Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya mülteci çağrısı: Cesaret edip sorunla yüzleşin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küresel Parlamenter Konferansı'na videomesaj gönderdi. Erdoğan, "Son 500 yılda zulme uğrayan milyonlarca insana kapımızı açtık. En fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkeyiz" dedi.

GİRİŞ 20.06.2022 09:48 GÜNCELLEME 20.06.2022 10:31
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Esasen göç ve mülteciler meselesinde asıl yükü sesi çok çıkan gelişmiş toplumlar değil, kriz bölgelerine komşu bizim gibi ülkeler çekmektedir." dedi.

Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisinin ev sahipliğinde Parlamentolar Arası Birlik (PAB) ile ortaklaşa düzenlenen Küresel Parlamenter Göç Konferansı'na video mesaj gönderdi.

Parlamenterleri, medeniyetlerin ve kıtaların kavşak noktası İstanbul'da ağırlamaktan büyük bir bahtiyarlık duyduğunu dile getiren Erdoğan, "Konferansın icrasına destek veren, katkı sunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyor, kendilerini tebrik ediyorum. Gerek burada yapacağınız istişarelerin gerekse gerçekleştireceğiniz görüşme ve temasların başarılı geçmesini diliyorum. Parlamentolar Arası Birlik, farklı siyasi sistem ve düşüncelere sahip parlamenterler için önemli bir diyalog zemini işlevi görüyor. Halklarımızın temsilcileri olan parlamenterlerin görüşlerini ve tecrübelerini birbirlerine aktarmalarına imkan veren birlik, küresel sorunlara çözümler geliştirilmesine de katkı sağlıyor." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konferansın önemli bir ihtiyacı gidereceğine inandığını belirtti.

Erdoğan, son 2,5 yıla damga vuran koronavirüs salgınıyla beraber nefret söylemlerinin küresel ölçekte ürkütücü boyutlara vardığını gördüğünü ifade etti.

Ekonomik sıkıntıların, başta Batılı ülkeler olmak üzere tüm dünyada yabancı karşıtlığını ve mülteci düşmanlığını körüklediğini gözlemlediklerini bildiren Erdoğan, "Bununla eş zamanlı olarak salgının tetiklediği ekonomik krizle birlikte daha fazla insan yurtlarını ve evlerini terk etmek zorunda kalıyor. Şu an dünya genelinde göçmenlerin sayısı 275 milyona, yerlerinden edilen kişilerin sayısı 85 milyona, mültecilerin sayısı ise 30 milyona yaklaştı. Rusya-Ukrayna arasında devam eden çatışmalarla beraber mevcut mülteci sayısına 5 milyon kişi daha eklendi. Bu insan hareketliliğinde maalesef içimizi acıtan pek çok manzarayla da karşılaşıyoruz. Zulümden, baskıdan, açlıktan kaçarak güvenli bir gelecek kurma ümidiyle çıkılan yolculuklar, kimi zaman felaketle neticeleniyor." değerlendirmesini yaptı.

Geride bırakılan dönemde çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 30 bine yakın göçmenin Akdeniz'de hayatını kaybettiğine dikkati çeken Erdoğan, Avrupa'ya sığınan on binlerce Suriyeli çocuğun nerede olduğu, kimler tarafından kaçırıldığı ve akıbetlerinin ne olduğunun bilinmediğini kaydetti.

Erdoğan, "Hemen her gün Yunan güvenlik güçleri tarafından zulmedilen, soyulan, darbedilen hatta katledilen mültecilerin dramlarına şahit oluyoruz. Esasen göç ve mülteciler meselesinde asıl yükü sesi çok çıkan gelişmiş toplumlar değil, kriz bölgelerine komşu bizim gibi ülkeler çekmektedir." ifadelerini kullandı.

