2020 Nüfus Müdürlüğü çalışma saatleri: Nüfus müdürlükleri kaçta açılıp kaçta kapanıyor?

YKS ve LGS sınavına girecek adaylar kimlik başvurusu ve fotoğraf işlemlerini tamamlayabilmek için nüfus müdürlükleri açık mı? Sorusunun yanıtını araştırıyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü öğrenci kimlik kartı başvuruları için nüfus müdürlüklerinin açık olduğu tarih ve saatleri duyurdu. Peki Nüfus Müdürlüğü saat kaçta açılıyor saat kaçta kapanıyor? İşte 2020 Nüfus müdürlüğü çalışma saatleri….

2020 Nüfus Müdürlüğü çalışma saatleri: Nüfus müdürlükleri kaçta açılıp kaçta kapanıyor?
2020 Nüfus Müdürlüğü çalışma saatleri: Nüfus müdürlükleri kaçta açılıp kaçta kapanıyor?
GİRİŞ 19.06.2020 11:49 GÜNCELLEME 19.06.2020 11:49

Nüfus müdürlüklerinde kimlik kartı yenileme, sürücü belgesi değiştirme, evlenme, boşanma işlemleri, nüfus bilgilerinin güncellenmesi gibi resmi evraklarda gerekli olan belgelerin düzenlenmesini sağlıyor. İçişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışan nüfus müdürlükleri 2017 yılında yürürlüğe giren yeni kimlik kartı uygulaması ile bugünlerde oldukça yoğun bir çalışma dönemi geçiriyor. 31 Aralık 2022 yılına kadar güncellenmesi gereken yeni kimlik kartlarını vatandaşlar, bağlı bulundukları bölgedeki nüfus müdürlüklerinden yenileyebiliyor. Bu günlerde yoğunluk dolayısıyla fazla mesai yapan nüfus birimleri randevu sistemi ile çalışıyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü sınava girecek öğrencilerin kimlik başvurusu işlemleri Nüfus müdürlükleri çalışma saatlerini duyurdu. İşte YKS ve LGS girmeye hazırlanan öğrenciler için nüfus müdürlükleri çalışma saatleri...

 

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ ÇALIŞMA SAATLERİ

Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) girecek adaylar için “ Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı başvurularının alınması amacıyla tüm il ve ilçe nüfus müdürlüklerimiz 18-19-25-26 Haziran tarihlerinde saat 20:00'a kadar, 20-27 Haziran tarihlerinde 07:00-13:00 saatleri arasında, 28 Haziran tarihinde 07:00-16:00 saatleri arasında açık bulundurulacaktır.” açıklaması yapıldı.

RANDEVUSUZ BAŞVURU YAPILABİLECEK!

Öğrenciler maske kullanarak ve sosyal mesafe kurallarına riayet ederek sınava başvurulduğunu gösterir fotoğraflı belge ile il ve ilçe Nüfus Müdürlüklerine randevusuz başvuru yapabilecekler. Başvuru yapılmadan önce T.C. kimlik kartı bedellerinin PTT, anlaşmalı bankalar ya da interaktif vergi dairesi (http://ivd.gib.gov.tr) adresinden yatırılması ve son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf ile müracaat edilmesi gerekmektedir.

 

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ ÇALIŞMA SAATLERİ

Diğer devlet kurumları gibi nüfus müdürlükleri vatandaşlara hizmet vermeye hafta içi 08.30 saatinde başlıyor. Bu müdürlüklerin öğle tatili ise 12.30- 13.30 arasında gerçekleşiyor. Öğle tatilinden sonra 16.30' akadar çalışmaya devam ediliyor. Bulundukları bölgeye ve yoğunluğa göre çalışma saatleri değişkenlik gösterebiliyor. Eğer sizde nüfus müdürlüklerinde işlem yapmak istiyorsanız yaşadığınız bölgedeki müdürlüğün randevu sisteminden kendinize uygun olan saati seçerek işlem yapabilirsiniz.

 

HAFTA SONU AÇIK MI?

Nüfus Müdürlükleri belirlenen günlerde randevu sistemi ile kimlik yenileme işleminin dışında Cumartesi, Pazar günleri ve  resmi tatillerde işlem yapmıyor. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar Alo 199’dan yaşadıkları bölgeye göre bilgi alabilirler. İşte Nüfus Müdürlüklerinin kapalı olduğu milli ve dini bayramlar:

 

1 Ocak Yılbaşı Tatili 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
23 Mayıs Ramazan Bayramı
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
30 Temmuz Kurban Bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

ONLİNE İŞLEM YAPABİLİRSİNİZ

Nüfus müdürlüklerine giderek gerçekleştirdiğiniz işlemlerin bazılarını online olarak E-Devlet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Adres değişikliği bildirimi, geçici kimlik belgesi
doğrulama, pasaport başvuru işlemleri, sorgulama vatandaşlık başvuru sorgulama gibi işlemler için E-devlet üzerinden hizmet alabilirsiniz. Online olarak nüfus müdürlüklerine gitmeden alabileceğiniz hizmetlerin detaylı listesi:

Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama
Sürücü Belgesi Başvuru Durumu Sorgulama
TC Kimlik Kartı Başvuru Durumu
İsim Denklik Belgesi Başvuru Durumu
Yerleşim Yeri Doğrulama 
Yabancı Kimlik Numarası Sorgulama
Yerleşim Yeri Sorgulama
Vukuatlı Nüfus  Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNDE HANGİ İŞLEMLER YAPILABİLİR

Doğum İşlemleri
Ölüm İşlemleri
Evlenme İşlemleri
Boşanma İşlemleri
Kayıt Düzeltme
Nüfus ve Aile Cüzdanı İşlemleri

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Galatasaray Alanya'da fena dağıldı!
Bakan Koca uyarmıştı! Bugün 105 ev karantinada!