Akdeniz 100 yılda 2 derece ısındı

Akdeniz'de deniz suyu sıcaklığı son 100 yılda 2 santigrat derece yükseldi. Uzmanlara göre hızlı artış yeni bir gelişme.

Akdeniz 100 yılda 2 derece ısındı
Akdeniz 100 yılda 2 derece ısındı
GİRİŞ 30.03.2021 19:18 GÜNCELLEME 30.03.2021 19:18

Oşinografi İspanyol Enstitüsü (IEO) tarafından yapılan ve "Frontiers in Marine Sciences" dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, Akdeniz'de deniz suyu sıcaklığının son 100 yılda 2 santigrat yükseldi.

Araştırmada, Akdeniz'de deniz suyu sıcaklık ve tuzluluk oranının 1990'ların ortalarından itibaren hızlı bir artışa girdiği ifade edildi.

Özellikle 1990'dan itibaren hızlanan deniz suyundaki sıcaklık ve tuzluluk oranındaki artışın, Akdeniz'de hem yüzey hem de derin sularda etkisini gösterdiği kaydedildi.

Akdeniz'de deniz suyu sıcaklığının son 100 yılda 2 santigrat arttığı bilgisi paylaşıldı.

HIZLI ARTIŞ YENİ BİR GELİŞME

İklim değişikliği sorununun Akdeniz'deki etkilerini daha iyi tanımak için 24 yıllık bir araştırma yürüttüklerini kaydeden IEO yetkilileri, Akdeniz'deki ısınma ve tuzluluk oranı artışının bilinen bir sorun olmasına rağmen bu kadar hızlı bir artışın yeni bir gelişme olduğunu vurguladı. 

IEO araştırmacılarından Manuel Vargas, "iklim değişikliğinden veya başka bir nedenle denizlerde meydana gelebilecek değişikliklerin tespiti için deniz gözlem ve gözetim sistemlerinin önemli olduğunu" ifade etti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Ünlü isim altın için tarih verip açıkladı: Eninde sonunda bu fiyatı görecek
Türk SİHA'larına karşı savaşsaydık ne olurdu? Alman komutanın itirafı her şeyi özetliyor