Diyarbakırlı kuyumcu bu hareketiyle herkesin takdirini topladı!

Diyarbakır'da 30 seneden fazla süredir kuyumculuk yapan esnaf Mehmet Yüksel zor durumda kaldığından manevi değeri yüksek takılarını satan müşterilerini anlıyor ve onlardan aldığı takıları emanet bölümünde saklıyor. Sonradan aldıkları para karşılığı iade etmeye hazır olan kuyumcu bu hareketiyle gönüllerde taht kurdu. Ayrıca Yüksel belli bir zamandan sonra unutulan emaneti hayır kurumuna bağışlıyor.

Diyarbakırlı kuyumcu bu hareketiyle herkesin takdirini topladı!
Diyarbakırlı kuyumcu bu hareketiyle herkesin takdirini topladı!
GİRİŞ 18.03.2021 17:44 GÜNCELLEME 18.03.2021 17:45
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Diyarbakırlı kuyumcu Mehmet Yüksel, yaptığı çalışmayla vatandaşların yüreğine dokunuyor. Zor durumda olan vatandaşların takılarını alan Yüksel, sıkıntıda olduğunu anladığı vatandaşların takılarını emanet bölümüne alıp not tutuyor. Yüksel, ürünü satan kişiye, geldiğinde fiyatı yükselmiş olsa bile aynı fiyattan takısını geri veriyor. Dükkanda emanet bölümü yanı sıra unutulan emanetler bölümü de dikkat çekiyor.

Alzheimer olmamak için mücadele eden 81 yaşındaki adam 6'ncı üniversitesini okuyorZor durumda olan insanları görünce dayanamıyorum

Yörenin maddi anlamdaki sıkıntılarından dolayı istemeyerek de olsa böyle bir tablo oluştuğunu belirten kuyumcu Mehmet Yüksel,  bazen insanların zor durumda kalabileceğini söyledi. Yüksel, “Alyanslarını, nişan yüzüğünü 20 yıldır takmıştır. Paraya sıkışmış, zor durumda kalmış ve satışa getirdiği zaman ben bunu yapamıyorum. Bana çok dokunuyor. Onu satın almıyorum. Mümkün olana kadar onu emanete alıyorum. Satan kişiye de ‘Paran oluştuğu zaman gelin, sizin emanetinizi verelim’ diyoruz. Hiçbir fark almıyoruz. Verdiğimiz parayı bize getirdiğini bıraktığı emaneti alabiliyor. Sadece verdiğimiz paranı bize iade et, al emanetini götür. Çok şahit olduğumuz bazı görüntüler oluştu. Örneğin alyansını getirmiş, benim çocuğum hasta, doktora götüreceğim alyansımı bozuyorum diyor. Ben buna katlanamıyorum. Rahatsız oluyorum. Şöyle gördüğünüz gibi, alyanslar, tek taşlar, bunları emanete aldım. 1993’ten beri ticaretle uğraşıyorum, esnafım, bu meslekteyim. Hassas durumdan dolayı ben o ürünleri almıyorum” dedi. 


 
Unutulan emanetler onlar adına hayır kurumuna bağışlanıyor

Aynı zamanda burada unutulan emanetler bölümünün de olduğunu aktaran Yüksel, “Ya mağazanın önünde ya da içeride para düşürülüyor. Bizim üstümüze parası geçmiş olandır. Ya da sonradan fark ettiğimiz, hesaplar yaptıktan sonra fark etmişiz onu hemen emanete alıyoruz. Not alıyoruz, bir gün mutlaka geldiği zaman hatırlatıp parasını iade ederiz. Veya unutulan bir şey varsa onu bir şekilde yazarız. Miktarı yüksektir onu belirtmek istemiyorum. Burada böyle acil durumlarda olan bir tablodur. Birde bizde ayrıyeten emanetler vardır. Bunları bir zaman sonra alınmadığında bunu hayır kurumuna bağış yapıyoruz. O kişinin hayratı olsun diye. Öyle bir sistem kurmuşuz. 5 yıldan sonra bir şekilde ulaşamıyoruz. Onun hayrına olsun diye hayır kurumuna bağış yapıyoruz. İnsanlarımız, esnaflarımız bu tür konularda hassas olmalı. Her şey para kazanmak değildir. Bu dünyada örnek bırakacak çok şeyimiz vardır. Bu da bizim için bir örnek teşkil etsin” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 36
 • Lokman ÇAYIRÖZ 3 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun
  Cevapla
 • ziyacan 3 yıl önce Şikayet Et
  Maaşallah,insanlık güzel şey, heleki insanların sıkıntılarını suistimal etmeyip yardımcı olmak dahada güzel.Rabbim razı olsun.sayısını artırsın...
  Cevapla
 • BBAL 3 yıl önce Şikayet Et
  MAŞÂALLAH MAŞÂALLAH Ülkemizde hala böyle insaniyetli kişilerin varlığı bizi ziyadesiyle mesrur ediyor. Rabbimiz kazancına Halil İbrahim bereketi versin. Her şey para değildir.
  Cevapla
 • ayhan 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah kazancının bereketini daha da arttırsın inşaallah.
  Cevapla
 • fenerbahçem 3 yıl önce Şikayet Et
  adaaaammmmm
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail askerinden skandal hareket! Kur’an-ı Kerim’i ateşe attı
Fatih Altaylı'dan CHP'li belediye başkanına: Ar damarı çatlamış