Siyasi cinayet söyleminin sahibi Kılıçdaroğlu sessizliğini koruyor

"Siyasal cinayetler" çıkışıyla adından söz ettiren Kemal Kılıçdaroğlu, konuya ilişkin adli soruşturmanın başlatılmasına rağmen sessizliğini koruyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu, bu zamana kadar yargıya herhangi bir bilgilendirmede bulunmadı.

Siyasi cinayet söyleminin sahibi Kılıçdaroğlu sessizliğini koruyor
Siyasi cinayet söyleminin sahibi Kılıçdaroğlu sessizliğini koruyor
GİRİŞ 22.10.2021 21:15 GÜNCELLEME 23.10.2021 09:17
Bu Habere 100 Yorum Yapılmış

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin'de haftalarda yapmış olduğu bir konuşmada "Siyasi cinayet" endişesinin olduğunu ifade etmiş, ortaya büyük bir iddia atmıştı. Gündemi karıştırmak için ortaya atıldığı belirtilen bu iddia yargı tarafından ciddiye alındı ve adli takip başlatıldı.

İddialara ilişkin "Resen soruşturma" kararı alan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı konuya ilişkin takibini sürdürürken, iddianın sahibi olan Kemal Kılıçdaroğlu konuya ilişkin "adli" sessizliğini koruyor.

İYİ PARTİLİ AYDIN'DAN SAVCILIĞA BİLGİLENDİRME

13 Ekim tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı konuya ilişkin soruşturma kararı alınırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan suç duyurusunda bulundu. AK Parti kurmayları sert tepki gösterdi. İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın konuya ilişkin geçtiğimiz günlerde savcılığa başvurarak yetkili makamları bilgilendirdi.

'Siyasi cinayetler' iddiası: Koray Aydın savcılığa bilgi verdi"Siyasi cinayetler" : Koray Aydın savcılığa bilgi verdi

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN TEPKİSİ

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afrika seyahati dönüşünde konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan da Afrika dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada, “Her şeyden önce ana muhalefetin başındaki zatın bu açıklamaları tamamen deli saçması. Ya siyaseti öğrenecek ya siyaseti öğrenecek. Bunun başka çıkışı yok. Siyasi cinayet dediğin zaman senin yapman gereken bir şey var. Nedir o? İspat edeceksin. Böyle bir ispat söz konusu değil. Adeta bir deli bir kuyuya bir taş attı, 40 akıllı çıkaramadı. Bu da böyle. Bunu neye göre söylüyorsun? Çünkü hukuktaki kaide çok açık net ortada: ‘Müddei iddiasını ispatla yükümlüdür.’ Senin bunu ispat etmen lazım. İspat etmediğin sürece sana yapışıp kalır” diyerek tepki gösterdi.

KILIÇDAROĞLU YARGI NEZDİNDEKİ SESSİZLİĞİNİ KORUYOR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının harekete geçerek konuya ilişkin soruşturma başlatması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın suç duyurusunda bulunması, AK Parti kurmaylarının konuya ilişkin tepki göstermesi silsilesi peş peşe gelirken, konunun açıklığa kavuşması adına İYİ Parti'li Koray Aydın dahi Başsavcılığa başvurarak bilgi paylaşımında bulundu.

Demokratik sistemin tüm unsurları iddiaya ilişkin konuyla ilgili çalışma ve soruşturma faaliyetlerini sürdürürken iddiaların sahibi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise sesizliğini korumaya devam ediyor.

KILIÇDAROĞLU NE YAPACAK?

İddiaların birinci ağzında bulunan CHP'li Kılıçdaroğlu konuya ilişkin açıklamasının ardından herhangi bir hamlede bulunmadı. Farklı konularla ilgili açıklamalar yapmaya devam eden Kılıçdaroğlu, yargı nezdinde suskunluğunu koruyor. CHP lideri Başsavcılığa ifade vermeye yanaşmadığı gibi soruşturmanın derinleşmesini engellemeyi amaçladığı gözleniyor. Güvenlik ve istihbarat birimlerinin söz konusu iddialara ilişkin araştırma faaliyetleri devam ederken, Kılıçdaroğlu bu makamlar ile de henüz bir bilgi paylaşımında bulunmadı.

Güvenlik, istihbarat ve yargı birimleri iddialara karşı dört koldan çalışmalarını sürdürürken, Kılıçdaroğlu'nun bu noktada ne yapacağı ve yargının işini kolaylaştırabilmek adına bir ifade verip vermeyeceği merak konusu.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 100
 • ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  aslinda mecliste oylansa kaldirilirda bunun dokunulmazligi, vardir bizimkilerin bir bildigi
  Cevapla
 • Ömer 1 ay önce Şikayet Et
  Yalan da onun için ifade veremiyor lılıçlaroğlu öyle pişmişki tükürük yağsa yağmur diyerek ikici yalana koşan bir yaratık eğer elinde böyle bilği olsa mahkemeleri ve milleti ayağa kaldırdı yalancı kendi yalancı olduğu kadar dostlarıda yalancı
  Cevapla
 • Cevat 1 ay önce Şikayet Et
  Kim lan bu savcı çağırdığı zaman gidecek ve bülbül gibi ötecek,adalet bunu gerektirir,yok bir partinin gnel başkanı imiş gibi zart zurtlar adalet için en büyük darbedir,kanun önpnde herkes eşittir çobanda başkanda aynı olmalı ,olmalı ki adelet ile dünyaya hakim olabilelim yoksa gerisi boş
  Cevapla
 • rasim 1 ay önce Şikayet Et
  gidemez cünkü yalan oldugu cikacak
  Cevapla
 • Asd 1 ay önce Şikayet Et
  Kemalin ifade vermesine gerek yok. Çünkü cezai ehliyeti yok. Akıl dalgalanmalarından doğru hareket edemiyor. Talimatla parti liderliği bu kadar olur elbet. Helede talimatı dışardan illegal yapılardan alıyorsa..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kayseri'de sevindiren kar yağışı! Yarım metreyi buldu
Sarp Sınır Kapısı'nda yeni rekor kırıldı! 718 TIR çıkış yaptı