Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tahıl sevkiyatı açıklaması: Putin rahatsız olmakta haklı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl sevkiyatından sadece zengin ülkelerin faydalandığını söyleyerek, Putin'in duyduğu rahatsızlıkta haklı olduğunu vurguladı. Erdoğan, Semerkant'ta bu konuyu görüşeceklerini de belirtti.

GİRİŞ 08.09.2022 13:10 GÜNCELLEME 08.09.2022 14:28
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanoviç ile ortak açıklama yaptı. Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Hırvatistan ile ticaret hacmimiz salgın öncesi seviyeyi geride bıraktı ve 900 milyon doları yakaladı. Bunu çok daha ileriye taşımanın gayreti içindeyiz. Hırvatistan'ın ilk jeotermal santrali, demiryolu projesi Türk firmalarınca üstlenildi. Bugün TİKA'nın desteğiyle Sisak kentinde inşa edilen İslam Kültür Merkezi'nin açılışını yapacağız. Avrupa'ya ve dünyaya beraber güçlü bir mesaj vermiş olacağız.

Bir bölge ülkesi olarak Türkiye, Balkanlar'da yaşanan tüm gelişmeleri yakından takip etmektedir. 

"TAHIL ZENGİN ÜLKELERE GİDİYOR"

Tahıl sevkiyatında şu an itibariyle Rusya tarafından sevkiyat yok. Sayın Putin'in haklı olduğu bir konu var. Tahıl sevkiyatında gelen tahıllar maalesef zengin ülkelere gidiyor, fakir ülkelere değil. Bunun ana teması fakir ülkelere tahıl sevkiyatını sürdürmektir. Bir taraftan Rusya'ya yaptırımlar sürerken, yaptırımları yapan ülkelere tahıl sevkiyatının yapılması Sayın Putin'i de rahatsız etmektedir. Biz de istiyoruz ki Rusya'dan da tahıl sevkiyatı başlasın. Semerkant'ta Sayın Putin'le bu konuları etraflıca ele alacağız.

Putin: Ukrayna tahılı fakir ülkelere değil Batı ülkelerine gidiyorPutin'den "Erdoğan'la görüşeceğim" mesajı: Ukrayna tahılı fakir ülkelere değil Batı ülkelerine gidiyor

AVRUPA'DA YAŞANAN GAZ SIKINTISI

Avrupa bu kışı nasıl geçireceğinin telaşı içinde. Temenni ediyorum ki hayırlısıyla atılacak adımlarla bu badire atlatılır. 

Hırvatistan Cumhurbaşkanı ise şunları söyledi: 

Cumhurbaşkanı olarak şunu gördüm, buraya gelen iş adamlarının çoğu Türkler oldu. Büyük şirketlerin sahipleri Türkiye'den geldi. Hem iktisadi hem de komşuluk ilişkilerine baktığımızda bunlar çok önemlidir.

Biz bu konuları daha sık görüşmeliyiz. Daha çok diyalog lazım. Bir kez daha teşekkür etmek istiyorum

3 ANLAŞMA İMZALANDI

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic'in huzurunda 3 anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki ülke arasındaki anlaşmaların imzalandığı törene katıldı.

Bu kapsamda, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı ve Hırvatistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı arasında, Kamu Huzuru ve Düzeninin Sağlanmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası'nı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Hırvatistan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Davor Bozinovic imza altına aldı.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı ve Hırvatistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Arasında Afet ve Acil Durum Yönetimi Alanında İş Birliğine İlişkin Mutabakat Zaptı'na yine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Hırvatistan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Davor Bozinovic imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Hırvatistan Cumhuriyeti Devlet Arşivi Arasında İşbirliği Protokolü'nün imzacıları Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal ve Hırvatistan Devlet Arşivi Başkanı Dinko Cutura oldu.

İki lider, imza töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 62
 • Sabahattin 1 yıl önce Şikayet Et
  reis birak biraz cile çeksinler akilari başlarina gelsin
  Cevapla
 • kerem 1 yıl önce Şikayet Et
  ee avrupa amerikanin ipiyle kuyuya inerse baslarina bunlar gelir verdiler gazi ukranyaya sonra kemkum ulan karsinizda rusya var rusya arkadaslar demek oki dunyadaki demograsiye bakin insan haklari yada ulke cikarlari nasilda hirsizlik yapiyorlar fakir ulkelere gidecek olan tahili caliyorlar vay alcaklar sizi madem grurlusunuz neden tahil aliyorsunuzlan birakin fakirlere gitsin haysiyetsizler
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Uluslararası arenada zirvedeyiz Allah ın izniyle. Reis bu konuda çok başarılı lakin ekonomiye işi gerçekten bilen kişileri ataması lazım
  Cevapla
 • pala remzi. 1 yıl önce Şikayet Et
  birbirlerinin maskesini çalanlar buğdayı ne yapmaz.
  Cevapla
 • cengiz caglar 1 yıl önce Şikayet Et
  yani HER ŞEY normal? krim da !!! bırak donsunlar. BÖYLE DÜNYA görüşü olurmu?
  Cevapla
 • Sami 1 yıl önce Şikayet Et
  Sabah kadar milletin vergileriyle alınan uçaklarla milleti bombala sonra hiç bir şey olmamış gibi bir de tiyatro de vay alçaklar.
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen kendine bak bir dolarlık nerden yazıyorsun önce onu söyle?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Koşarak yolun karşısına geçmeye çalışan kişiye otomobil çarptı
ABD'den nükleer silah uyarısı: Üretmeye bir iki hafta uzaklıkta