Dünyanın ilk robot avukatı dolandırıcılıkla suçlanıyor: Her an kovulabilir!

Dünyanın ilk avukatı olarak lanse edilen yapay zeka uygulaması, verdiği kararlarla insanları kandırdığı ortaya çıktı. Mahkemeye sunulan belgelerde yapay zeka uygulamasının lanse edilme şekli, dolandırıcılık olarak nitelendirildi.

Dünyanın ilk robot avukatı dolandırıcılıkla suçlanıyor: Her an kovulabilir!
Dünyanın ilk robot avukatı dolandırıcılıkla suçlanıyor: Her an kovulabilir!
GİRİŞ 16.03.2023 09:53 GÜNCELLEME 16.03.2023 09:57
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Dünyamızda gerçekleşen teknolojik gelişmeler, insanların iş gücünü azaltmasına yönelik çalışmaların ortaya çıkmasını sağladı. Bu durumun en büyük örneği robot ev eşyalarının ve akıllı teknolojik cihazların üretilmesi diyebiliriz.

Son gelişmelerle birlikte akıllı robotların sadece evlerde değil, iş yerlerinde de çalışabildiğini görüyoruz. Buna en büyük örnek ise şu an dünyanın ilk robot avukatı diye tanıtılan DoNotPay şirketinin üretmiş olduğu yapay zeka uygulaması diyebiliriz.

YAPAY ZEKANIN ÖNERİSİ, BİR VATANDAŞIN YÜKSEK MİKTARDA CEZA ÖDEMESİNE NEDEN OLDU

Birçok alanda işimizi kolaylaştıran yeni nesil robotlar, bazen istenmeyen durumlar sergiledikleri için yanlış tepkilere neden olabiliyor. DoNotPay tarafından geliştirilip hizmete sunulan robot, dünyanın ilk avukatı olma unvanına sahip. Ancak bu avukat robot, daha ilk mahkemesine katılmadan, sergilemiş olduğu yanlış davranışlar nedeniyle kovulma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

İnsanlara 150'den fazla hizmet sunan yapay zeka, kısa bir süre içinde gündeme girmeyi başarmıştı. İlk olarak 22 Şubat'ta mahkemeye çıkacakken, mahkemenin uyarıları doğrultusunda bu karar iptal edilmişti. Yapay zeka robotu hakkında mahkemeye sunulan iddialarda, DoNotPay tarafından geliştirilen robotun, hukuk kurallarına aykırı hareket ederek kullanıcıları kandırdığı söyleniyor.

İNSANLARI KANDIRDIĞI İDDİA EDİLDİ

DoNotPay şirketinin CEO'su Joshua Browder'e yönelik yapılan suçlamalarda, üretilen yapay zeka robotunun "Dünyanın ilk robot avukatı" diye tanıtılarak insanların kandırılmasına sebep olunduğu iddiaları yer alıyor. Ayrıca "avukatlara alternatif ve ucuz bir çözüm" olarak tanıtılan robotun özellikleri arasında böyle bir hizmetin olmadığı da belirtilerek suçlamalara eklendi.

Yapay zeka ile 'Sesli İmza' güvenliği aşıldı: Hesaplar tehlikede!Yapay zeka ile 'Sesli İmza' güvenliği aşıldı: Hesaplar tehlikede!

Dünyanın ilk avukatı olarak tanıtılan robot'un sadece danışmanlık hizmetini verdiğini ancak bunu da tam anlamıyla yanlış yaptığı iddia ediliyor; park cezasını sildirmek isteyen bir vatandaşın, yapay zekanın vermiş olduğu önerilerle birlikte ödemesi gereken tutardan daha yüksek bir ceza tutarı ödediği belirtildi.

ŞİRKETİN TANITIM REKLAMINI YANLIŞ BULDULAR

DoNotPay tarafından üretilen yapay zeka robotunun internette almış olduğu kötü yorum oranı yüzde 90'ı geçmiş durumda. Ayrıca konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hukukçular, şirketi insanları ikna ederek kandırmakla suçladı ve hukuk alanında geliştirilen robotları sahte avukatlık çalışmalarının bir ürünü olarak nitelendirdi.

Mahkemeye sunulan belgelerde şirketin yapay zeka robotunu sunma şeklinin yanlış olduğu belirtildi. Yapay zeka robotunun hukuk danışmanı olarak tanıtılmak yerine "Dünyanın ilk robot avukatı" olarak tanıtılması bu tür sorunları ortaya çıkardığı söyleniyor.

 

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 5
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Robota niye böyle bişey yaptın diye sordunuz mu savunmasını aldınız mı? Hele bi sorun niye yapmış hemen yaftalamak kolaydır. Bırakın kendini savunsun.
  Cevapla
 • Kuğılı 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu robotu cezalandıracağınıa onu yapanı Cezalandırmak daha iyi olmazmı
  Cevapla
 • ppm 1 yıl önce Şikayet Et
  Kapitalist andro-it avukat robot daha ne yapsın ki,siyonistlere ayak uydurmaya çalışıyor garibim,vurun abalıya hesabı gibi oldu neticede...asıl vurun,vurdurun kendi mesnetsiz çenenize sömürgeciler !!!
  Cevapla
 • Fakirullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Şimdi baya insana benzemiş
  Cevapla
 • Ddd 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsanları kandıran her avukat kovulsa türkiyedeki avukatların yüzde 90ı gider..
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: 3. Dünya Savaşı riski var
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten önemli açıklamalar