Adana'da 4 yıl önce eşine destek olmak için arıcılığa başladı, şimdi 2 kadına istihdam sağlıyor

Adana'da yaşayan Merve Demirel 4 yıl önce eşine yardımcı olmak için arıcılık mesleğini yapmaya başladı. Evlendikten sonra eşinin işleri büyütmek istemesiyle başlayan serüveninde genç kadın zorlansa da vazgeçmeyerek hem aile gelirini arttırdı hem de başka kadınlara istihdam sağladı.

Adana'da 4 yıl önce eşine destek olmak için arıcılığa başladı, şimdi 2 kadına istihdam sağlıyor
Adana'da 4 yıl önce eşine destek olmak için arıcılığa başladı, şimdi 2 kadına istihdam sağlıyor
GİRİŞ 22.03.2021 16:07 GÜNCELLEME 22.03.2021 16:07

Adana'nın Pozantı ilçesinde yaşayan ve evlendikten sonra eşine destek amacıyla arıcılığa başlayan Merve Demirel, 4 yıldır yaptığı arıcılığı mesleği haline getirdi. Başlarda arı sokması sebebiyle çok zorlanan Demirel zamanla alışarak kovan sayısını 80'den 200'e çıkarttı. Bu sayede hem kendi aile kazançlarını arttıran çift aynı zamanda başka kadınlara da istihdam sağladı. İlk dönemlerde arı sokmaları nedeniyle sık sık bu işi yapmaktan vazgeçmeyi düşünen Demirel, her şeye rağmen kısa sürede mesleğin inceliklerini öğrendi. Demirel,  evlenmeden önce herhangi bir tarımsal faaliyette bulunmadığını, evlilik sonrası bu sektörle tanıştığını belirtti.

Osmaniye'de 20 kadın 'gül yetişmez' denilen yerde gül yetiştirdiler, siparişlere yetişemiyorlar
İlk zamanlarda arı sokunca bırakmak istese de vazgeçmedi

 

Eşinin kendisine yardım etmesini istediğinde önce arılardan çok korktuğu için yapamayacağını düşündüğünü anlatan Demirel, "İlk zamanlarda sokulduktan sonra bu işi yapmak istemiyorsunuz, bayağı tereddüt ediyorsunuz. Sonrasında zaten alışıyorsunuz. Arılara korkmadan yaklaşmanız lazım, korktuğunuzu bildiği an sizi sokmaya çalışır. Korkmadıkça onlar zarar vermemeye başlıyor, böylece alıştım. Başladıktan sonra çok zevkli bir iş olduğunu anlıyorsunuz." diye konuştu. Demirel, eşine yardım ederken onun mutlu olmasının kendisini daha da mutlu ettiğini belirtti. Eşinin satılan balların parasını kendisine verdiğini aktaran Demirel, "Eşimin yapmış olduğu iş artık benim de işim oldu. Ben de meslek sahibi oldum. Birlikte para kazanmak, daha çok üretmek beni daha çok mutlu ediyor." dedi.

'Yanımda olması bile yetiyor'

Murat Demirel de evlilik sonrası işini büyütme düşüncesi olduğunu, ancak kendisine yardımcı olacak birisi olmadan bunun mümkün olmayacağı gerekçesiyle eşinden yardım istediğini anlattı. Eşinin teklifini kabul etmesiyle ona mesleği öğretmeye başladığını belirten Demirel, şöyle devam etti: "Sağ olsun beni kırmadı. Kaç kere geldi arı soktu ağlayarak gitti, ama yılmadı geri geldi. Devamlı benim yanımda mücadele verdi. Sabah erken kalkıp birlikte arıya giriyoruz. Bakıyoruz, kontrol ediyoruz. Bu şekilde bana çok büyük destek veriyor. Yanımda olması bile yetiyor benim için." dedi. Demirel, 80'den 200'e çıkan kovan sayılarıyla işlerinin daha da büyümesiyle iki kadına daha istihdam kapısı oluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını sözlerine ekledi.​​​​​​​

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Tüm Türkiye'de okullar tatil edildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Son bir asırdaki ikinci en büyük felaket!