1 kitapla başladığı kütüphane hayali 55 yılda 12 bin kitapla gerçek oldu

Gümüşhaneli yazar Güngör Üçüncüoğlu bir kitapla başladığı kütüphane hayalinde 55 yıl 12 bin kitaba ulaşarak özel bir kütüphane kurmayı başardı.

1 kitapla başladığı kütüphane hayali 55 yılda 12 bin kitapla gerçek oldu
1 kitapla başladığı kütüphane hayali 55 yılda 12 bin kitapla gerçek oldu
GİRİŞ 10.04.2021 12:11 GÜNCELLEME 10.04.2021 12:55

Gümüşhane'de yaşayan 75 yaşındaki araştırmacı yazar Güngör Üçüncüoğlu en büyük hayali olan kütüphane kurma hayalini 55 yılda gerçekleştirdi. Kendisinin deyimiyle “Merak, inat ve araştırma” ruhuyla bugüne kadar 23 bin sayfalık 68 kitabı kaleme alan Üçüncüoğlu, şehrin ilk özel kütüphanesini de Torul ilçe merkezinde Üçüncüoğlu Yardımlaşma Derneği adına tescil ettirdi. 

Ispartalı kadın girişimci tezekten biyogaz üretiyor!


Özel kütüphanesini tescil ettirdi

Ortaokul yıllarında başlayan okuma merakını gidermek için Gümüşhane'nin Torul ilçesinden Trabzon’a yürüme giderek kitap alan Üçüncüoğlu, meslek hayatına başladıktan sonra aldığı her bir kitabı sakladı. Bugüne kadar aralarında binlerce kaynak kitap olan 12 binden fazla kitabıyla kütüphane kuran Üçüncüoğlu, geçtiğimiz aylarda Valilik oluruyla özel kütüphanesini tescil ettirdi. Hem araştırmacılar hem de öğrencilerin kullanımına açık tutulan kütüphanesi için isteyen herkesin 24 saat boyunca faydalanabileceğini kaydeden Üçüncüoğlu “Ölene kadar kitap sevdamı yürüteceğim” dedi.

Çin'den ithal ettiği çubukları fabrika kurarak üretmeye başladı, taleplere yetişemiyor!


68 tane kitap yazdı

Torul ilçe merkezinde kurduğu kütüphanede kitap yazmaya devam eden Üçüncüoğlu, hayatının araştırmayla geçtiğini belirterek “Kitabı olan sevdam, okumaya olan sevgim devam ediyor. Emekli olduktan sonra da bütün okullarda okumanın önemini anlatan sempozyumlar verdim. Üniversitelerde Gümüşhane'yi tanıttım. 68 tane dolu dolu kitap yazdım. Merak inat ve araştırma ruhuyla hareket ediyorum. Mesela Karadeniz bölgesiyle ilgili bu eserlerin içinde 13 bin 100 konu var. Bunların içinde 7 bin 700 konu sadece Gümüşhane’ye ait. Hayatımızı böyle devam ettiriyoruz. Ölene kadar da bu sevdamı sürdüreceğim” dedi. Kütüphane kurma hayalinin 1966 yılında kitap almak için yürüme gittikleri Trabzon’da aldığı kitaplarla başladığını anlatan Üçüncüoğlu, “O zamanlar maaşlı işim olursa Torul’da bir kütüphane açacağım demiştim. O aldığım kitapları atmadım. Bir tane kitabı atmayarak bugün 12 binin üzerinde kitapla kütüphane kurdum. Burası halka açık bir yer. Kitapların çoğu kaynak kitabıdır. Tez yazıyor, doktora tezi yazıyorlar burada” ifadelerini kullandı.

Hemşire annenin kızıyla aynı hastanede çalışma hayali gerçek oldu!


En değerli eser 220 yıllık Battal Gazi Destanı

Kütüphanesindeki en değerli eserin 220 yıllık ceylan derisi kapaklı el yazması Battal Gazi Destanı adlı kitap olduğunu aktaran Üçüncüoğlu, kitap sevdasının yanında çok sayıda belgesel çektiklerini de söyledi. Gümüşhane’nin kültürel zenginlik açısından Türkiye’de ilk 5 il arasında olduğunu savunan Üçüncüoğlu, 1968’de başladığı sülaleler araştırmasını Türkiye’nin dört bir tarafını gezerek bin 485 sayfalık bir eser haline getirdiğini de sözlerine ekledi. 

Gençlere bol bol okumalarını tavsiye etti

Üçüncüoğlu Yardımlaşma Derneği adına geçtiğimiz ağustos ayında kütüphanenin resmileşerek özel kütüphaneye dönüştüğünü dile getiren Üçüncüoğlu, isteyen herkesin kütüphanelerinden faydalanabileceğini kaydetti. Gençlere ve tüm insanlara “beynim yoruldu” dememeleri tavsiyesinde bulunan Üçüncüoğlu, bol bol okumalarını istedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bakan Fidan'dan son dakika AB mesajı!
Eski belediye başkan yardımcısı, 12. kattan düşerek hayatını kaybetti