Twitter'ın kurucusu Elon Musk'ın kararını değerlendirdi!

Elon Musk'ın tweet görüntüleme sınırını duyurmasından sonra Jack Dorsey yaptığı açıklamada 'Twitter'ı yönetmek zor, açık interneti korumanın kritik olduğunu' belirterek Elon Musk'ın kararına destek verdi.

Twitter'ın kurucusu Elon Musk'ın kararını değerlendirdi!
Twitter'ın kurucusu Elon Musk'ın kararını değerlendirdi!
GİRİŞ 03.07.2023 09:39 GÜNCELLEME 03.07.2023 09:39

Twitter'ın kurucu ortağı Jack Dorsey, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Elon Musk'ın tweetleri görüntülemede "hız sınırı" ilan ederek tepkilere yol açmasının ardından "Twitter'ı yönetmenin zor olduğunu" söyledi.

Elon Musk yönetimindeki Twitter'ın bu ani değişiklikleri duyurmasının ardından birçok kullanıcı kararı eleştirmişti.

"BU STRESİ KİMSENİN YAŞAMASINI İSTEMEM"

Dorsey, "Bu stresi kimsenin yaşamasını istemem," diye tweet attı ve "Ekibin sahip oldukları kısıtlamalar altında ellerinden gelenin en iyisini yaptığına inanıyorum ki bu kısıtlamalar muazzam. Kararları uzaktan eleştirmek kolay... ki ben de bundan suçluyum... ama amacın Twitter'ın geliştiğini görmek olduğunu biliyorum. Öyle de olacak." ifadelerinde bulundu.

Musk Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Twitter'ın kullanıcıların kaç gönderi görebileceğini kısıtlayan geçici tweet görüntüleme oranı sınırları koyduğunu söyledi. Karardan yapay zeka şirketlerinin "aşırı düzeyde" veri kazımasını sorumlu tuttu.

Kullanıcılara çeşitli siteler hakkında gerçek zamanlı bilgiler sunan DownDetector'a göre Twitter CEO'su, ABD ve Birleşik Krallık'ta platformun kesintiye uğradığına dair 13.000'den fazla rapor alınmasından saatler sonra kullanıcıları değişiklikler hakkında bilgilendirdi.

Bunun ardından geçtiğimiz günlerde Twitter'a giren kullanıcılar "Üzgünüz, oranınız sınırlı. Lütfen birkaç dakika bekledikten sonra tekrar deneyin." uyarısıyla karşılaşmıştı.

Ayrıca Jack Dorsey, Twitter kısıtlamasının yaşandığı ilk saatler içerisinde yeşil çimenlerin bulunduğu bir tweet attı. Bunun üzerine Elon Musk da Jack Dorsey!in bu Tweetini retweet ederek profilinde paylaşmıştı.

HER ŞEYE RAĞMEN MEVCUT TWİTTER YÖNETİMİNİ HAKLI BULUYOR

Dorsey ayrıca yeni kısıtlamaların açıklanmasının ardından Twitter'ın Bitcoin gibi "sansüre dirençli açık protokoller" üzerine inşa edilmesini umduğunu söyledi ve bunun "herkes için iyi ve açık interneti korumak için kritik" olduğunu söyledi.

Eski CEO, 2006 yılından bu yana şirketi yönettikten sonra Kasım 2021'de istifa etmiş ve Musk'ın Twitter'ı 44 milyar dolara satın aldığında kovduğu Parag Agrawal'ı halefi olarak ilan etmişti.

MUSK TEPKİLERİN ARDINDAN TWEET GÖRÜNTÜLEME SINIRNI ARTIRDI

Musk Cumartesi günü hesapların bir günde görüntüleyebileceği tweet sayısı konusunda birkaç kez geri adım attı. İlk olarak doğrulanmış hesapların günde 6.000 gönderiyi okuyabileceğini, doğrulanmamış ve yeni oluşturulmuş doğrulanmamış hesapların ise günde sadece 600 ve 300 gönderiyi görebileceğini söyledi.

Birkaç saat sonra, kuralları tekrar değiştirmeden ve "şimdi 10 bin, 1 bin ve 0,5 bin" demeden önce oran sınırlarını "doğrulanmış için 8000, doğrulanmamış için 800 ve yeni doğrulanmamış için 400" olarak artırdığını söyledi.

Twitter, bu yılın başlarında medya ile etkileşim politikasını değiştirdiği için Insider'ın yorum talebine yanıt vermedi.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Gazze’ye giren İsrail askerî araçlarının sonu ‘kırmızı ok’! 10 günde tank hurdalığı
İYİ Parti'nin ardından onlar da CHP'ye kapıyı kapattı!