Abdest alma makinesi icad ettiler

İbn'ül İz'in sibernetik harikası abdest alma makinesinden yüzyıllar sonra modern dünyanın ilk abdest alma makinası Malezya'da hayata geçirildi.

Abdest alma makinesi icad ettiler
Abdest alma makinesi icad ettiler
GİRİŞ 11.05.2006 08:04 GÜNCELLEME 11.05.2006 08:04

Malezya'da geliştirilen dünyanın ilk abdest alma makinesi bu ay Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Dubai'de sergilenecek.

Üç ayrı parçadan oluşan makinenin yüz hizasındaki en üst kısmında yüz ve kulaklar temizleniyor. Bir alt kademede kollar yıkanırken en alttaki bölüme de ayaklar yıkanıyor.

'Auto Wudu Washer' adlı sistem, din adamları tarafından da onaylandı. Yetkililer, 'Müslümanların dini görevlerini düzgün şekilde yerine getirmelerini sağlayacak her türlü teknolojiyi memnuniyetle kabul edeceklerini' söyledi.

Avustralya Arap Ticaret Odası Başkanı Anthony Gomez, 'Bu makine sayesinde kulaklar, yüz, ayaklar ve kollar etrafa su sıçratmadan yıkanabilecek' dedi. Makineyi gören Müslümanların tepkileri birbirinden farklı oldu.

Suriyeli bir vatandaş, kendisine zaman kazandıracağı için bu sistemden faydalanacağını söyledi. Bir Filistinli, dini bir uygulamayla arasına bir makinenin girmesini istemediğini belirtti.
Önemli olan yıkanmak


Zekeriya Beyaz: Dini bakımdan abdeste engel değil. Önemli olan belli azaların yıkanmasıdır. Hortumla ya da makineyle yıkanmak arasında fark yoktur.

Su değmezse caiz değil 


Müftü Yrd. Yusuf Kavaklı: Bölmelere uzuvlarımızı koymak yetmez. Örneğin parmağımızdaki yüzüklerin altına su girmezse caiz değildir.


(Sabah)

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Putin'den tehdit! Bunu yapan herhangi bir ülke yeryüzünden silinecektir
Bakan Yanık'dan çocuk istismarı iddiasına sert tepki: Takipçisi olacağız!