Dünyanın en güçlü roketi Starship daha da büyüyecek!

Elon Musk, dünyanın en büyük roketi Starship'in daha da büyüyeceğini açıkladı. SpaceX'in kurucusu fırlatma maliyetlerinde ciddi azalma bekliyor.

GİRİŞ 15.04.2024 09:32 GÜNCELLEME 15.04.2024 11:05

Elon Musk, Starship'in Mars görevleri için daha da büyüyeceğini açıkladı.

SpaceX'in patronu çalışanlarına yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük roketi olan Starship'in yaklaşık yüzde 20 oranında uzayarak nihayetinde yaklaşık 150 metre olacağını söyledi. 

Ayrıca Musk'a göre gelecekteki Starship 3, SpaceX'in 10 milyon dolarlık daha küçük roketi Falcon 1'den çok daha ucuza mal olacak. Milyarder, tamamen yeniden kullanılabilmesi sayesinde Starship'in fırlatma başına maliyetinin 2 ila 3 milyon dolara kadar düşebileceğini düşünüyor.

6 Nisan'da yayımlanan açıklamada Musk, "Bunlar akla hayale gelmeyecek rakamlar" dedi.

Hiç kimse bunun mümkün olabileceğini düşünmemişti. Ama bunu başarmak için hiçbir fizik kuralını bozmuyoruz.

"MEKSİKA YA DA ABD ÜZERİNE ENKAZ YAĞDIRMAK İSTEMİYORUZ."

Astronotları Ay'a taşıması planlanan Starship'in sıradaki test uçuşunun mayısta yapılması bekleniyor fakat bundan önce ABD Federal Havacılık İdaresi'nin fırlatma izni vermesi gerekiyor. 4. fırlatmanın planlanan zamanda gerçekleşmesi halinde iki test uçuşu arasından iki ay gibi bir süre geçmiş olacak. 

14 Mart'taki üçüncü test uçuşunda Starship, uzaydaki güzergahın neredeyse hepsini tamamlayarak daha önce hiç olmadığı kadar uzağa gitmiş ancak Dünya'ya dönerken parçalanmıştı.

Musk 4. uzay uçuşu denemesinde roketin üst kısmının Meksika Körfezi'nde yer alan "esasen sanal bir kuleye" inmesini hedeflediğini söyledi. Buradaki amaç sanki bir kule varmış gibi aracı okyanusa indirmek. Şirket bunu güvenli bir şekilde gerçekleştirdikten sonra Teksas'taki Starbase'i iniş alanı olarak kullanmayı planlıyor. 

Milyarder ayrıca Starship'in üst kısmını Starbase'e göndermeden önce aracın kontrollü bir şekilde arka arkaya iki kez suya inmesini istiyor.

"Meksika ya da ABD üzerine enkaz yağdırmak istemiyoruz. "

KAYNAK: INDEPENDENT | HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yasaya karşı çıkanlar şimdi de köpek kılığına girdi
Husilerden son dakika İsrail duyurusu! Tüm dünyaya resmen ilan ettiler