Üretici için adeta çeyrek altın! Çiçek bamyasının kilogramı 200 TL

Amasya'nın Taşova ilçesinde yetiştirilen coğrafi işaret tescilli çiçek bamyasının hasadına başlandı. bugünlerde kurusunun kilosu 200 liradan alıcı bulurken parasal değeriyle çeyrek altın olarak adlandırılıyor.

Üretici için adeta çeyrek altın! Çiçek bamyasının kilogramı 200 TL
Üretici için adeta çeyrek altın! Çiçek bamyasının kilogramı 200 TL
GİRİŞ 06.08.2021 15:13 GÜNCELLEME 06.08.2021 15:13
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Yaz boyunca sabah erken saatlerde üreticiler tarafından çiçeğiyle birlikte toplanan minik bamyalar daha sonra iğne yardımıyla tek tek ipe dizilerek kurumaya bırakılıyor. Bamyaların dizilme işlemleri geç saatlere kadar sürüyor.
 

Yangında çeyizleri eviyle birlikte kül olmuştu! Hayırseverler bir minibüs çeyiz getirdiYangında çeyizleri eviyle birlikte kül olmuştu! Hayırseverler bir minibüs çeyiz getirdi
BİZİM İÇİN ALTIN GİBİ

Çaydibi köyünde yaşayan bamya üreticisi Cemalettin Bak, Çiçek Bamyası bizim için altın gibi. İhtiyacın olduğunda altını nasıl kuyumcuda bozduruyorsan bamyayı da anında paraya çevirme şansın var. Kuyumcuyu akşam açık bulamazsın. Ama bamyacıyı istedin an bulabilirsin” dedi. Bamya fiyatının daha önceki yıl 130 lira olduğunu hatırlatan Bak, “Geçen yıl 160 liraya alıcı buldu. Bu yıl ise kilosu 200 lira civarında satılıyor. Satışlardan memnunuz” diye konuştu. Kurutup evlerde astıkları bamyaların ilçe halkının en büyük geçim kaynağı olduğunu anlatan Emine Koç da “Kışın daha pahalanıyor. Adeta altınla yarışıyor” şeklinde konuştu. 


 
EN BÜYÜK PAZAR KONYA 

Coğrafi işaret tescili yapılan çiçek bamyasından her yıl ortalama 200 ton üretildiğine değinen Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk ise “Bamya bizim için çok değerli bir ürün. En büyük pazarımız ise Konya. Orada 'bamya çorbası' olarak tüketiliyor. Tören, düğün ve mevlit gibi programlarda baş yemek olarak nitelendiriliyor” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
Amasya
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Murti 5 ay önce Şikayet Et
    İyi de çeyrek altın 200TL değil!!!
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Son dakika... Kar İstanbul'u esir aldı... İşte mega kentte son durum