Çağlayan: Onlar bizim başımızın tacıdır

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, esnafın direkt olarak 2 milyon, dolaylı olarak da 5 milyon kişiye istihdam imkanı yarattığına işaret ederek, ''Sırf bu yüzden bile esnaf bizim başımızın tacı, gönlümüzün ilacıdır'' dedi.

Çağlayan: Onlar bizim başımızın tacıdır
Çağlayan: Onlar bizim başımızın tacıdır
GİRİŞ 26.05.2011 23:36 GÜNCELLEME 26.05.2011 23:36

Bakan Çağlayan, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin organizasyonunda Soli Martı Otelde düzenlenen ''Mersin'in Sosyal ve Ekonomik Gelişim Sürecinde, Esnaf ve Sanatkarlarımızın Yeri ve Önemi'' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, göreve geldiği günden bu yana küçük esnafın menfaatine sonuç verecek çalışmalara imza atmaya özen gösterdiğini, bu konuda da başarılı işler yaptığına inandığını söyledi.

12 Hazirandan sonra da Çukurova yöresindeki esnafın daha iyi noktalara taşınması için çaba göstereceğini anlatan Çağlayan, ''Size açık çek veriyorum. Bundan sonra sadece Mersin değil, tüm Çukurova benim ilgi alanım olacak. Adana, Hatay, Osmaniye ve Mersin, benim önceliğim olacak. Çünkü ben bu yörenin milletvekili olacağım'' dedi.

Küçük esnafın ekonomideki önemine işaret eden Çağlayan, şöyle devam etti:

''Ne esnafın yağ yakılmaya, ne de benim esnafa yağ yakmaya ihtiyacım yok. Ama daha önceden de söylediğim gibi, esnaf ekonominin çimentosudur. Bu ülkeye esnaflar direkt 2 milyon, dolaylı olarak da 5 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Sırf bu yüzden bile esnaf bizim başımızın tacı, gönlümüzün ilacıdır. Ekonominin zor olduğu sıkıntılı günlerde bile esnaf taşkınlık yapmadı. Sakinliğini korudu. Takım elbisenin 129 TL'ye ve 8-9 taksitle satıldığı bugünlerde terzilerimiz elbette ki sıkıntılı. Sıfır kilometre otomobillerin 5-7 yıl garantili satılması elbette ki, oto tamircimizi sıkıntıya sokuyor. Ama biz bu durumda 'Bana ne?' diyemeyiz. Bununla ilgili de çalışmalarımız var.''

Bazı özel bankaların, esnafın sicil kaydını tutmaya devam ettiğini yineleyen Çağlayan, ''Bunla ilgili kanun uygulamaya kondu. Ama biz 'İlla sicil kaydını sileceksiniz' diyemeyiz. Ziraat Bankası'na dedik. Ama şunu unutmayın ki, size sicil affı uygulamayan bankaların, sicili sizden daha bozuk. Sizin sicilinizi kara listeye alanlar, oturup kendi yaptıklarını ve millete ödettikleri faturaları bir düşünsünler'' dedi.

AK Parti'nin, daha önceki seçimlerde Mersin'de 2. parti olduğunu hatırlatan Çağlayan, ''Malesef 2. olduk. Ama şimdilerde görüyorum ki, artık Mersin muhalefet olmaktan bıkmış. İktidar olmak istiyor. Bundan yola çıkarak inanıyorum ki, 12 Haziran bizim bayramımız olacak'' diye konuştu.

-ÇAĞLAYAN'A ''ESNAF DOSTU'' VE ''KARDEŞİMİZ'' YAKIŞTIRMASI-

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken de Türkiye'nin 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedeflediğini anımsatarak, bu hedefe ulaşabilmek için esnafın da önemli katkılarının olabileceğini, tüm üyelerinin de bu amaç doğrultusunda hareket ettiğini söyledi.

Yeniden yapılandırmayla esnafın önemli bir avantaj yakaladığını bildiren Palandöken, tüm üyeleri bu fırsatı değerlendirmeye çağırarak, çalışmanın hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkiye'de 2 milyon esnafın bulunduğunu, bunların ailelerinin de hesaba katıldığı zaman Türkiye nüfusunun 3'te birine ulaşılabileceğine dikkati çeken Palandöken, şunları kaydetti:

''Önceden küçük esnaf sevilirdi, ama ne işe yaradığı bilinmezdi. Artık öyle değil. Küçüğün büyüklüğü biliniyor ve takdir ediliyor. Bugüne kadar bizlerin menfaati için hayata geçirilen çalışmaların önemli bir bölümünde Zafer Çağlayan'ın ciddi çabaları var. O yüzden Zafer Çağlayan'a 'esnaf dostu' ve 'kardeşimiz' diyebiliyoruz.

Artık sadece günü kurtarabildiğimiz değil, mesleğimizi çocuklarımıza da bırakmayı hayal edebileceğimiz günlere kavuşabilmek için istişare toplantıları önemli. Mersin'de de bu toplantıyı çok önemsiyorum. Çünkü Mersin'in suyu, Akdeniz kadar sert, insanı da delikanlı gibi merttir. Bu nedenle, Zafer Çağlayan'ın Mersin'de olması hepimiz için büyük bir fırsat.''

Toplantıya, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Genel Başkanı Fevzi Apaydın ile çok sayıda esnaf ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Oyuncu başkandan vatandaşa ilk gol! Reklam bitti film başladı
Milyarlar kazanıp vergi ödemiyorlar! Bakanlığa şikayet edildiler