Bakan Akar'dan ABD açıklaması: Sözünüzü tutun!

Milli Savunma Bakanı Akar:"(ABD’nin olası harekata karşı açıklamaları) Bizden tekrar değerlendirmemizi istediler. Hassasiyetlerimizi anlattık, verilen sözlerin tutulmasını istedik"

Bakan Akar'dan ABD açıklaması: Sözünüzü tutun!
Bakan Akar'dan ABD açıklaması: Sözünüzü tutun!
GİRİŞ 01.12.2022 15:46 GÜNCELLEME 01.12.2022 16:21
Bu Habere 65 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gazetecilere yaptığı açıklamada, birkaç gün içinde mevkidaşları ile yaptığı görüşmeler ve toplantılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, milletin ve hudutların güvenliğini sağlamak üzere Birleşmiş Milletler Şartı'nın 51'inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakları kapsamında, komşularının toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygılı olarak terörle mücadelesini azim ve kararlılıkla sürdürdüğünü belirten Akar, terör örgütü PKK/KCK/YPG'nin, Suriye'nin kuzeyinde sağlanan huzur ve istikrar ortamını bozmaya yönelik taciz ve saldırılarını artırdığına dikkati çekti.

Bakan Akar, "PKK/KCK/YPG son dönemde de sivil yerleşim alanlarımızı hedef almış, çocuk, kadın, öğrenci, öğretmen demeden masum vatandaşlarımıza yönelik alçak ve kanlı saldırılar gerçekleştirmiştir. Binlerce kilometre öteden DEAŞ terör örgütünü tehlike olarak hissedenlerin, sınırlarımızın yanı başından okullar dahil sivil yerleşim yerlerimizi hedef alan ve masum insanlarımızı katleden terör örgütlerine karşı gerekli tedbirleri almamız konusundaki tutumları kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

MÜTTEFİKLERE BAYRAK VE ÜNİFORMA UYARISI

Mehmetçiğin bugüne kadar komşu ülkelerin ve tüm dünyanın gözü önünde icra ettiği bütün operasyonlarda sadece teröristleri hedef aldığını vurgulayan Akar, şunları söyledi:

"Sivillerin, tarihi, dini ve kültürel varlıklar ile çevrenin ve koalisyon güçlerinin zarar görmemesi için azami dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir. Tek hedefimiz teröristlerdir. Herhangi bir etnik, dini, mezhepsel yapı bizim için hedef olamaz. Türkler ve Kürtler kardeştir. Tüm fitne, fesat ve dezenformasyon çabalarına rağmen kardeş kalmaya devam edecektir.

Son dönemde yapılan görüşmelerde müttefik ülkelere eli kanlı bir terör örgütü olan, sınırlarımıza ve halkımıza saldıran PKK/KCK/YPG'ye, DEAŞ'la mücadele bahanesi dahil her ne sebeple olursa olsun destek olmamaları, teröristlerden ayırt edilmeyi zorlaştıracak kendi bayrak ve kendi üniformalarını kullandırmamaları, bulundukları bölgelerden teröristleri uzak tutmaları ve bir an önce terör örgütleri ile tüm ilişkilerini kesmeleri hatırlatılmakta ve gerekli uyarılar yapılmaktadır."

"DEAŞ İLE GÖĞÜS GÖĞSE MÜCADELE EDEN TEK ÜLKE"

Görüşmelerde muhatapların DEAŞ'la mücadelenin önemine değindiğini ancak DEAŞ'la sahada göğüs göğüse mücadele eden tek ülkenin Türkiye olduğunun unutulmaması gerektiğini dile getiren Akar, "Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde 4 bin 500 radikal DEAŞ'lı teröristi etkisiz hale getiren Türkiye, DEAŞ ve diğer tüm terör örgütleri ile mücadele için her türlü işbirliğine hazırdır." diye konuştu.

En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini ifade eden Akar, "Kim destek verirse versin, arkalarında kim olursa olsun asil milletimizi, başına musallat olan terör belasından kurtarmaya azimli ve kararlıyız." dedi.

"ABD'DEN SÖZLERİNİ TUTMASINI İSTEDİK"

ABD'den yapılan "Türkiye'nin Suriye'de yeni bir askeri operasyon düzenlemesine şiddetle karşı olunduğuna" yönelik açıklamalara ilişkin soru üzerine de Bakan Akar, "Bizden tekrar değerlendirmemizi istediler. Biz de hassasiyetlerimizi, görüş ve düşüncelerimizi anlattık, verilen sözlerin tutulmasını istedik. Bizi, yani durumu anlamaları gerektiğini vurguladık." yanıtını verdi.

KAYNAK: AA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 65
 • Selami 1 yıl önce Şikayet Et
  bölgede abd yi muhatap kabul etmeyin. CHPKK=abd dolayısıyla bize FETÖ eliyle pKK marifetiyle altılı masa oyunları ile salşdıran ANA DÜŞMAN ABD dir. ey korkak abd piyon kullanmaktan vazgeç te karşımıza çık
  Cevapla
 • Birileri 1 yıl önce Şikayet Et
  Nato bizimle operasyona girmesin, böyle olsun isteyenler var, bence gölge etmesinler başka bir şey istemeyiz.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Evettttt.....doğruya doğru, bakan, ilk defa müthiş bir diplomatik dil kullandı.Hiç kimsenin umursamadığı rahmetli Yıldırım Akbulut,ta böyle bir çıkış yapmıştı. Helal olsun sayın bakan.
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Sonuna kadar seninleyiz komutanım....
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz kara harekatına başlayalım. önümüze kim çıkarsa PKK kabul edip gidelim. Karşı çıkanlar düşünsün.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan: Türkiye yatırım ve ihracatla büyüyor
Başkan müjdeyi verdi: Doğu ve Güneydoğu'nun en büyük kütüphanesini inşa edeceğiz