Doğuma girmeden önce hangi dualar okunur? Doğumu kolaylaştıran ayet ve sureler...

Allah'ın en büyük mucizelerinden biri olan doğum, kadınların en çok tedirgin olduğu ve heyecanlandığı süreçtir. Kadınların büyük bir özveri ve zorluklarla geçirdikleri 9 ayın sonunda sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için maddi-manevi hazırlıklar yapılmaktadır. Bunun için doktor gözetimindeki kontroller dışında hamilelerin bol bol dua etmesi tavsiye edilmektedir. Peki doğuma girerken hangi dua ayet okunur?

Doğuma girmeden önce hangi dualar okunur? Doğumu kolaylaştıran ayet ve sureler...
Doğuma girmeden önce hangi dualar okunur? Doğumu kolaylaştıran ayet ve sureler...
GİRİŞ 04.12.2020 14:32 GÜNCELLEME 04.12.2020 14:32

Zor bir süreç olan hamilelik, anne adaylarının hem fiziksel hem de ruhsal çok fazla yorulmasına neden olmaktadır. Doğumun yaklaşmasıyla birlikte anne adaylarının kendileri ve bebekleri için kaygı ve korkuları artmaktadır. Doğum yapmaya hazırlanan kadının fiziksel ve ruhsal güçlü olması gerektiğinden hamilelik boyunca yapılması gereken tüm test ve kontrollerin ardından manen de kuvvetli kalması için anne adaylarının bol bol dualar etmesi tavsiye edilmektedir. Allah’ın en kutsal ve mübarek mucizesi olan doğum, fiziksel hazırlıkların dışında dualarla beklenmelidir. 

DOĞUMDAN ÖNCE OKUNAN DUALAR

Kadınların doktor kontrollerinde geçirdikleri 9 aylık süre dışında kendilerini ruhsal olarak doğuma hazır hissetmeleri ve doğumun kolay ve sorunsuz gerçekleşmesi için dualar edilir. Sürekli olarak Ayetel Kürsi, Nas ve Felak Surelerinin okunması dışında Araf Suresi 54. Ayetinin de okunması tavsiye edilmektedir. Doğuma girmeden önce her an ve tekrar tekrar okunması tavsiye edilen dua:

Araf Suresi 54. Ayet-i Kerimesi: 

'İnne rabbekümüllahüllezi halekas semavati vel erda fi sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasisev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemin.'

Meali: 

'Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra arşa istiva eden, geceyi, durmadan kendisini kovalayan gündüze bürüyüp örten; güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda yaratan Allah'tır. Bilesiniz ki, yaratmak da emretmek de O'na mahsustur. Alemlerin Rabbi Allah ne yücedir.'

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Konya'daki katliamın görüntüleri ortaya çıktı
HDP'li Mithat Sancar Konya yalanıyla ateşi körükledi, muhalafete çağrı yaptı