Apple'ın sanal gerçeklik gözlüğü sızdırıldı

Apple, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliği harmanladığı 8K çözünürlük sunan yeni gözlüğünü çok yakında tanıtmaya hazırlanıyor. Teknoloji devine yakın kaynaklar yeni gözlüğe dair teknik özellikleri sızdırdı.

Apple'ın sanal gerçeklik gözlüğü sızdırıldı
Apple'ın sanal gerçeklik gözlüğü sızdırıldı
GİRİŞ 05.02.2021 15:55 GÜNCELLEME 05.02.2021 15:55

Apple giyilebilir teknoloji konusunda yoluna hızla devam ediyor. Geçtiğimiz birkaç ay içinde, Apple'ın bir VR ve AR kulaklık üzerinde çalıştığına dair söylentiler ortaya çıkmıştı. The Information'ın son raporu, gözlüğün 3.000 dolar civarında satılacağını göstermişti. Bu gözlükte 8K ekran, kamera, güçlü bir işlemci ve çok sayıda sensörün olacağı söyleniyordu.

Apple’dan sanal gerçeklik adımı

Rapor ayrıca gözlüğün nasıl görünebileceğine dair bir görüntü de gösterdi. Gözlük, genel ağırlığını azaltacak bir kumaş ağa sahip olacak. Apple'ın gözlüğü ayrıca, kafa bantları Apple Watch'ta bulunan bilekliklerden ilham almış gibi görünecek.

Apple Silicon’un yeni işlemcisine sahip olacak

Apple'ın gözlüğündeki işlemcisinin M1 çipinden daha güçlü olacağı ve kulaklıktaki 8K ekranlara güç sağlayacağı söyleniyor. Ancak, sürekli olarak 8K çözünürlükte çalışmayacak. Bunun yerine başlığın kullanıcının ekrana odaklandığı yere göre çözünürlüğü dinamik olarak ölçeklendireceği "Foveated render" adlı bir teknik kullanacak.

2022’de piyasaya çıkabilir

Gözlük ayrıca AR işlevselliği olacağı için, el hareketini izlemek için birçok kamera ve çevreyi haritalamak için LIDAR sensörleri olacak. Geliştirme süreci yolunda giderse, kulaklık 2022'de piyasaya sürülebilir. Apple, daha sonrasında ise herkese hitap ederek yaygın olmasını beklediği daha hafif bir AR gözlüğü çıkarmayı da planlıyor.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Merkez Bankası'nın rezervlerinde tarihi rekor
Cihat Yaycı'dan dikkat çeken Filistin çıkışı! Türkiye bunu yaparsa oyun bozulacak