Yerel seçim öncesi Ümit Özdağ yeşil ışık yaktı!

28 Mayıs’taki cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyen Zafer Partisi, 2024’teki yerel seçimlerde de “CHP ile işbirliğine” yeşil ışık yaktı.

GİRİŞ 03.07.2023 10:34 GÜNCELLEME 03.07.2023 10:41
Bu Habere 87 Yorum Yapılmış

Zafer Partisi, 14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde ATA İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ı destekleme kararı almıştı. Ancak seçimlerin ikinci tura kalmasının ardından ittifakın ortak adayı Oğan, 28 Mayıs’taki seçimlerde ise Kılıçdaroğlu’nun karşısında Cumhur İttifakı’nın ortak adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini açıklamıştı. 

Zafer Partisi ise ikinci turda Kılıçdaroğlu’na destek vereceklerini duyurmuştu. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turundan itibaren CHP ile Zafer Partisi arasında gelişen diyaloğun, 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerde nasıl şekilleneceği siyaset kulislerinde konuşulmaya başlandı.

ZAFER PARTİSİ YEŞİL IŞIK YAKTI

HDP’nin de her ilde kendi adayı ile yerel seçimlere katılacağını açıklamasının ardından Zafer Partisi’nin “CHP ile bir işbirliği yapıp yapmayacağı” tartışılmaya başlandı. Zafer Partisi yetkilileri, Cumhurbaşkanlığı seçimleri döneminde gelişen sürecin “CHP ile yerel seçimelerde olası bir işbirliğine dönüşme evresine yeşil ışık yaktı.” Ancak Zafer Partisi, CHP ile olası bir işbirliği için kırmızı çizgilere işaret ediyor.

Zafer Partili yetkililer, yerel seçimler sürecinde salt CHP ile değil diğer partiler ile olası bir işbirliği için partinin taviz vermeyeceği ilkeleri şöyle sıralıyor: 

"Her şey olabilir ancak burada önemli olan şey, ilkeleri korumak ve o ilkelerden taviz vermemek. Biz, bazı ilkelerden asla taviz vermeyiz. Atatürk’ten taviz vermeyiz. Atatürk çizgisindeki milliyetçilikten taviz vermeyiz. Vatanın bölünmez bütünlüğünden taviz vermeyiz. Tarikat ve cemaatlere karşı olduğumuzu zaten defalarca kamuoyu ile de paylaştık. Anayasanın ilk 4 maddesini kesinlikle tartışmaya açtırmayız. Bu ilkeler çerçevesinde, bu ilkelerden taviz vermeden bizimle işbirliği içinde olmak istenirse, tabii ki olabilir. Şu an bunları söylemek için erken ama ilkeler ön koluşumuz."

KAYNAK: CUMHURİYET GAZETESİ
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 87
 • Sır çözüldü 1 yıl önce Şikayet Et
  Ey ümit Özdağ ey kemal kasetdaroğlu ile 6+ bilmem kaçlı masa! Sizin yapacağınız muhalefetinde sizin yönettiğiniz partinizin ben ta içine tüküreyim! Millet akaryakıta motorine mazota gıdalara sebze meyve vb gibi ürünlere yapılan zamların derdinde siz hala onun bunun koltuğunun yok mültecilermiş yok Khklılarmış yok demokrasiymiş bilmem neresinin derdindesiniz!
  Cevapla
 • sor 1 yıl önce Şikayet Et
  bu da 15 belediye alsın hesap uzmanı Kemal den.
  Cevapla
 • İklimDeğişikliği 1 yıl önce Şikayet Et
  Siyonist ırkçılıga hizmet edenler dünyanın heryerinde insanlık için tehdittir
  Cevapla
 • Adanalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Büyük hesap uzmanı acaba oyu %0.1 bile olmayan bu zata acaba kaç belediye verecek.
  Cevapla
 • Mete TÜRK 1 yıl önce Şikayet Et
  Ümit ÖZDAĞ sen bittin artık. Zaten yoktun da şimdi iyice bittin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Donald Trump'tan 'Gazze Kasabı' Netanyahu kararı!
En detaylı Türkiye ve Yunanistan'ın ordu ve askeri güç karşılaştırması