Üst akıl ve piyonlar... HDP ile altılı masanın talepleri birbirinin kopyası çıktı

Altılı masa ile HDP'nin taleplerinin benzerliği dikkat çekti. Terör örgütü üyelerinin göreve iadelerinden, eski yönetim modeline geri dönüşe kadar birçok konuda aynı dil kullanıldı.

GİRİŞ 01.12.2022 21:16 GÜNCELLEME 02.12.2022 09:49
Bu Habere 110 Yorum Yapılmış

CHP, İYİ Parti başta olmak üzere Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti'den oluşan altılı masanın açıkladığı 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerisi’yle, HDP'nin geçtiğimiz ay yayınladığı 11 maddelik 'Demokrasi Tutum Belgesi’nin benzerliği gündem oldu.

KOPYALA YAPIŞTIR BAŞLIKLAR

ALTILI MASA: CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİNE SON VERİLECEK

Altılı masanın parlamenter sistem önerisi:

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle yaratılan tek başlı yürütme modeline son verilerek yürütme organının Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulundan oluşması sağlanacaktır. Devletin başı sıfatıyla temsili görev ve yetkilere sahip Cumhurbaşkanının; tek başına yapabileceği işlemleri dışındaki bütün kararları, Başbakan ve ilgili bakanın karşı-imzasına tâbi kılınacaktır.

HDP: PARLAMENTER SİSTEM ÖNGÖRÜYORUZ

HDP'nin parlamenter sistem önerisi:

Türkiye'nin temel ihtiyacının katılım, müzakere ve demokratik uzlaşı esasına dayalı, evrensel temel hak ve özgürlüklerin en geniş şekilde sağlandığı güçlü demokrasi olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede geniş yetkilere sahip çoğulcu bir parlamentonun bulunduğu, kuvvetler ayrılığının tam anlamıyla işlediği, denge ve denetleme mekanizmalarının gerçekten etkili olduğu bir demokratik parlamenter sistem öngörüyoruz.

ALTILI MASA: GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA EN FAZLA 1 AY OLACAK

Altılı masanın kayyum atamalarına bakışı:

"Danıştay'ın geçici bir tedbir olarak bir ay süreyle görevden uzaklaştırma kararı verebileceği; her ay kararını gözden geçireceği ve bu geçici tedbirin en fazla altı ay devam edeceği hükme bağlanmıştır. Böylece İçişleri Bakanı, mahallî idarelere kayyum atamak suretiyle yerel seçimlere ilişkin seçme ve seçilme haklarını ortadan kaldıramayacaktır."

HDP: GÖREVDEN ALINANLAR İADE EDİLECEK

HDP'nin kayyum atamalarına bakışı:

"Belediyelerden üniversitelere ve sivil toplum kuruluşlarına kadar uzanan, seçme-seçilme hakkını yok sayan, halk iradesine ve seçim adaletine ipotek koyan ve bir yönetim biçimi haline gelen kayyımlar rejimi anlayışına son verecek yasal düzenlemeler, bu rejimin yarattığı tahribatların giderilmesi ve kayyum mağdurlarının tüm haklarının iadesi için acildir."

KAMU KURUMLARINA SIZAN TERÖR İLTİSAKLILARA KALKAN

Altılı masa OHAL ve KHK'ya son vereceğini şu sözlerle açıkladı:

"Olağanüstü Hal Kanun Hükmünde Kararname çıkartılması yetkisine son verilmiştir."

HDP'de benzer bir açıklama yapmıştı:

"Kararnamelerle yaratılan hak gasplarının giderilmesi ve her türlü ayrımcılığa son verilmesi gereklidir."

Ahmet Davutoğlu aynı anda Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve milletvekili olmak istiyorAhmet Davutoğlu aynı anda Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve milletvekili olmak istiyor

Bozdağ: Altılı masa Ankara'daki pazarlıkla iktidarı almaya çalışıyorBozdağ: Altılı masa Ankara'daki pazarlıkla iktidarı almaya çalışıyor

Aydemir: Altılı masa HDP/PKK'ya mesaj veriyor!Aydemir: Altılı masa HDP/PKK'ya mesaj veriyor!

KAYNAK: SABAH

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan
YORUMLAR 110
 • CABBAR 2 ay önce Şikayet Et
  Boşuna o kurulan rezil masaya altı artı bir demiyoruz
  Cevapla
 • meraci83 2 ay önce Şikayet Et
  6 lı ganyan ittifakı el birliğiyle ağa babalarının talimatlarıyla Türkiye yi yıkma hareketine girişti. Amma! El mi yaman gerçek milliyetçi vatanseverler mi yaman görecekler. Kaçınılmaz sonlarına doğru hızla yol alıyorlar.Elbette hesap verecekleri zaman mutlaka gelecektir. Örnek mi? 15 Temmuz 2016 yeter!..
  Cevapla
 • @rom@ 2 ay önce Şikayet Et
  Allahım bunlara fırsat verme
  Cevapla
 • halit kılıçtaoglu 2 ay önce Şikayet Et
  Masanın üstünde 6 şeytanlaşmış adam var.Altında kaç tane şeytanın kaçtıgı adam var belli değil.Rabbım bu milleti mufaza eylesin.
  Cevapla
 • Yunaklı 2 ay önce Şikayet Et
  TC nin gelmiş geçmiş en tehlikeli teşkilatı chp dir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya liderlerinden Erdoğan'a telefon! ABD, Mısır, Suudi Arabistan, Yunanistan, İsrail...
Depremin yıktığı illerde kaç milyon kişi yaşıyor