Apple iPhone şarj cihazları için yeni bir patent başvurusu yaptı

Apple, kolay deforme olan şarj kabloları için farklı bir çözüm sunmak üzere patent başvurusunda bulundu. Bu yöntemle iPhone kullanıcılarının kronik sorunu çözüme ulaşabilir. Apple’ın iPhone kutu içeriğinden şarj aletini kaldırması sonrası kabloları güçlendirmesi kullanıcılar tarafından olumlu karşılandı.

Apple iPhone şarj cihazları için yeni bir patent başvurusu yaptı
Apple iPhone şarj cihazları için yeni bir patent başvurusu yaptı
GİRİŞ 07.02.2021 11:59 GÜNCELLEME 07.02.2021 11:59

Apple’ın şarj kabloları uzun yıllardır dayanıklılık konusunda iPhone kullanıcıları tarafından eleştiriliyordu. iPhone kullanıcıları genellikle 1 ya da 2 yıl içinde şarj kablosunun kullanılamaz hale gelmesinden dertli. Ancak Apple kabloları daha dayanıklı hale getirmek için yeni teknolojiler üzerinde çalışmaya başladı. Şirketin yeni patent başvurusundaki “değişken sertlikli kablo” ibaresi bu adımı destekliyor.

AppleInsider'da yer alan patent, kolayca yıpranmayacak bir kablo için bazı farklı fikirleri detaylandırıyor. Yöntemler, kabloyu muntazam kalınlıkta tutarken, kablonun farklı kısımlarına değişen seviyelerde sertlik veriliyor. Böylelikle Apple’ın mevcut kablolarında bulunan ve “gerilim altıcı kulp” olarak adlandırdığı bir parça da kaldırılıyor.

Gerilim azaltıcı kulp, kablonun bükülmeler nedeniyle kırılmasını önlemeye yardım ediyor. Genel olarak kablolar, bunları takmak için uçların yakınında keskin bir şekilde büküldüğünden kulp yardımcı oluyor. Apple’ın bu patentte ortaya koyduğu fikirler, tüm bir kablonun esnekliğini ve sertliğini değiştiriyor. Bu, düzenli olarak nerede bükerseniz bükün, teorik olarak yıpranmaya karşı daha iyi koruma sağlıyor, üstelik tümü kalınlığı artırmadan bunu yapıyor. Böylelikle artık gerilme önleyici kulplara da gerek kalmıyor.

Bu, şu an için sadece bir patent başvurusu ve Apple’ın bu tasarımı gelecekteki kablolarda kullanacağına dair hiçbir garanti bulunmuyor. Ancak Apple’ın patent başvurusunu yapmış olması, kablo dayanıklılığı konusunu da dikkate aldığına işaret ediyor.

KAYNAK: TEKNOBLOG, HABER7
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
HDP'li Gergerlioğlu haddi aştı: TBMM Başkanı Şentop'a parmak salladı
Biden verdiği sözü tutmaya çalışıyor! 'Mesele ‘Kavala' değil! Kavala kimin üflediği'