Ukrayna-Rusya krizinde tarihi gün! Kubela ile Lavrov'dan zirve sonrası ilk açıklamalar

Dünyanın gözü Antalya'daki görüşmedeydi. Ukrayna ve Rusya Bakanları, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun da katıldığı 3'lü zirveyle ilk kez yüz yüze geldi. Toplantı sona erdi, Bakanlar açıklama yapıyor.

GİRİŞ 10.03.2022 13:45 GÜNCELLEME 10.03.2022 17:46
Bu Habere 208 Yorum Yapılmış
 • Dünyanın beklediği 3'lü zirvede ateşkes kararı çıkmadı. Yeniden görüşme yapılması gündeme geldi.
 • Lavrov: Putin temaslardan kaçınmamıştır. Bu temasların laf olsun diye yapılmasını istemiyoruz.
 • Kubela: Ben buraya çözüm bulma amacıyla geldim. Ama kendisi sadece dinleme amacıyla geldi.

Son dakika haberi: Ukrayna krizinin çözümü için tarihi bir gün yaşanıyor. Antalya Diplomasi Forumu'nda, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun moderatörlüğünde görüştü. İki ülkenin bakanlarını ilk kez yüz yüze getiren toplantı 11.25'te başladı; yaklaşık 90 dakika sürdü.

Toplantıdan sonra iki ülkenin bakanları farklı salonlarda basın toplantısı düzenledi. İki ismin, beraber fotoğraf çektirmeyeceği bekleniyordu. 

"LAVROV TAAHHÜT VERMEDİ"

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, toplantının ardından açıklama yapıyor:

En azından diplomatik bir çözüm bulmaya çalıştım. Bildiğiniz gibi havadan bombalamalar gerçekleşiyor. Ben buraya insanı bir amaçla geldim. 

Tahliyeler konusunda Lavrov taahhüt vermedi.

Çabalarımızı sürdürmeye karar verdik. Amacımız çözüm sağlayabilmek. 

Ben yine bu formatta görüşme için hazır olacağım, eğer bir ilerleme kaydedebilirsek. 

"SAVAŞI DURDURAMIYORUZ"

Biz savaşı durduramıyoruz. Bize saldıran ülke ve devlet bunu istemiyorsa savaşı durduramayacağız.

"ATEŞKESTE İLERLEME YOK"

İki Dışişleri Bakanı bir araya gelince tanım gereği barış, güvenlik konularını ele almaları gerekiyor. 

24 saatlik ateşkes konusunda anlaşmamız için çaba gösterildi. Ateşkes konusunda ilerleme gösteremedik. Lavrov'un talepleri teslimiyet listesi gibi. 

"LAVROV SADECE DİNLEMEYE GELMİŞ"

Ben burada (Antalya'da) bir Dışişleri Bakanı olarak, karar alabilme yetkisinde biri olarak çözüm bulma amacıyla geldim. Ama kendisi (Lavrov) sadece dinleme amacıyla geldi.

LAVROV'DAN TÜRKİYE VURGUSU

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un açıklamaları ise şöyle: 

Bu görüşme Türk tarafının teklifiyle yapıldı. Özellikle Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın da Rusya Devlet Başkanı Putin'in de yaptığı telefon görüşmesinde bu karar alınmıştı. Biz her türlü temastan yanayız. Bugünkü Ukrayna krizinin temelinde yatan sorunların çözümü için her türlü çabayı destekleriz. 

"MÜZAKERELERİN EYRİNİ ALACAK HİÇBİR ŞEY YOK"

Aslında bu temaslar sonucunda bir katma değer elde etmek gerekir. Ukraynalı meslektaşlarımız tarafından herhangi bir şekilde gerçek müzakere yolunun yanlış yere sapması için kullanılmamasını istiyoruz. Bugünkü görüşmemizde şu anlaşıldı: Müzakerelerin yerini alacak hiçbir şey yoktur. 

"İNSANİ KORİDOR ÖNERİMİZİ TEKRARLADIK"

Biz aynı zamanda Rusya tarafının günlük olarak insani koridor açılması konusundaki önerisini tekrarladık. Bu önerimiz hala geçerli. 

Tüm tarafların, AB'nin görüşlerinin de ele alınarak Ukrayna krizinin çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. 

Ukrayna'ya silah temin edenler bunun tehlikesini anlamalı. 

Ukrayna’ya silah gönderenler eylemlerinden sorumludurlar. Kiralık savaşçıları da teşvik edenler bundan sorumlu olacaktır.

Biz Ukrayna'nın tarafsız bir ülke olmasını istiyoruz. NATO'nun genişlemesine karşı çıkmıyoruz. Ukrayna'nın da güvenliğini istiyoruz ama Rusya'nın güvenliğinin sağlanmasını istiyoruz. 

Elbette halkımız zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Ama bu süreçten sağlıklı şekilde çıkmayı umuyoruz. Herkesin bilinçli bir şekilde bu krizden çıkmasını diliyoruz. 

"BATI, UKRAYNA'YI RUSYA'YA KARŞI KIŞKIRTTI" İDDİASI

Batı'nın samimi olduğunu elbette biliyoruz ama hiçbir zaman güvenlik çıkarlarının ayaklar altına alınmasını istemiyoruz. Rusya'ya tehdit olmayan bir Ukrayna istiyoruz. 

Batı’nın Ukrayna’dan istediği tek şey sürekli bu ülkenin Rusya’ya karşı çalışmasıydı.

