Eskişehir'de doğal kömür ürettiler! Ne kül ne de toz bırakmıyor

Eskişehir'de zeytinyağı üretimi yapan Emre Can yağ yapımından arta kalan çekirdek ve posanın atık olmasını engelleyerek doğal kömür üretti. Kül, toz bırakmayan kömür doğaya da son derece faydalı..

Eskişehir'de doğal kömür ürettiler! Ne kül ne de toz bırakmıyor
Eskişehir'de doğal kömür ürettiler! Ne kül ne de toz bırakmıyor
GİRİŞ 06.08.2021 16:40 GÜNCELLEME 06.08.2021 17:38
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesine bağlı Mayıslar Mahallesi’nde faaliyet gösteren zeytinyağı üretim tesisinde zeytinin hiçbir parçası ziyan olmuyor. Zeytinlerin soğuk sıkım yöntemiyle yağ haline getirildiği tesisin sahibi Emre Can, arta kalan çekirdek ve posaları zeytin kömürü haline getirerek tam kapasiteyle satışını yapacak duruma getirdi. Doğaya zararı değil faydası olan zeytin kömürü, yağı çıkarılmış zeytin posaları ve çekirdeklerinin bir süre kurutulup daha sonra preslenmesi ile elde ediliyor. 

Üretici için adeta çeyrek altın! Çiçek bamyasının kilogramı 200 TLÜretici için adeta çeyrek altın! Çiçek bamyasının kilogramı 200 TL
DOĞAYA SON DERECE FAYDALI

Zeytin kömürü üretme fikrine kendi çabaları ve araştırmalarıyla ulaştığını belirten zeytinyağı imalatçısı Emre Can, köylerdeki yaygın soba kullanımının kendisini üretime yönelttiğini dile getirdi. Başta sadece zeytin çekirdeği ile başlayan yakıt üretimini şimdilerde satın aldığı pres makinesi ile tam kapasiteyle satış yapabilecek duruma getirdiğini ifade eden üretici Can, “Öncelikle kendi evimde yakıt olarak kullanmaya başladım. Başta sadece zeytin çekirdeğini kullanarak elde ettim. Kalorisi kömürden daha yüksek olduğu için de çok güzel ısı elde ettim. Köylerde de ısınmak için soba kullanımı yaygın olduğundan bunu üretmeye başladım. Tam olarak kömür haline bürünmesi için pres makinesi aldım ve sıkılaşıp daha verimli hale gelmesini sağladım. Bu aşamaya gelmem 3 seneyi buldu. Şu anda tam kapasiteyle satış yapabilecek konumdayız. Böyle uğraşa uğraşa şu anda elde ettiğim yakıtın doğaya faydası var. Hiçbir şekilde kül ve toz da bırakmıyor” diye konuştu. 


 
ZEYTİNİN HER ŞEYİNDEN YARARLIYORLAR 

Doğaya zararı olmayan ve sobalarda etkili bir ısınma kaynağı olarak kullanılabilen zeytin kömürünün yapım aşamalarına değinen üretici Emre Can, çekirdek ve posanın gübre ve hayvan yemi olarak da tercih edildiğini aktardı. Konuyla ilgili konuşan zeytinyağı imalatçısı, şu sözleri kullandı: “Zeytin tesise gelir ve burada çekilerek yağı alınır. Daha sonra müşteriye teslim edilir. Çekildikten sonra çıkan posa ve çekirdek, posa havuzuna gider. Havuzda biraz kuruyup nem oranını kaybettikten sonra makineye giriyor ve kömür haline geliyor. Bu sayede zeytinin her şeyinden yararlanılıyor. Posa, kömürün yanı sıra gübre olarak da kullanılabiliyor ve sadece çekirdek ise hayvan yeminde kullanılabiliyor.”

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
doğal kömür
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Veli 5 ay önce Şikayet Et
  Bu pelet. Yıllardır var zeten...
  Cevapla
 • rasim 5 ay önce Şikayet Et
  aydın da prina derler yanınca kokusu kötüdür yani mucitlik değil
  Cevapla
 • M. Ali 5 ay önce Şikayet Et
  Bunu zaten yıllardır kullanıyoruz Hatay da...
  Cevapla
 • marslı 5 ay önce Şikayet Et
  çocuk da sanki ilk kendi keşfetmiş gibi hava basıyor. yuh la
  Cevapla
 • marslı 5 ay önce Şikayet Et
  la gasteci prina odunu o hiç mi görmedin. dedelerinin bile kullandığı şeyi yeni keşfettin ya.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'nin fonladığı muhalif kuruluşların yeni listesi yayınlandı
2018 yılında çıkarılan yasayı çiğnemeye başladılar! Yeniden dövizle işlem yapıyorlar