7 yıldır yaptığı sözleşmeli öğretmenliği bırakarak, hayvancılık yapmaya başladı!

Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde yaşayan 41 yaşındaki Gökhan Vurdem 10 yıl önce 7 yıldır yaptığı sözleşmeli öğretmenliği bırakarak baba mesleği hayvancılık yapmaya başladı. Vurdem 250 koyun ile başladığı serüveninde bugün 600 koyunluk bir sürüye sahip oldu.

GİRİŞ 20.03.2021 15:12 GÜNCELLEME 20.03.2021 15:36

Kayseri'de 2011 yılında 7 yıldır yaptığı sözleşmeli öğretmenliği bırakarak baba mesleği olan hayvancılık yapmaya başlayan 2 çocuk babası 41 yaşındaki Gökhan Vurdem 10 yılda 600 koyunluk bir sürünün sahibi olmayı başardı. Vurdem koyun ve kuzuların buluşma anındaki telaşının görülmeye değer olduğuna değinerek, "Kuzuları doğumundan itibaren 5 ay boyunca günde iki defa annesinden ayırıyoruz" dedi.

Hobi olarak başladığı karides yetiştiriciliğinden 1 milyon Euro gelir hedefliyor!

 

Genç çiftçilerin artmasını temenni ediyoruz

Besicilerin İlkbaharın gelişiyle koyunların kuzu doğumlarının ardından, henüz yeme alışkanlığı edinemedikleri için ayrı yerde tutulan kuzularıyla buluşma anı duygusal görüntülere sahne oluyor. Koku ve ses sayesinde kısa sürede annelerine ulaşan kuzular, kana kana süt emiyor. Kayseri'de küçükbaş hayvan potansiyeli 96 bin baş koyuna ulaşan Pınarbaşı ilçesinde de baharın gelişi ile koyunlar yavrulamaya başlamış. Sacayağı köyünde 600 baş koyunu bulunan Gökhan Vurdem'e ait işletmeyi ziyaret eden Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin; "İşletmede olduğundan çok keyifli ve çok mutlu olduğunu belirtti. Sözlerine 10 yıllık öğretmenlik yapmış olan bir arkadaşımızın mesleğini bırakarak baba mesleğine, ata mesleğine dönmesi ve ciddi bir sürü sahibi olması çok mutluluk verici. Ülkemizde en önemli küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yapıldığı Pınarbaşı ilçemiz, Uzunyayla mevkiindeyiz. Özellikle Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli'nin de ülkemizin et açığının kapatılabilmesi için küçükbaş hayvancılığa önem vermemiz gerektiğini zikrediyorlar bizlerde Sayın Bakanımızla hemfikiriz. Sizin gibi genç çiftçilerimizin artmasını temenni ediyoruz" dedi. Ayrıca yüzde 75 destekli kaba yem desteğinden bahsederek çiftçimize bereketli bir yıl olmasını diledi. 


 
Koyun ile kuzuların buluşma anları görülmeye değer

İşletmesinde koyunlarının kuzulamasıyla büyük sevinç yaşayan Gökhan Vurdem, öğretmenlik yaptıktan sonra hayvancılığı çok sevdiği için istifa ederek baba ocağına döndüğünü söyledi. Modern sistemler kullanarak bilinçli bir şekilde yetiştiricilik yapan Vurdem, hayvancılığın zor olduğu kadar güzel yanlarının da olduğunu dile getirdi. Vurdem, anne ve yavrusunun ayrı yerlerde tutulmasının, kuzunun gelişimine, koyunun ise dinlenmesine katkı sunduğunu, bu uygulamanın yaklaşık 2-3 ay sürdüğünü belirtti.Koyun ve kuzuların buluşma anındaki telaşının görülmeye değer olduğuna değinerek "Kuzuları doğumundan itibaren 5 ay boyunca günde iki defa annesinden ayırıyoruz" dedi. Tarım ve Orman Bakanlığından aşı ve koç desteği aldığını söyleyen Gökhan Vurdem, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü veteriner hekimlerinin aksatmadan aşı ve kontrolleri sağladığını ifade etti. 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
‘Bakan Şimşek rakamı onayladı’ diyerek açıkladı! İşte yeni emekli maaşı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD'ye FETÖ ve PKK tepkisi: Kuklalara desteğin bahanesi olamaz