"ÖYLE ÇÖZECEĞİZ Kİ, BATILILARA ASLA BAĞIMLI OLMAYACAĞIZ"

Yaptırımlar konusunu öyle bir çözeceğiz ki Batılılara asla bağımlı olmayacağız. Öyle tedbirler alacağız ki benzer duruma bir daha düşmeyeceğiz.

PUTİN VE ZELENSKİY GÖRÜŞECEK Mİ?

Herkes biliyor, Putin temaslardan kaçınmamıştır. Bu temasların laf olsun diye yapılmasını istemiyoruz. Sayın Kuleba'yla görüştük. Katma değer olacaksa görüşürüz. 

Ukrayna yönetimi son yıllarda görüşme adına görüşme yapılsın, laf olsun diye görüşmek istiyor. Somut bir mutabakata ulaşmak için değil. 

PETROL VE DOĞAL GAZDA YAPTIRIM OLACAK MI?

Petrol ve doğal gazı asla silah olarak kullanmadık. 2011'de Ukrayna yönetimi transit gazı çalmaya başladı. Avrupa o zaman onları doğru yola sevk etmedi. 

"BİYOLOJİK LABORATUVAR" İDDİALARI

Pentagon'un Ukrayna topraklarında onlarca askeri biyolojik laboratuvar oluşturduğu iddiaları bizi endişeye düşürüyor. Bu konudaki sorulara cevap istiyoruz.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, zirveden sonra açıklama yaptı. Çavuşoğlu, "Temennimiz bölgemizde barışın yeniden tesis edilmesi. Rusya ile Ukrayna arasında diplomasinin işletilmesi için çabalarımızı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Ukrayna işgali 15. gününde! Zelenskiy'den 'hazırım' mesajıRusya'nın Ukrayna işgali 15. gününde! Zelenskiy'den 'hazırım' mesajı

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye'ye geliyor, Erdoğan'la görüşecekYunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye'ye geliyor, Erdoğan'la görüşecek

ÖNCE BİREBİR GÖRÜŞME, ARDINDAN 3'LÜ ZİRVE

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 3'lü zirveden önce Ukraynalı mevkidaşı Kuleba'yla bir araya geldi. 

Ukraynalı Bakan Kuleba, görüşmeyle ilgili, "Çavuşoğlu sayesinde gerçekleşecek" demişti.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Çavuşoğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile üçlü toplantı öncesi ikili görüşmemizi gerçekleştirdik" ifadesini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU, LAVROV'LA DA GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, zirve öncesinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de görüştü.

LAVROV-ARREZZA GÖRÜŞMESİ

Antalya'da gerçekleştirilen forum kapsamında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Venezuelalı mevkidaşı Jorge Arreaza ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede iki ülke arasındaki güncel konular ve uluslararası gündemin en önemli maddelerinden olan Ukrayna konusu ele alındı.

TÜM DÜNYA TAKİP EDİYOR

Uluslararası basın toplantıyı takip etmek için Antalya'ya akın etti.

Tüm dünya, Türkiye'deki görüşmeden çıkacak olumlu bir sonucu bekliyor.

RUSYA'NIN AÇIKLADIĞI TALEPLER

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın taleplerini açıklamıştı. Peskov'un duyurduğu maddeler şöyle:

 • Ukrayna'nın tarafsız bir ülke olarak kalacağını anayasasını değiştirerek sabitlemesi,
 • Kırım’ın Rusya’nın parçası olarak tanınması,
 • Donetsk ile Luhansk Halk Cumhuriyetlerinin bağımsız topraklar olarak tanınması.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 208
 • Anadolu 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiye olarak böyle olmasını kimsenin istediğini sanmam, fakat rusya dünyanın konjoktürünü iyi okuyup kendine göre tam zamnında hamlesini yaptı ve muhataplarını çaresiz bıraktı. Bu danışıklı dövüş de olabilir ama sonucu ve hedefi değiştirmez. Rusyanın istediği her ne kadar makul olmasada ukraynanın tarafsız bir ülke olması isteği önemsenmeli ve en kısa zamnda masaya oturulmalıdır...
  Cevapla
 • Bekir Özbal 3 ay önce Şikayet Et
  Donbass'ta (Donetsk ve Luhansk) özerk bir cumhuriyet olarak Ukrayna'ya bağlı, Rusya garantörlüğünde yoluna devam edebilir.
  Cevapla
 • Şemseddin 3 ay önce Şikayet Et
  Rusyaya şu teklif edilebilirdi Ukrayna Kırım ve Donbass ta geniş özerkliğe gidip toprak bütünlüğü korunacak..Ukrayna NATO ya alınmaması garantisini Turkiye ve Bulgaristan tarafından verilecek.. Rusya ve Ukrayna sınırı on kilometre askerden arindirilacak..
  Cevapla
 • kemal 3 ay önce Şikayet Et
  Rusya bu kadat basit bir şey istemiyor. Nato ve avrupanın diz çökmesini istiyor. Bir konuda anlaşma yapmak yerine belirsizliğin sürmesi bu amaca daha çok hizmet ediyor.
  Cevapla
 • AAydın 3 ay önce Şikayet Et
  Sinan ne kadar zorlamışsın seninkileri kaale alırlar mıydı
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Zelenski abd , ab, kendi çıkarları için vatandaşlarını sattı resmen abd ve ab uşaklarının sonu yazık çok yazık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bayraktar Akıncı TİHA ilk kez katıldı! Dünya medyası büyük ilgi gösterdi
NATO Liderler Zirvesi başladı: Erdoğan, Macron ile görüştü