Fransa'dan WhatsApp, Telegram ve Signal kararı

Fransa Başbakanı Élisabeth Borne, güvenlik açıkları nedeniyle bakanlar ve ekipleri için yaygın olarak kullanılan mesajlaşma uygulamaları WhatsApp, Telegram ve Signal'i yasakladı.

Fransa'dan WhatsApp, Telegram ve Signal kararı
Fransa'dan WhatsApp, Telegram ve Signal kararı
GİRİŞ 30.11.2023 14:39 GÜNCELLEME 30.11.2023 15:44
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Fransız haber kuruluşu Le Point tarafından ele geçirilen bir nota göre, Fransa Başbakanı Élisabeth Borne, güvenlik açıkları nedeniyle bakanlar ve ekipleri için yaygın olarak kullanılan mesajlaşma uygulamaları WhatsApp, Telegram ve Signal'i yasakladı.

Konuyla ilgili 22 Kasım tarihli belgede "Bu dijital araçlar güvenlik kusurlarından yoksun değildir ve bu nedenle bunlar aracılığıyla paylaşılan konuşmaların ve bilgilerin güvenliğini garanti edemezler," ifadelerine yer verildi.

FRANSIZ UYGULAMASINA GEÇMELERİ İÇİN SÜRE VERDİ

Borne, hükümetin bunun yerine Fransa'nın siber güvenlik gözlemcisi ANSSI tarafından onaylanan Fransız Olvid uygulamasını kullanmaya geçmesi için 8 Aralık'a kadar süre tanıdı.

 Fransa Dijital Bakanı Jean-Noël Barrot X'te "Ekibim ve ben Temmuz 2022'den beri kullanıyoruz. Aralık ayında tüm hükümet dünyanın en güvenli anlık mesajlaşma sistemi olan [Olvid]'i kullanacak." ifadelerine yer vererek söz konusu haberi doğruladı.

Devlet tarafından geliştirilen ve 2019'da başlatılan güvenli mesajlaşma ve işbirliği uygulaması Tchap'a da izin verilmektedir.

TİKTOK, CADYCRUSH VE NETFLİX FRANSANIN RADARINDA

Hükümet daha önce siber güvenlik ve gizlilik kaygıları nedeniyle devlet memurlarına TikTok, CandyCrush ve Netflix de dahil olmak üzere her türlü sosyal medya platformu, oyun ve video izleme uygulamasını iş cihazlarından kaldırmalarını emretmişti.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 9
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  bizde bip e geçelim
  Cevapla
 • Nuri er 2 ay önce Şikayet Et
  Güvenlik açığı değil Filistinlilerin soykırımı nedeniyle yasaklamıştır
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  bazı aklı evveller yerli üretilen yazılımları kullanmanın yabancı ülkenin ürettiklerini kıyasla daha kötü olduğunu söylemiş. siz gerçekten milli misiniz?
  Cevapla
 • BiTçi 2 ay önce Şikayet Et
  Anlık mesajlaşmak, görüntülü iletişim ve dosya paylaşımı kullanıcının en önde gelen kullanım motivasyonu. Ülkede yokmu buna benzer bir veya iki uygulama oluşturacak. Bence vardır ama yaboşver diyikip geçiliyordur
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  İşte bu ülkeler 7 24 demokrasi özgürlük dile bağıran ülkeler.bizim içimizde de bunların izinden giden köpekler var. Onlarda aynı naraları atıyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe'nin Konferans Ligi'ndeki rakibi belli oldu
İngiltere eski başbakanından derin devlet sitemi: Her şeyi onlar yönetiyor