iPhone güncellemesi israillileri kızdırdı! 'Kudüs' yazınca bakın ne çıkıyor...

Yeni iPhone güncellemesi ile birlikte 'Kudüs' yazıldığında Filistin bayrağı emojisini gören işgalci israil devletinin savunucuları, yine haksız yere öfkeden çıldırarak, kinlerini sosyal medyada kustu.

GİRİŞ 12.04.2024 15:45 GÜNCELLEME 12.04.2024 15:57
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Yeni bir yazılım güncellemesi ile birlikte İngiltere'deki iPhone kullanıcılarının "Kudüs" yazdıklarında karşılarına Filistin bayrağı emojisi çıkıyor.

Değişiklik, yazılan kelimelere göre emojiler öneren tahmini emoji adlı bir Apple özelliğinden kaynaklandı.

APPLE GERİ ADIM ATTI

Apple'a göre bu değişiklik kasıtlı değildi ve sadece güncellemeden kaynaklanıyordu. Teknoloji devi BBC News'e yaptığı açıklamada sorunu gelecekteki bir güncellemede düzelteceğini söyledi.

Raporlama sırasında, emoji önerisi hala Birleşik Krallık İngilizce klavyelerinde görünüyor, ancak bir ABD klavyesi kullanıldığında ortaya çıkmıyor.

İSRAİLLİLER HER ZAMANKİ GİBİ DOĞRUYA 'ÖFKEYLE' KARŞILIK VERDİ

Yüksek sesle İsrail yanlısı olan İngiliz TV sunucusu Rachel Riley, X'te yaptığı paylaşımda bu güncellemenin "Yahudi halkına karşı ırkçılığın bir türü olan antisemitizmin bir biçimi" olduğunu söyledi.

Riley, diğer birçok şehrin katkısının ulusal bir bayrak önerisine yol açmadığını belirtti.

İsrail yanlısı bir gazeteci olan Eve Barlow, X'teki bir gönderisinde Apple programcılarını "kasıtlı olarak provokatif" olmakla suçladı.

NEREDEN GELDİĞİNİ UNUTAN İSRAİLLİLER KUDÜS İSRAİL'İN DEDİLER

X'te 285.000'den fazla takipçisi olan İsrail yanlısı bir hesap olan Israel War Room ise şunları yazdı: "Kudüs İsrail'in ebedi bölünmemiş başkentidir. Notu kaçırdınız mı @Apple?"

İsrail hükümetinin eski sözcülerinden Eylon Levy, The Sun'a yaptığı açıklamada olayın muhtemelen "insan hatası" olduğunu söyledi.

Nazilerden kaçıp Filistin'e sığınan israilli Yahudiler. | Pankarttaki yazı: “Almanlar ailelerimizi ve evlerimizi yok etti, siz de umutlarımızı yok etmeyin”

ÜLKESİ OLMAYAN İŞGALCİ İSRAİLLİLERDEN BAŞKENT AÇIKLAMASI

Ancak sözlerine güncellemenin "İsrail'in başkentini sildiğini" söyleyerek devam etti ve bunun İsrail'e karşı daha geniş bir "küresel düşmanlık dalgasının" parçası olduğunu savundu.

Kudüs'ün statüsü, hem İsraillilerin hem de Filistinlilerin başkentleri olduğunu iddia ettikleri İsrail-Filistin çatışmasındaki en tartışmalı konulardan biri gibi görünse de bunun Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğu gerçeğini değiştirmediğini herkes biliyor.

Eski Şehir, Yahudiler, Müslümanlar ve Hristiyanlar için kutsal mekânlara ev sahipliği yapmakta olup, İbrahimi inançlar için önemli bir dini ve tarihi değere sahiptir.

Şehrin batısı öncelikle Yahudi İsraillilere ve İsrail hükümet binasına ev sahipliği yapmaktadır. Uluslararası hukuka göre şehrin doğusu Filistin Topraklarının bir parçası olarak kabul edilse de burada çok sayıda işgalci israil'in Yahudi yerleşimcileri yaşamaktadır.

Meta, filistinli destekçilere terörist dedi. | Haber7

META FİLİSTİNLİLERİ TERÖRİST OLARAK ETİKETLEMİŞTİ

Bu olay, bir teknoloji devinin otomatik özelliklerinin istemeden de olsa İsrail-Filistin çatışmasındaki gerilimi tırmandırdığı ilk olay değil.

Geçtiğimiz yıl X'in rakibi Meta, Instagram'ın otomatik çeviri özelliğinin bazı kullanıcıların biyografilerine, bu kelimeler orijinal açıklamalarında yer almamasına rağmen "Filistinli terörist" ifadesini eklemesinin ardından bir özür yayınladı.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 7
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Acıma acınacak hale düşersin
  Cevapla
 • murtaza 3 ay önce Şikayet Et
  Filistin devletini işgal etmeye çalışan İsrailliler belasını bulacaklardır,israillileri Amerika bile kurtaramıyacaktır
  Cevapla
 • Mehmet 3 ay önce Şikayet Et
  Apple'ı cesaretinden ötürü tebrik etmek gerekir.
  Cevapla
 • Suvaroğlu 3 ay önce Şikayet Et
  İsrail denen terörit çete Filistin devletini işgal etmiş bir terörittir.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  israilie Filistin mezar olacak tarihten silinip yok olcaklar bundan sonraki hsyatlari bir surungenin kinden farkli olmayacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son Dakika: Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yılında 50 gemiyle geçit töreni
Mahkemeden otopark ücreti kararı! Aracı olan herkesi ilgilendiriyor