Ekrem İmamoğlu'nun "300 metrobüs alımımız engellendi" algısını Tevfik Göksu bozdu

27 yıl sonra ilk kez borçlanmada yasal sınırları aştığı için yeni borçlanma yapmayı gerektiren 300 metrobüs alımı onaylanmayan CHP'li iBB Başkanı Ekrem İmamoğlu suçu hükümete atmaya kalkıştı. Algı oyununu AK Parti'li Tevfik Göksu bozdu.

Ekrem İmamoğlu'nun "300 metrobüs alımımız engellendi" algısını Tevfik Göksu bozdu
Ekrem İmamoğlu'nun "300 metrobüs alımımız engellendi" algısını Tevfik Göksu bozdu
GİRİŞ 17.01.2022 15:14 GÜNCELLEME 17.01.2022 15:50
Bu Habere 262 Yorum Yapılmış

CHP'li İBB başkanı Ekrem İmammoğlu sosyal medyadan "Cumhurbaşkanlığımız, finansını bulduğumuz 300 metrobüs alımını uygun görmemiş ve 2022 yatırım planına almamış. Sorun yok, o alımları yaparız. Ama milyonlarca İstanbullunun yaşadığı 3. Bölge’ye yapacağımız metronun finansı bile hazırken, neden onay vermediniz onu anlamadık!" paylaşımı yaptı.

Göksu: İmamoğlu İBB’yi borçlanamaz hale getirdi

27 yıl sonra ilk kez borçlanmada yasal sınırları aştığı için yeni borçlanmalara izin çıkmadığını bile bile algı operasyonu yapan İmamoğlu'nun oyununu Esenler Belediye Başkanı ve İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu bozdu.

Tevfik Göksu'dan açıklama: 93 milyarlık borç bırakıp gidecekTevfik Göksu'dan açıklama: 93 milyarlık borç bırakıp gidecek

İmamoğlu yönetimindeki İBB borç batağına saplandı! Dikkat çeken rapor yayımlandıİmamoğlu yönetimindeki İBB borç batağına saplandı! Dikkat çeken rapor yayımlandı

'Engelleniyoruz' yalanları boşa çıktı! İBB'ye 655 milyon avroluk dış borçlanma yetkisi!"Engelleniyoruz" yalanları boşa çıktı! İBB'ye 655 milyon avroluk dış borçlanma yetkisi!

"KENDİSİ İSTANBUL’LA İLGİLENMEDIĞI İÇİN BİLMİYOR OLABİLİR"

M. Tevfik Göksu İmamoğlu'nun paylaşımını alıntılayarak "Birisi Sayın Başkan'a yasal sınırları aştığı için İBB’yi borçlanamaz hale getirdiğini hatırlatabilir mi lütfen! Kendisi İstanbul’la ilgilenmediği için bilmiyor olabilir." dedi.

Metro projeleri için milyarlarca liralık borçlanmaya verilen onaylar

10 AYRI METRO PROJESİNE 17 MİLYAR 640 MİLYON TL BÜTÇE AYRILMASINA ONAY VERİLMİŞTİ

"Hükümet bizi engelledi" algısının aksine İBB tarafından yürütülen 10 ayrı metro projesine toplamda 17 milyar 640 milyon TL bütçe ayrılmasına onay verilmişti.

3. BÖLGEDE YER ALAN MAHMUTBEY-BAHÇEŞEHIR-ESENYURT METRO PROJESİNE 2.253 MİLYON TL ONAY VERİLMİŞTİ

İmamoğlu'nun "Milyonlarca İstanbullunun yaşadığı 3. Bölge’ye yapacağımız metronun finansı bile hazırken, neden onay vermediniz onu anlamadık!" diye paylaştığı ama net olarak neyi kastettiği anlaşılmasa da söz konusu bölgede yer alan Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metro projesine 2.253.459.677,00 TL yatırım onayı verildiği ortaya çıktı.

