriye ile de pek şu anda ilintili değil. Burada şimdi kim var? İran var, Rusya var, biz varız. Hakikaten orayı bir barış havzasına dönüştüreceksek, bunu nasıl yaparız, bunu aramızda görüşmemiz, paylaşmamız şart ve bunları görüşeceğiz. Kaldı ki bir de Rusya ile ikili münasebetlerimizi çok daha ileri taşımanın gayreti içindeyiz. Zira hedefimiz 100 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmak. Bu ticaret hacmine ulaşmayı da eğer kendimize belirlediysek, bunu da kendimiz için gerekli koyuyorsak bizim münasebetlerimizin çok çok farklı olması lazım. "

"TAVİZ VERMEDEN YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ"

Kovid-19 vaka artışlarının delta varyantına bağlı olarak okulların açılmasıyla birlikte çocuklarda da görülmeye başladığı hatırlatılarak, bu kapsamda ek tedbirlerin gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin soru üzerine Erdoğan, çok farklı yeni tedbirlerin kendi ilgi alanından öte Bilim Kurulu'nun ilgi alanı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ben Bakanıma, Bilim Kurulu'nda konuyu çok farklı bir yere taşımanız lazım ve alınacak tedbirler özellikle gerek halkımızda gerekse ortaöğretim ve Üniversite öğrencilerine yönelik çok daha farklı olmaması lazım. Ama dün Bakanımla da yaptığım görüşmede 'Başta maske olmak üzere bunlardan da taviz veremeyiz.' diyor. Bundan taviz veremeyiz dediğine göre, demek ki Bilim Kurulu'nun maske konusunda bir hassasiyeti var. Bunun da çarşıda, pazarda, sokakta, kapalı mekanlarda olduğu bir gerçek. Bundan taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz. Özellikle ben vefata çok önem veriyorum. Vefatla birlikte vakaların asgariye inmesi, inanıyorum ki bu mücadelede bizim başat tedbirlerimiz olacak."

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 89
 • Gazi 2 yıl önce Şikayet Et
  Takma reis biden,de ABD,nin kılaçtaroğlusu eline tutuşturulan kağıdı okumakla mükellef.
  Cevapla
 • Kemal 2 yıl önce Şikayet Et
  Reis dersini vermistirsin bidene sana güvenimiz sonsuz allah seni başımızda eksik etmesin amin inşallah
  Cevapla
 • Goministik 2 yıl önce Şikayet Et
  Ya reis ne yapacan bideni at gitsin sen esas budin ile iyi ortak ol putini kafakola al ne varsa rusyada var ruslar esas dostumuz
  Cevapla
 • Reis2023 2 yıl önce Şikayet Et
  Pek çok ülke maskeleri attı hayatta yetersiz eksık oksijen alarak saglıklı yaşan hiç bir canlı yoktur Maske devam ettigi sürece bu illet bitmez ayrıca dogruluk oranı yüzde 50 olan Pcr.testlerinden de vazgecilmeli acilen.
  Cevapla
 • Hasan doğru 2 yıl önce Şikayet Et
  Türk birliği, Turan gerçekleştiğinde, biden Reisin ayağına gelecek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Refah'ta katliam: Çok sayıda şehit ve yaralı var
Türk hacılar yurda dönmeye başladı: İlk kafileyi yakınları karşıladı