'Engelleniyoruz' yalanı moda oldu! CHP'li Lütfü Savaş'ın kentsel dönüşüm çelişkisi

CHP’li belediyelerdeki hizmetsizliğin kamuflajlı olarak kullanılan “engelleniyoruz” argümanına Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da sarıldı.

GİRİŞ 27.04.2023 17:10 GÜNCELLEME 27.04.2023 17:11
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

CHP’li Lütfü Savaş, Hatay’daki görev süresi boyunca kentsel dönüşüm projesi başlatmak istediğini ancak engellendiğini öne sürdü. “Bana bir çivi bile çaktırmadılar” diyen Savaş, seçimi kazanamaması için kendisine engel çıkarıldığını savundu. CHP’li Savaş, Halk TV canlı yayınında şu ifadeleri kullandı:

“2013’ten beri kentsel dönüşüm yapalım diyorum. Ben Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçtim, 9 yıldır CHP’de belediye başkanlığı yapıyorum. Bana bir çivi çaktırmadılar. ‘Lütfü Savaş yaparsa CHP’ye yazar, bir daha belediye başkanlığını kazanır’ falan… Önemli değil büyükşehir belediye başkanlğını Lütfü Savaş’ın kazanması. Sistemin doğru gitmesi lazım.”

DÖNÜŞÜME KARŞI HALKI KIŞKIRTTI, MİTİNG YAPTI

Fakat gerçekler farklı çıktı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’ın merkez noktalarından Emek ve Aksaray mahallelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen kentsel dönüşüm projesine karşı çıktı. CHP’li Savaş, 2019 yılında mahalleliyi toplayarak kentsel dönüşüme karşı miting yaptı.

Savaş ve CHP’ye müzahir meslek odalarının girişimleri sonucu kentsel dönüşüm projesi mahkeme yoluyla durdurulmuş ve 6 Şubat tarihli depremlerde hem Emek Mahallesi hem Aksaray Mahallesi adeta dümdüz olmuştu.

Kentsel dönüşüme karşı mitingler düzenleyen CHP’li Lütfü Savaş, katıldığı televizyon programında ise katılldığı o mitingi inkar etti.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE TEK YAPTIĞI SALON TOPLANTILARI

CHP’ye geçtiğimden beri bana bir çivi bile çaktırmadılar” diyen Lütfü Savaş’ın 9 yıllık kentsel dönüşüm karnesini HABER7 ortaya çıkarmıştı.

2014 yılından bu yana Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni yöneten Lütfü Savaş’ın kentsel dönüşümle ilgili 9 salon toplantısında boy gösterdiği, 2 kez belediye bünyesinde Kentsel Dönüşüm Çalıştayı organize ettirdiği belirlenmişti. Savaş’ın 9 yılda projelendirdiği veya başlayıp bitirdiği hiçbir kentsel dönüşüm çalışması olmadığı saptanmıştı.

Fay hattı üzerinde kurulu şehri yönetmesine rağmen kentsel dönüşümle ilgili en belirgin faaliyeti salon toplantıları olan Başkan Savaş’ın; “Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi”, “Kentsel Dönüşüm Zirvesi”, “Konut ve Kentsel Dönüşüm”, “Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi Sorunlar ve Olanaklar Çalıştayı” gibi etkinliklerde yer alıp bolca konuşma yapmaktan öteye geçemediği kayıtlara geçmişti.

İşte Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın 9 yıllık kentsel dönüşüm karnesi:

CHP’li Lütfü Savaş’ın 9 yıllık Kentsel Dönüşüm karnesi: 11 toplantı, 1 miting, 0 icraatCHP’li Lütfü Savaş’ın 9 yıllık Kentsel Dönüşüm karnesi: 11 toplantı, 1 miting, 0 icraat

ÇAKTIĞI ÇİVİ DE BU

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın açılışına katıldığı ve “depreme dayanıklı” diye lanse edilen 5 bloklu Güçlü Bahçe Sitesi depremde tamamen yıkıldı.

2020 yılında yapımı tamamlanan Güçlü Bahçe Sitesi’nin 4 bloku yıkıldı, 1 blokunun ise zemin katları çökerek ağır hasar aldı.

CHP’li Savaş, depremde yerle bir olan 250 dairelik Rönesans Rezidans’ın müteahhidine övgüler dizdi. Savaş, Rönesans Rezidans’ın tutuklanan müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun’a “idealist insan” dedi. Savaş, şunları söyledi:

“Bu arkadaşımız gerçekten idealist bir insan. Büyük ihtimal şartlara, deprem yönetmeliğine uygun yapmıştır. Bilim yönüyle konuşuyorum. Bu deprem hiç kimse kimseye kusur aramasın, 2000 yılında 3 defa böyle bir deprem olmuş. Yeryüzüne 7 kilometre yakında oldu. Yıkıcılığı 9-10 şiddeti gibi gelir. Yeryüzüne yakın olduğundan ivme çabuk yükselip yeryüzünde büyük etki yapıyor. Eğer dağ varsa dağa çarpıp yeniden gelip sizi çarpıp diyor uzmanlar. Antakya'da, İstanbul'da, Eskişehir'de depremlere yakalandım, tüm depremleri toplayıp hepsinin toplamı bizdekinin 4'te biri kadardır. Arada 0.1 farklılık olmasına rağmen ilk deprem 10 kat daha fazla hasar oluşturdu. Aradaki 8 kilometre fark olmasına rağmen ben ikinci depremde evden çıkma gereği duymadım. Birincisi küçük bir kıyametti. Belediye mevzuat sorgulanırsa onlara yazık etmiş oluruz.”

KARDEŞİNİN ÇANTASI İÇİN EKİPLERİ SEFERBER ETTİ

CHP’li Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’da ağır tahribata neden olan deprem kardeşinin çantası için itfaiye ekiplerini seferber ederek ‘çanta kurtarma’ talimatı verdi. Şehirde enkaz altındaki birçok insan yardım beklerken belediye ekipleri can kurtarmak için değil, çanta kurtarmak için seferber oldu.

Antakya’daki Akevler Mahallesi’nde hasar alan Levent Apartmanı’na gelen Hatay Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, Savaş’ın kardeşi Mehmet Savaş’a ait 5’inci kattaki eve girip çanta aldı.

KAYNAK: HABER7
Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Sorumlusu
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 53
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunların bulaşıcı hastalığı yalan söylemek Rabbım bunlara hiç bir şeyi yönetmeyi nasip etmesin
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Expoyu yapınca kimse engel olmadı memlekete hiç bişey katmadınız Türkiye'nin en kötü belediyelerinden biri 10 yoldan fazla oldu belediye başkanısınız
  Cevapla
 • Kartal 1 yıl önce Şikayet Et
  Lütfü Lütfü ben bir hatayli olarak sen ancak halk TV den sadece at gözlüğü takmış ayakkabıcı kendi yandaş cahilleri kandırır sin .
  Cevapla
 • Murat gözükara 1 yıl önce Şikayet Et
  Yüzsüz bunlar..... Sıyrılmış... Yalancı düzenbazlar... Çiviyi yuvarlak masaya çakacak bu halk.... Pkk seviciler...
  Cevapla
 • Hamza 1 yıl önce Şikayet Et
  İyi de hala bu kafaya rey verecek kocaman bir sürü var, üstelik ithal samanı takip ediyorlar. Yem fiyatlarından şikayet ediyorlar, aç kalmaktan korkuyorlarmış
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Moody's'ten son dakika Türkiye kararı! Bakan Şimşek 'ilk defa' deyip duyurdu
Moody's, Türkiye'nin kredi notunu yükseltti