Evinin avlusunda hazine çıktı! Taşınması 3 yıl sürdü

Gaziantep'te bir evin zemininde bulunan roma dönemine ait mozaikler için yapılan kurtarma çalışmaları 3 yıl sürdü. 98 parçaya bölünen mozaikler Zeugma Mozaik Müzesi'nde sergilenecek

Evinin avlusunda hazine çıktı! Taşınması 3 yıl sürdü
Evinin avlusunda hazine çıktı! Taşınması 3 yıl sürdü
GİRİŞ 21.07.2021 10:45 GÜNCELLEME 21.07.2021 11:14
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Gaziantep’in İslahiye ilçesine bağlı Yukarıbilen Mahallesi’nde 2019 yılında bir evde bulunan ve Gaziantep Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı Müdürlüğü Ekiplerinin yaptığı çalışma sonrası evin içerisinde ve avlusunda, zemininde 170 metrekare mozaik bulunduğunu tespit edilmiş. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ekiplerinin evde başlattığı kurtarma kazıları sırasında jandarma ekipleri de mozaiğin bulunduğu evi koruma altına aldı. Yaklaşık 3 yıl süren mozaiklerin taşınma işlemi tamamlandı. 98 parçaya bölünen mozaikler Zeugma müzesinde sergilenecek. 3 yıl boyunca evlerine doğru dürüst girip çıkamadıklarını ve hiç misafir kabul edemediklerini söyleyen ev sahibi Erhan Yıldırım, mozaiklerin taşınmasının ardından rahatça evlerine girip çıktıklarını belirterek yetkililere teşekkür etti. Farkında olmadan yıllarca büyük bir tarihi hazinin üstünde oturan aile şimdi yetkililerden kazı alanının eski haline dönmesini istiyor. 

Serinlemek için girdi, hamile eşinin gözü önünde boğuldu!Serinlemek için girdi, hamile eşinin gözü önünde boğuldu!

   
3 YILDIR 24 SAAT NÖBET TUTUYORLAR

Ev sahibi Erhan Yıldırım “Zor bir süreçten geçtik 36 ay boyunca açık hapis hayatı yaşadık. Ne dışarıya ne de içeriye doğru dürüst giremiyorduk. Evimiz aile dostlarımız, arkadaşlarımız misafir kabul edemiyorduk. Çünkü burada kolluk kuvvetleri 24 saat nöbet tutuyordu. Onlara bir sıkıntı gelmesini istemiyorduk. Sağ olsunlar gayet anlayışlıydılar. Böyle bir eserin burada olduğunu bizde bilmiyorduk. 1980’li yıllarda biz bu eve girdik. Tesadüfen bulundu. Yetkililer geldi ve kazı yaptı. Bizde böyle tarihi bir güzelliğin devlette kalmasını istiyorduk. Sağ olsun yetkililerin çalışmasıyla taşınma işlemi başarılı bir şekilde yapıldı” dedi. 


 
ROMA DÖNEMİNE AİT BİR KÖŞK

Evlerinin Roma dönemine ait bir köşk yeri olduğunu ifade eden Yıldırım, “Burası roma dönemine ait bir köşkmüş bu mozaikler bir kültür varlığıdır. Bizde çok özen gösterdik bu süreçte bir sonraki nesile taşınması çok önemlidir. Şuan isteğimiz burasının yetkililer tarafından eski görünümüne kavuşturulmasıdır” şeklinde konuştu. 

Sahte hakim gündeme bomba gibi oturmuştu! Duruşma salonunda fotoğrafları ortaya çıktıSahte hakim gündeme bomba gibi oturmuştu! Duruşma salonunda fotoğrafları ortaya çıktı


BURADAN AYRILAMIYORDUK

Artık evlerine rahatça misafir kabul edebileceklerinin altını çizen Yıldırım, “Artık evimize rahatça misafir kabul edeceğiz. Çünkü biz kimseyi kabul edemiyorduk. Bizde ayrılamıyorduk herhangi bir sıkıntı olmasın diye bahçede foto kapanlar vardı. Rahat değildik. Bölgemiz zaten başlı başına bir kültür varlığıdır. Anadolu’nun her yeri kültürdür” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • havacıva 2 yıl önce Şikayet Et
    aman dikkat yakınlarında romalıların işeme duvarıda vardır neme lazım yani.çoook önemli.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Kia EV3 tanıtıldı! Fiyatıyla B SUV'da dengeleri değiştirecek
A Milli Takım'ın EURO 2024 kadrosu açıklandı