Kılıçdaroğlu'nun 'başörtüsü' ikiyüzlülüğü: Yasal güvenceye alacağız dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından paylaştığı videoda Türkiye'de başörtüsü sorunu olduğunu iddia ederek, bunu yasal güvenceye alacaklarını söyledi. Aynı Kılıçdaroğlu, ''Türban bir metrekarelik bez barçasıdır" demişti.

Kılıçdaroğlu'nun 'başörtüsü' ikiyüzlülüğü: Yasal güvenceye alacağız dedi
Kılıçdaroğlu'nun 'başörtüsü' ikiyüzlülüğü: Yasal güvenceye alacağız dedi
GİRİŞ 03.10.2022 23:46 GÜNCELLEME 04.10.2022 00:42
Bu Habere 456 Yorum Yapılmış

Yarın TBMM'ye kanun teklifi sunacaklarını açıklayan Kılıçdaroğlu, "Kadınlara giyim kuşamını siyasetin tekelinden çıkartıyoruz. Bu hakkı yasal güvenceye alacağız. Bunu bir tartışma konusu olmaktan tümüyle çıkartacağız." dedi.

AK Parti hükümetinin ortadan kaldırdığı başörtüsü sorununu seçim vaadi olarak kullanmaya çalışan Kılıçdaroğlu'nun bu açıklaması, akıllara geçmişteki söylemlerini getirdi.  

GEÇMİŞTEKİ SÖYLEMLERİYLE ÇELİŞİYOR

Kılıçdaroğlu, beşinci sınıftan itibaren başörtüsüne izin veren düzenlemeye "Bir süre sonra belki de türban takan kardeşimiz türbanını açacaktır. İlla ömür boyu takacaksın diye bir kural mı var?" diyerek tepki göstermişti.

"Başörtüsü ile okula gidilmesi hukuka ve laikliğe aykırıdır" diyen Kılıçdaroğlu, başını açıp üniversiteye gitmenin devlet kuralı olduğunu dile getirmişti.

'SONUNDA İLKOKULDA BAŞÖRTÜSÜ DE OLACAK''

CHP lideri Kılıçdaroğlu 2010 yılında resmi hesabından yaptığı paylaşımda, başörtüsünü çağ dışı olarak yorumlamıştı.

"BİR METREKARELİK BEZ PARÇASI"

CHP lideri, katıldığı bir başka canlı yayında, başörtüsü için "Türban çuldur türban bir metrekarelik bez barçasıdır" ifadelerini kullanmıştı.

AYM'YE DE BAŞVURMUŞTU

2008 yılında çıkan yasayla başörtü yasağı kaldırılırken, Kemal Kılıçdaroğlu'nun da aralarında bulunduğu CHP'li milletvekilleri Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) iptal başvurusunda bulunmuştu.

DSP'li milletvekillerinin de desteğiyle gerekli imzayı tamamlayan CHP, değişikliğin iptali veya yok hükmünde kabul edilmesini ve yürürlüğün durdurulmasını istemişti.

Gülşah Kerimoğlu Haber7.com - Editör
Haber 7 - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Haber7.com sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı.
YORUMLAR 456
 • ismailbey 1 yıl önce Şikayet Et
  bugün ne oldu da pişman oldu biz bişey görmedik duymadık ha seçim var koltuk gidecegini gördü de dünkü söylemlerini unuttumu...asla aslı aslını nesli nesline çekermiş göz boyamak milleti kafalamak... yermi anadolu..yemez tabiki...biz bilmiyormuyuz sizin zihniyetinizi...
  Cevapla
 • mehmetm 1 yıl önce Şikayet Et
  Böyle pişkin, kendi zulümlerinin önlenmesi için kanun çıkarmaya yeltenen bu tip adamları bulmak mümkün değil. Örnek olsun diye devletin CHP üst takımını nesilleri de dahil olmak üzere koruma altına alması çok önem arz ediyor.
  Cevapla
 • Fenerli 1 yıl önce Şikayet Et
  Ya buadam yalanmakinası işi gücü yalan yüzsüz
  Cevapla
 • sngl 1 yıl önce Şikayet Et
  başörtüüsü serbestliğinden yana olsaydın ikna odaları kurduran ve başörtülü öğrencilere eziyet eden nur serteri milletvekili yapmazdın ayrıca kemal gürüzüde milletvekili adayı yapmazdın sen bu iki kişiyi hangi özelliklerinden dolayı milletvekili yaptın madem
  Cevapla
 • MSELİM 1 yıl önce Şikayet Et
  e hani başörtüsü probleminide ben çözdüm diyordun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Fidan'dan son dakika Suriye ve İsrail açıklaması!
Trump'a suikast girişiminde kullanılan silah: AR-15 merak konusu oldu! Şoke eden detay