Elon Musk'ın gizli projesi ortaya çıktı: Diğerlerinden tam dört kat daha büyük olacak!

Elon Musk'ın xAI şirketi, 2025 yılına kadar 100.000 GPU'lu bir süper bilgisayar inşa etmeyi planlıyor. Bunun gerçekleşmesi halinde, mevcut yapay zeka modellerinden dört kat daha güçlü olacağı tahmin ediliyor.

Elon Musk'ın gizli projesi ortaya çıktı: Diğerlerinden tam dört kat daha büyük olacak!
Elon Musk'ın gizli projesi ortaya çıktı: Diğerlerinden tam dört kat daha büyük olacak!
GİRİŞ 26.05.2024 17:23 GÜNCELLEME 26.05.2024 17:23
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

The Information'a göre, Elon Musk'ın xAI'si 100.000 GPU'lu bir süper bilgisayar inşa etmeyi planlıyor, bu da mevcut en iyi yapay zeka kümelerinden dört kat daha büyük. Proje, 2025 sonbaharında operasyonel hale gelmeyi hedefliyor ve milyarlarca yatırım ve önemli miktarda güç gerektiriyor. 

Elon Musk'ın yapay zeka girişimi xAI, bir süper bilgisayar inşa etme planıyla manşetlere çıkıyor. Peki ama bu süper bilgisayar ne işe yarayacak? Reuters tarafından yayınlanan bir rapora göre, bu süper bilgisayar xAI'nin sohbet robotu Grok'un yeni nesline güç vermeyi amaçlıyor. İşte bu gelişme hakkında bilmeniz gereken beş önemli nokta.

ELON MUSK SÜPER BİLGİSAYAR PLANLIYOR

Elon Musk, xAI için 2025 sonbaharında faaliyete geçmesi beklenen bir süper bilgisayar geliştirme planlarını açıkladı. Bu süper bilgisayar, xAI'nin yapay zekalı sohbet robotu Grok'u bir sonraki versiyonuna ilerletmek için kullanılacak.

Süper bilgisayarın Grok'un yeteneklerini geliştirerek daha karmaşık görevleri ve verileri işlemesini sağlaması bekleniyor.

MALİYETİ MİLYARLARCA DOLARI BULABİLİR

Rapor, planlanan süper bilgisayarın yapay zeka veri merkezi pazarında lider çipler olan on binlerce Nvidia'nın H100 grafik işlem birimini (GPU) kullanacağını öne sürüyor.

Musk, bu projeyi "gigafactory of compute" olarak tanımlayarak, gerekli olan büyük ölçek ve önemli yatırıma işaret etti.

Engadget'ın The Information'dan aktardığına göre, bu süper bilgisayarı inşa etmenin maliyetinin milyarlarca doları bulması bekleniyor.

SÜPER BİLGİSAYAR İÇİN ORACLE ILE İŞ ORTAKLIĞI

Reuters, xAI'nin bunu gerçekleştirmek için Oracle ile işbirliği yapabileceğini bildirdi. Bu ortaklık, süper bilgisayarı geliştirmek için Oracle'ın büyük ölçekli bilgi işlem çözümlerindeki uzmanlığını kullanacak. Ne xAI ne de Oracle resmi olarak yorum yapmadı

Bilim kurgu değil, gerçek: Konuşmasanız bile sizi anlayacak! OpenAI, GPT-4o'yu tanıttı | Haber7

MEVCUT TEKNOLOJİDEN ÇOK DAHA BÜYÜK OLACAK

Rapora göre xAI'nin süper bilgisayarı tamamlandığında, şu anda kullanımda olan en büyük GPU kümelerinden en az dört kat daha büyük olacak.

Mevcut sürüm olan Grok 2 halihazırda yaklaşık 20.000 Nvidia H100 GPU kullanıyor. Bir sonraki sürüm olan Grok 3 ise yaklaşık 100.000 GPU gerektirebilir.

XAI HAKKINDA HER ŞEY

Elon Musk 2022 yılında xAI'yi kurarak, Microsoft destekli OpenAI ve Google gibi önde gelen yapay zeka firmalarına rakip olarak konumlandırdı. Musk, aynı zamanda OpenAI'nin de kurucularından.

Adından da anlaşılacağı üzere xAI, şirketin web sitesine göre amacı evrenin gerçek doğasını anlamak olan bir yapay zeka şirketi...

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 3
 • coban 1 ay önce Şikayet Et
  Nvidia H100 grafik islemci.. bunun bir tanesi almanyada 35bin Euro nun üzerinde.. vay vay vay.. speclere bak.. simdilik normal piyasada bulunmayan PCIe 5 jenerasyonu.. PCI Express 5.0 x16,.. hafiza 80 GB HBM2, .. saniyede 2048 GB/s veri akatarabilen 14592 cekirdek..
  Cevapla
 • Mizah 1 ay önce Şikayet Et
  Adım adım insanlığı teknoloji ile esir etmeye hazırlanıyorlar.
  Cevapla
 • Biliyor muydunuz? 1 ay önce Şikayet Et
  İlk önce yok etme, sonra kalanları esir etme. Çektikleri filmlerde işliyorlar bunu, yapay zekaya, "insanlar, dünya için tehlike" telkinini aşılıyorlar, sonra yapay zekalar nükleer bombaları fırlatıyor, sonrası nüfusu azaltılmış dünya ve buradan sonrası ise masonların mefkuresi başlıyor "YENİ DÜNYA DÜZENİ" .
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe, Maximin'i İstanbul'a getiriyor
Otomobilini polislerin üzerine sürüp patlak lastikle 8 kilometre kaçtı: O anlar kamerada!