AMD bilgi işlemin geleceğini şekillendirecek yeni ürünlerini tanıttı!

AMD düzenlediği özel bir sunumda veri merkezi ve yapay zeka konusundaki stratejilerini açıkladı. Bu sunumda bilgi işlem sektörünün geleceğini değiştirecek önemli duyurulara da imza atıldı.

AMD bilgi işlemin geleceğini şekillendirecek yeni ürünlerini tanıttı!
AMD bilgi işlemin geleceğini şekillendirecek yeni ürünlerini tanıttı!
GİRİŞ 16.06.2023 16:21 GÜNCELLEME 16.06.2023 16:21

AMD veri merkezi ve yaygın yapay zekanın geleceğine yönelik özel bir sunum düzenledi. Firmanın bu konulardaki vizyonu açıklandığı gibi bilgi işlemin geleceğini şekillendirecek ürünler, strateji ve ekosistem ortaklarının sergilendiği bir dizi önemli duyuruya da imza atıldı. 
 
ÖNE ÇIKAN DUYURULAR ŞU ŞEKİLDE
 
• Modern Veri Merkezi:  AMD, bulut, genel amaçlı ve teknik bilgi işlemin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan yüksek performanslı CPU'lardan oluşan lider portföyünü genişletiyor.
 
• 4. Nesil EPYC CPU'lar tarafından desteklenen yeni Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2) M7a örnekleriyle sunucu CPU'larında liderliğini sürdürdü.
o Bulut tabanlı bilişim için 4. Nesil AMD EPYC 97X4 işlemcisi (eski kod adı "Bergamo") tanıtıldı.
 
• Teknik bilgi işlem için AMD 3D V-Cache teknolojisine sahip 4. Nesil AMD EPYC işlemcisi (eski kod adı "Genoa-X") tanıtıldı.
 
• AMD Yapay Zeka Platformu - Yaygın Yapay Zeka Vizyonu: AMD, PyTorch ve Hugging Face ortaklarıyla birlikte yazılım ekosistemindeki ivmenin yanı sıra üretken yapay zeka için dünyanın en gelişmiş hızlandırıcısı olan AMD Instinct MI300X hızlandırıcısını tanıttı. 
 
• Ağ İletişimi: AMD, müşterilerine mevcut nesil ürünlere kıyasla daha yüksek performans ve güç verimliliği sunmayı amaçlayan "Giglio" kod adlı yeni nesil DPU yol haritasının altını çizdi
 
NEDEN ÖNEMLİ?
 
Müşterileri için benzersiz bir portföye sahip olan AMD, bilgi işlemin geleceğini şekillendiren şirket olarak lider konumunu daha da sağlamlaştırdı. Veri merkezi için tercih edilen iş ortağı olarak kendini kanıtlayan AMD, şimdi de teknolojisini, uzmanlığını ve uygulamalarını geniş yapay zeka pazarına taşıyor. 

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İsrail'in alçak paylaşımına Türkiye'den tokat gibi cevap: Hesabını verecekler!
Kıbrıs Harekatı'ndaki olayın şahidi anlattı! Serçe, düşen helikopteri nasıl kurtardı?