İBB kanuni borçlanma limitini aştı

BORÇ DENETİM RAPORUNA DA YANSIDI

İBB’nin borç batağına battığı İBB’nin 2020 Yılı Denetim Raporu’na da yansıdı. Raporda borçlanmalar tablo halinde verildikten sonra, “Yukarıdaki tabloda açıklanan hesaplama neticesinde İBB’nin 31.12.2020 tarihi itibariyle borçlanabileceği üst limitin 35.923.231.732,90 TL olduğu, mevcut borç stok tutarının (Bilançonun 3. Ve 4. Numaralı hesapları) 31.12.2020 tarihi itibariyle 43.402.795.786,34 TL gerçekleşerek bu miktarın yasal sınırların üzerinde olduğu incelenmiştir” denildi.

Göksu: İBB 27 yıl sonra ilk kez 'borç dahi alamayacak' durumda

GÖKSU DAHA ÖNCE UYARMIŞTI

Göksu Nisan ayında sosyal medya hesabı Twitter'dan, "CHP'li İBB Yönetimi, yasal borçlanma limitlerini aştığı için İBB'yi 27 yıl sonra ilk kez 'borç dahi alamayacak' duruma getirdi. 2 yılda belediyenin borcunu 43 milyar 402 milyon liraya çıkaran İBB Başkanı, İstanbul için bugüne kadar algı ve şovdan başka ne üretti?" diye sormuştu.

İBB borç batağına sürüklendi! Akıllarda tek soru; O kadar para nerede?

Kabaktepe: İBB'nin iştirakleri dahil toplam bütçesi 75,5 milyar TL

"121 MİLYAR TL'LİK KAYNAĞI NEREDE HARCADINIZ?"

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe de; İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 121 milyar TL'lik kaynağı nerede harcadığını sormuştu:

İBB'nin iştirakleri dahil toplam bütçesi 75,5 milyar TL. Hükümetten gelenle birlikte 93 milyar TL. İBB'nin 2 yılda borçlanması 19 milyar TL. Bu sene ona 9 milyar TL daha eklenecek. Peki, bu kadar parayı atmadığınız temellere mi, yoksa reklam filmlerine mi harcadınız?"

 

 

 

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 262
 • ÖNCE VATAN 2 yıl önce Şikayet Et
  belgeler ortada açık ve net bu kişi insan deme cem çünkü insan değilcek kadar o sıfatı almamış konuşurken bir insan yalan iftira atarken bir insan utanır yüzü kızarır ama bunlarda nasıl yüz varki kızarmıyor
  Cevapla
 • Akcabaat 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben bir Akçaabat'li olarak söylüyorum bu herif Türkiye'nin başına büyük bir bela valayi çok büyük bela
  Cevapla
 • fani 2 yıl önce Şikayet Et
  yandaşlık fondaşlık liyakatsizlik hepsi mevcut
  Cevapla
 • TÜRKİYEM 2 yıl önce Şikayet Et
  Yapacak bir şey yok yazık oldu İstanbul'un beş yılına ve onlarca milyar TL paraya... Bunların hayatı algı operasyon, alavera dalavera... Birde milletin ülkenin yönetimini kendilerine teslim etmelerini istiyorlar ya bunlar yanarım ona yanarım.
  Cevapla
 • yokbea 2 yıl önce Şikayet Et
  bi 5 yıl da zararın telafisi için koy sen ona..
  Cevapla
 • canmehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  CHP Siyaset anlayışında ne Halkın refahı, ne de Ülkenin kalkınması vardır. CHP'ye verilen görev : Müslüman Türkleri, "Türkleştirmek" tir. Ülkemiz-Halkımız; 1923'den 2002'ye kadar kavak gölgesinde masallarla uyutulmuş, halkımız, belirli bir kesime kanatırcasına soydurulmuştur. Daha düne kadar 3-5 holding, ülke gelirin nerede ise yarısını almaktaydı. Ülkesini seven, son yüzyılda yaşananları kavrayabilmek adına lütfen! farklı kaynaklardan (İlkokulda şartlandırıldıklarından uzaklaşarak) önyargısız okumalıdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Donald Trump'tan 'Gazze Kasabı' Netanyahu kararı!
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten ötanazi açıklaması