Elon Musk ve Zuckerberg arasındaki kriz büyüyor: Rekabet güzel fakat hile değil!

Twitter yönetimi, Meta'nın Threads'i oluştururken Twitter'ın eski çalışanlarını işe alarak kopya bir sistem oluşturduklarını belirtti. Elon Musk bu duruma "Rekabet güzel fakat hile değil" ifadesiyle tepkisini ortaya koydu.

Elon Musk ve Zuckerberg arasındaki kriz büyüyor: Rekabet güzel fakat hile değil!
Elon Musk ve Zuckerberg arasındaki kriz büyüyor: Rekabet güzel fakat hile değil!
GİRİŞ 07.07.2023 09:13 GÜNCELLEME 07.07.2023 09:16

Elon Musk, avukatlarının Mark Zuckerberg'e bir ihtarname gönderdiği haberinin internette yayılmaya başlamasının ardından, kısa süre önce attığı viral bir tweetle Meta'nın Twitter rakibi Threads hakkındaki sessizliğini bozdu.

Zuckerberg'in ilk yedi saat içinde on milyondan fazla kullanıcının kaydolduğunu ve diğer bazı popüler platformların lansmanını gölgede bıraktığını açıklamasıyla yeni uygulama çok başarılı bir ilgi gördü.

"REKABET GÜZEL FAKAT HİLE DEĞİL"

Elon Musk, Twitter gelişmeleriyle ilgili haber paylaşan Twitter Daily News hesabına cevap yazarak Threads ve Twitter arasındaki rekabete değindi.

Twitter hesabı Elon Musk'ın avukatlarının Zuckerberg'e Twitter'ın eski çalışanlarını işe alarak kopya bir platform oluşturduklarını iddia ederek ihtarname gönderildiğini belirtti.

Elon Musk ise bu Tweet'in altına "Rekabet güzel, hile değil" ifadesiyle yorumunu yaparak, Mark Zuckerberg'i yeni platformu oluştururken hile yapmakla suçladı.

Gönderi kısa sürede ilgi çekerek 5,1 milyondan fazla görüntüleme, 119 bin beğeni ve 12,6 bin retweet aldı.

YASAL İŞLEM BAŞLATILDI

Perşembe günü erken saatlerde haber portalı Semafor, Twitter'ın avukatı Alex Spiro tarafından Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg'e gönderilen bir mektuba atıfta bulunarak, Twitter'ın Threads adlı yeni metin tabanlı uygulaması nedeniyle Meta Platforms'a karşı yasal işlem başlatma tehdidinde bulunduğunu bildirdi.

AP'nin haberine göre Twitter'ı temsil eden avukat Alex Spiro, Meta'yı eski Twitter çalışanlarını "taklitçi" bir uygulama yaratmak üzere işe alarak Twitter'ın ticari sırlarını ve diğer fikri mülkiyet haklarını hukuka aykırı bir şekilde kullanmakla suçladı.

Spiro mektupta, "Twitter fikri mülkiyet haklarını sıkı bir şekilde uygulamak niyetindedir ve Meta'dan Twitter'ın ticari sırlarını veya diğer son derece gizli bilgileri kullanmayı durdurmak için derhal adım atmasını talep etmektedir" diye yazdı.

META'DAN İDDİALARA YANIT GELDİ

Tarihin en hızlı büyüyen uygulaması unvanına erişen Threads hakkında Meta'ya yönetilen suçlamalara cevap veren şirket iddiaların doğru olmadığını belirtti.

Meta sözcüsü Andy Stone rapora yanıt vererek, "Threads mühendislik ekibindeki hiç kimse eski bir Twitter çalışanı değil  böyle bir şey söz konusu değil" diye yazdı.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Diyanet'ten 'Hac kurası' tepkisi: Bu bizim kırmızı çizgimizdir!
Diamond Tema'ya CHP'den destek geldi: Peygamber Efendimize hakarete sahip çıktılar!