"SON 7 YILDIR DÜNYADA EN FAZLA MÜLTECİYE EV SAHİPLİĞİ YAPAN ÜLKEYİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Birleşmiş Milletler rakamlarına göre yüksek gelirli ülkeler 1000 kişi başına ortalama 2,7 mülteci barındırırken orta ve düşük gelirli ülkeler ise 5,8 mülteciye ev sahipliği yapıyor. Kabul ettikleri birkaç yüz mülteciyi reklam malzemesi olarak kullananlar, derinleşen insani krizler karşısında hiçbir sorumluluk üstlenmiyor. Kıtaların ve kültürlerin kavşağında yer alan bir ülke olarak, göç olgusu tarih boyunca beşeri ve sosyal hayatımızın bir parçası olmuştur. Engizisyondan kaçan Museviler başta olmak üzere son 500 yılda zulme uğrayan milyonlarca insana kapılarımızı açtık. Kafkasya'daki kardeşlerimiz de Balkanlar'daki soydaşlarımız da başları dara düşünce güvenli liman olarak hep Türkiye'ye sığındı. Birinci Körfez Savaşı'nda Irak'tan kaçan yüz binlerce Kürt kardeşimize sahip çıktığımız gibi Suriye'deki çatışmalardan kaçan 3,6 milyon Suriyeli sığınmacıyı da topraklarımızda kabul ettik. Kapımıza gelen hiç kimseyi etnik kimliği, dini, kültürü, meşrep ve mezhebi sebebiyle geri çevirmedik. Son 7 yıldır dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkeyiz. Tarihimizin, kültürümüzün ve inancımızın bize yüklediği bu görevi inşallah bundan sonra da yerine getirmeye devam edeceğiz. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük insan hareketliliğinin yaşandığı günümüzde hiç kimse sorumluluklarından kaçamaz."

Uluslararası toplumun göç olgusunun temelinde yatan sorunlarla yüzleşme cesareti göstermedikçe bu meselenin önüne geçilemeyeceğini vurgulayan Erdoğan, konferans çerçevesinde yapılacak tartışmaların, ortaya konulacak fikirlerin sorunun çözümüne katkı sağlamasını temenni etti.

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 12
 • deli gadir 3 ay önce Şikayet Et
  Ev sahipligi yaptikta ne oldu bize zarardan baska ne getirdi bu araplari altin kupun icine koysan yine begenmez bunlarin derdi ulke degil avrupada luks hayat ulkelerinden kacmakicin bahane sorun kactanesi donmek istiyor hepsinin aklinda avrupaya gitmek bunlar vatanina degil avrupa sevdasi var koku bozuk bunlari koymayin bizim asker sehit olacak multeciler avrupada sefa pesinde arastirin gorursunuz
  Cevapla
 • şefik 3 ay önce Şikayet Et
  yabanciya mülk satilirmi kardesim allah sorsun
  Cevapla
 • İskender 3 ay önce Şikayet Et
  Hasetinle yan..
  Cevapla
 • vatan 3 ay önce Şikayet Et
  Ya tamam insanlığımızı yapalımda gardaş önüne geleni niya alıyoruz ya . Bu afganı pakistanlısı ailesiz hep erkek geliyor her tarafta saçma sapan videolar çekiyor abuk subuk adamları doldurmayın ülkeye yeter
  Cevapla
 • Tek Lider 3 ay önce Şikayet Et
  Reis var sorun yok, Türkiyede çözülmemiş hiçbir sorunumuz kalmadı şükür. Artik dünyadaki sorunları da bir bir çözüyor Reisimiz.
  Cevapla
 • Gürkan Mert 3 ay önce Şikayet Et
  "Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar " olarak Mehmet Akif tarafından tanımlanan batıyı mülteci sorunu ile yüzleştirmek şart, sınır kapıları açılabilir, Suriye ve Irak ta yapılan tüneller gibi tüneller yapılabilir.....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Eski Yunan Cumhurbaşkanı'ndan Türkiye'ye skandal tehdit!
Ters yönde ilerleyen sürücü trafiği birbirine kattı! Rahatlığı pes dedirtti...