İzmir'deki bu sokağın deprem sigortası var!

İzmir'de yaşayan Mahmut Limnili 2,5 yıl önce girdiği bir tartışma sonucu tesadüfen ilginç bir şey öğrendi. Komşularıyla girdiği tartışma sonucu Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne başvuran Limnili ekiplerin incelemesi sonrası yolun kendisine ait olduğunu öğrendi. Bunun üzerine arsasının kenarına tel çekerek yolu ulaşıma kapattı ve yol kayıtlarda 'kagir ev' diye geçtiğinden deprem sigortasını da yaptırdı.

İzmir'deki bu sokağın deprem sigortası var!
İzmir'deki bu sokağın deprem sigortası var!
GİRİŞ 01.03.2021 17:50 GÜNCELLEME 01.03.2021 17:50
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

İzmir'de yaşayan Mahmut Limnili yaklaşık 2,5 yıl önce komşuları ile yaşadığı bir tartışma sonucunda Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne başvurdu. Ekiplerin incelemesinden sonra yolun kendisine ait olduğunu öğrendi. Bu durum üzerine, dedesinden kalan arsanın tapusunu alarak yolu çitle çevirerek ulaşıma kapattı. Aradan geçen 2,5 yılın ardından, komşularının imza toplaması sonucunda Foça Kaymakamlığı aldığı karar ile yolu tekrardan ulaşıma açtı. Bu karar üzerine iptal davası açan Limnili, yaklaşık bir ay önce davayı kazanarak yolu tekrardan ulaşıma kapattı. Sahip olduğu arsanın istimlak edilmesini kesinlikle istemediğini belirten Limnili, “Zaten benim bu arsamı kamulaştıracak kurum Foça Belediyesi olur ve burası yol için kullanılır. Halihazırda zaten bu sokağın yolu da olduğu için istimlak lüks olur” dedi.

2 üniversite mezunu ingilizce öğretmeni mesleğini bırakıp oto kurtarıcı olmayı seçti!Mahkeme beni haklı buldu

Dedesinin yıllar önce mübadele ile Limni Adasından gelerek o tarihlerde üzerinde ev olan bu arsayı aldığını belirten Limnili, “Aradan yıllar geçmiş tabi babam burada doğmuş, ben burada doğmuşum ve bizim arsamızdan patika bir yol geçmiş. Bu yol sonra parke taşı ile döşenmiş ve bizim olduğu unutulmuş. Mahalleli alternatif bir yol olmasına rağmen arsamın tekrardan yol olması için imza kampanyası başlattı. İmza kampanyası sonucunda Foça Kaymakamlığı, bu arsanın zilyetliğini 3091 Sayılı Kanuna tabi olarak Foça Belediyesine verdi ve ‘bu arsanın hak sahibi sizsiniz’ dedi belediyeye. Çözüm olarak ise dava açmam ve hakkımı savunmam gerekiyordu. Açtığım dava yaklaşık 1 ay önce sonuçlandı ve dava sonucunda haklı bulundum ve arsamın zilyetliğini belediyeden de kurtarmış oldum” diyerek vermiş olduğu mücadeleyi anlattı.


 
“Arsamın tapusunu alırken deprem sigortası yaptırdım”

Kesinlikle arsasının istimlak yolu ile elinden alınmamasını istediğini belirten Limnili, “Arsamın tapusunda zaten ‘kagir ev’ yazmakta. Bunu resmi kurumlara belirttiğimde ise bana ‘bu durumu ispatlarsan evi tekrardan yapabilirsin’ dediler. Bende bu durumu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine (CİMER) bildirdim ve arsanın 1955 yılının hava fotoğraflarını istedim. Kendilerine teşekkür ediyorum hemen bu durumla ilgilendiler. Şimdi ben bu belgeleri kullanarak tapuda göründüğü gibi dedemden kalan evi yeniden yükselteceğim. Hatta şunu da eklemek isterim ki ben arsamın tapusunu alırken tapuda görünen kagir evin zorunlu deprem sigortasını da yaptırdım. Yani bina olmayan arsanın deprem sigortasını yaptırdım. Hatta deprem sigortalı yol olarak da ünlendi arsam” diye konuştu.

Onlar arsamı yol yapmışlar

Hak sahibi olduğu arsasından vazgeçmeyeceğini söyleyen Limnili, “Ben yolu arsa yapmadım, onlar arsayı yol yaptılar. Yıllardır belediye arsamızı boş gördüğü için yol olarak kullandı. Zaten arsanın yol gözükmesi için tapuda da yol olması lazımdır. Ama tapuda da göründüğü gibi bu arsa benimdir” ifadelerini kullandı. Limnili, vatandaşların sokağa girip mağdur olmamaları için ise kendi hazırladığı "Mahmut Çıkmazı" yazan tabelayı sokağı çevirdiği çite astı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • metin 3 yıl önce Şikayet Et
  Adam haklı arsa adamın ve kamulaştırmak istemiyorsa aile mirası adalet yerini bulmuş
  Cevapla
 • Ercan 58 3 yıl önce Şikayet Et
  Bunu yan komşu yapsaydı ne tepki verirdin merak ettim
  Cevapla
 • Yuh be 3 yıl önce Şikayet Et
  Zaten sokağın başka bir yolu varmış, kimseyi adam yolsuz bırakmıyor. Peki ya arsa senin olsaydı? Ah bide okumayı öğrenseniz.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İstanbul'da anaokulunda korkunç görüntüler! Komplo iddiası
Merkez Bankası'ndan indirim sinyali! Banka müdürleriyle görüşüldü