Hobi olarak başladığı karides yetiştiriciliğinden 1 milyon Euro gelir hedefliyor!

Antalya'da yaşayan ve 30 yılı aşkın süredir akvaryum hobisi bulunan eski turist rehberi Timur Eker 2008 yılında katıldığı akvaryum fuarında gördüğü 'cüce karides' ve 'cüce kerevit' isimli renkli karidesler ilgisini çekti. Türkiye'ye dönünce konuyu 1 yıl araştıran Eker Almanya'dan çeşitli boylarda 20 tane satın aldı. İlk etapta 60 karides ve kerevitle başlayan Timur Eker zamanla üretim kapasitesini 5 katına çıkardı.

Hobi olarak başladığı karides yetiştiriciliğinden 1 milyon Euro gelir hedefliyor!
Hobi olarak başladığı karides yetiştiriciliğinden 1 milyon Euro gelir hedefliyor!
GİRİŞ 20.03.2021 10:29 GÜNCELLEME 20.03.2021 11:20

Antalya'da yaşayan ve karides hobisini meslek edinen eski turist rehberi Timur Eker, yıllar önce katıldığı bir fuardan sonra ilgi duyduğu karides ve kerevitleri Almanya'dan satın alarak yetiştirmeye başladı. İlk etapta 60 karides ve kereviti Antalya'ya getiren Timur Eker, 6-8 hafta arasında bir dişisi 20 adet üreyen karides ve kerevitlerin sayısının hızla arttığını görünce bunu değerlendirmeye karar verdi. Zamanla 5 katına çıkardığı üretim kapasitesiyle şimdilerde Avrupa'ya açılıyor. Yılda 1 milyon karidesi, anlaşma imzaladığı 8 Avrupa ülkesine göndermeye hazırlanan Eker, yılda 1 milyon Euro gelir hedefliyor.

Genç girişimci yerli diş macunuyla Avrupa'ya açılıyor!

Hobisini mesleğe çevirdi, üretimini 5 katına çıkardı

Karides ve kerevit ticareti yapmaya karar veren Timur Eker, Muratpaşa ilçesinde, içerisinde havuzların bulunduğu tesis kurdu. 2013 yılında 100 bin litrelik tesise sahip olan ve üretimi sürdüren Eker, Türkiye'nin farklı bölgelerine akvaryum canlılarını gönderip ticaretini yapmaya başladı. Bu sırada rehberliği de bırakan Timur Eker, hobi olarak başladığı cüce karides ve kerevit ticaretini meslek edindi. Süs amaçlı cüce karides ve kerevit üretimini bu kadar büyük çapta Türkiye'de sadece kendisinin yaptığını belirten Timur Eker, dünyada ise yalnızca Çin'de bu kadar büyük çapta üretildiğini tahmin ettiğini söyledi. Eker, 2013 yılında 100 bin litre olan üretim kapasitesini bugün 5 katına çıkararak 500 bin litrelik hacme ulaştı.

Almanya ve İtalya dahil 8 ülkeyle ticaret anlaşması yaptı

Türkiye'de akvaryum süsü olarak kerevit ve karidesin bu kadar büyük potansiyelde ticaretini yalnızca kendisinin yaptığını anlatan Eker, ayrıca ihracat için kolları sıvadığını, Almanya ve İtalya'nın aralarında olduğu 8 ülkedeki firmalarla ticaret için sözleşmeleri tamamladığını söyledi. Türkiye'de tüm petshopların kendisinden bu canlıları satın aldığını ifade eden Timur Eker, Edirne'den Kars'a tüm Türkiye'deki petshoplara karides gönderdiğini ve büyük bir ihtiyacı karşıladığını anlattı. Hobicilerin balık yerine bu canlıyı daha küçük akvaryumlarda besleme imkanı nedeniyle tercih ettiğini kaydeden Eker, karideslerin de tıpkı Japon balıkları gibi hemen her renkte üretilebildiğini ifade etti.

1 milyon karidesten 1 milyon euro döviz hedefi

Almanya, İtalya, İspanya, Hollanda, İsveç, Danimarka, Yunanistan ve Bulgaristan ile görüşmeler yaptığını, ürettiği karidesin kalitesinden toptancıların çok memnun olduğunu söyleyen Timur Eker, ihracat aşamasına gelmek için 5 yıl emek verdiğini söyledi. Mevzuatta karidesin yer almaması nedeniyle ihracat için adım atamadığını da belirten Eker, “5 yıl boyunca karidesi mevzuata tanıtmak için uğraştım. 1950-60'lı yıllardan kalan mevzuat kullanıldığı için ihracat izni verilmiyordu. Çünkü mevzuatta karşılığı yoktu bu canlının. Sonrasında kabul ettirdik ve artık ihracat yapacağız. 1 milyon karidesle yılda 1 milyon Euro döviz girdisi hedefliyoruz" dedi.

Talebin fazla olmasının nedeni Avrupa'ya yakın olmamız

Karideslerin genelde Asya ülkeleri tarafından üretilip dünya piyasasına sunulduğunu kaydeden Eker, Türkiye'den bu kadar çok talep olmasının sebebini ise şöyle açıkladı: “Biz Avrupa'ya daha yakınız. Buradan uçak kargo yapınca Almanya'ya 4 saatte gidiyor. Asya ülkelerinden Avrupa ülkelerine 1 günde gidiyor. Bir de bizim üretimlerimiz oldukça sağlıklı ve daha iri."

KAYNAK: DHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Ankara'da acı olay: Cam silerken 7. kattan düşen kadın öldü
İnsansız kara aracı ALPAR, ilk kez yurt dışında boy gösterecek