Elon Musk bıkmıyor... Tekrar deneyecek!

Elon Muski bir kez daha Starship fırlatma atışı deneyecek. Musk, konuya ilişkin "Öncelikli hedef, Dünya'ya yeniden giriş sırasında oluşan ısının maksimum seviyesine dayanmak" ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 23.05.2024 17:44 GÜNCELLEME 24.05.2024 10:27
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

SpaceX'in CEO'su Elon Musk'a göre şirket, Starship'i yeni bir yaklaşımla bir kez daha fırlatmayı deneyecek.

Bu mürettabatsız fırlatma SpaceX'in Starship'i için 4. test olacak.

Independent Muhabiri Andrew Griffin'in haberine göre, SpaceX bugüne kadar yapılmış en büyük ve en güçlü roket Starship'in eninde sonunda insanları Ay'a ve ötesine taşıyacağını umuyor.

"HEDEF, ISININ MAKSIMUM SEVİYESNE DAYANMAK"

Elon Musk, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Öncelikli hedef, Dünya'ya yeniden giriş sırasında oluşan ısının maksimum seviyesine dayanmak" ifadelerini kullandı.

Uzay aracının önceki üç testi büyük bir başarısızlıkla sonuçlanmış ancak her seferinde başarmaya biraz daha yaklaşmıştı.

FIRLATMA IKI HAFTA IÇIN YAPILACAK

Kendi sosyal medya platformunda yaptığı bir paylaşımda, bu fırlatma testinin yaklaşık iki hafta içinde gerçekleşeceğini söyledi ancak zamanlamayla ilgili daha fazla spesifik ayrıntı vermedi.

Ancak SpaceX'in martta gerçekleştirilen bir önceki fırlatma testini halihazırda inceleyen Federal Havacılık İdaresi'nden (FAA) de düzenleyici onay alınması gerekiyor.

ÖNCEKİ TESTTE NELER OLMUŞTU?

Bir saatten biraz az süren önceki testte Starship başarıyla yörüngeye fırlatılmış, Super Heavy güçlendiricisinden ayrılmış ve ardından uzayda dolaşmıştı. Ancak Dünya'ya dönmeye çalışırken deniz seviyesinden 462 metre yükseklikte parçalanmıştı.

Bu patlamanın kesin nedeni hâlâ bilinmiyor. Ayrıca bu, FAA'nın denetlediği incelemenin bir parçası olarak SpaceX tarafından değerlendirilen testin ayrıntılarından biri.

SpaceX, testleri hızlandırmak amacıyla Starship'in bir dizi farklı versiyonu üzerinde çalışıyor. Bu da, uzay aracının insan taşıyabilecek güvenli bir versiyonuna daha hızlı ulaşmalarını sağlayabilir.

Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 3
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  gökleri delemezsiniz yasak geçiş yok RABBİM kapatmış
  Cevapla
 • Huso 2 ay önce Şikayet Et
  Sen oy kullanma
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  otomobi satışları tepe taklak.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Naci Görür'den yeni uyarı: 2 bölgeyi işaret etti: Her an büyük bir deprem olabilir
İstanbul'un göbeğinde bir ırkçı görüldü! Haşema giyen Müslüman kadınlara alçakça ifadeler