Ay tozundan oksijen üretilecek

Bilim adamlarının Ay üzerine çalışmaları sürüyor. Dünyanın tek doğal uydusu olan Ay için yeni bir gelişme kaydedildi. Avrupa Uzay Araştırma ve Teknoloji Merkezi'nde bilim adamları, Ay tozundan oksijen üretme çalışmalarına başladı.

Ay tozundan oksijen üretilecek
Ay tozundan oksijen üretilecek
GİRİŞ 21.01.2020 02:50 GÜNCELLEME 21.01.2020 02:53

Avrupalı bilim adamları, ay tozundan elde ettikleri simüle örneklerden solunabilen oksijeni üretmek için çalışmalar gerçekleştiriyor.

 

 

Glasgow Üniversitesi'nden araştırmacı Beth Lomax, kendi tesislerine sahip olmalarının, oksijen üretimine odaklanmalarını sağladığını söyledi. Ay'daki regoliti (Ay üzerinde bulunan taş ve tozdan oluşan bir tabakaya) taklit eden araştırmacılar, tüketilebilir oksijeni elde etmeye çalışıyor. Böylece Ay tozundan oksijen üretilmesi planlanıyor.

Shiftdelete.net'in aktardığına göre Lomax, "Ay'da bulunan kaynaklardan oksijen elde etmek, hem nefes almak hem de roket yakıtı üretiminde gelecekteki Ay yerleşimcileri için son derece faydalı olacak" diye konuştu.

 

 

AY'A YENİDEN İNSAN GÖNDERME ÇALIŞMALARI

ESTEC'te görevli bilim insanları, nihai amaçlarının Ay'da sürdürülebilir bir pilot tesis tasarlamak olduğunu söylüyor. Bunun için 2020'nin ortalarına işaret ediliyor.

Son dönemde Ay'a yeniden insan göndermek, diğer yandan da gelecekte Mars'a insan gönderebilmenin teknolojileri üzerinde çalışmalar devam ediyor.

AMAÇ NEFES ALMAYI KOLAY HALE GETİRMEK

Tüm bu çalışmaların amacının Ay'da işlev görebilecek bir sisteme öncülük edeceği belirtilirken bilim insanları, 2020'lerin ortalarında Ay'da çalışmak için hazır olacak işlevsel bir sisteme sahip olmayı hedefliyor.

Gelecekteki çalışmaları yürütecek ay kaşifleri ve araştırmacılarının böyle bir cihazla donatılmış olarak Ay'a gitmesi halinde biraz daha kolay nefes alabilmeleri amaçlanıyor.

ETİKETLER
Ay tozu
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İngiltere Başbakanı Johnson'dan korkutan koronavirüs açıklaması
Son dakika: Türkiye-Fransa geriliminde bomba itiraf!