26 yılda 15 bin fidan diken kamyon şoförü orman yangınlarına çok üzüldü

Mardin'de 26 yılda yaklaşık 15 bin fidan dikip herkesin takdirini kazanan 71 yaşındaki emekli kamyon şoförü Şeyhmus Erginoğlu Türkiye'de yaşanan orman yangınlarına çok üzüldüğünü belirtti.

GİRİŞ 05.08.2021 16:23 GÜNCELLEME 05.08.2021 17:47
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Orman Genel Müdürlüğü'nün desteğiyle Mardin'in Savurkapı semtindeki 'çöplük' denilen bölgeyi, diktiği 11 bin fidanla ormanlık alana çeviren Şeyhmus Erginoğlu, daha önce de kentin muhtelif noktalarına diktiği fidanlarla Mardinin yeşillenmesinde büyük katkı sağladı. Şoförlüğü bırakıp kamyonunu sattıktan sonra kendini fidan dikmeye adayan Şeyhmus Erginoğlu, “Türkiye’de 84 milyon insan yaşıyor. Her bir vatandaş bir ağaç dikerse Türkiye’de 84 milyon ağaç olacak” dedi.

Manavgat'taki yangında 4 evi yandı! 54 yıllık emeği 2 saatte kül olduManavgat'taki yangında 4 evi yandı! 54 yıllık emeği 2 saatte kül oldu


1995'TEN BERİ AĞAÇ DİKİYOR

Valilik ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün kendisine sağladığı fidanları Savurkapı’daki çöplük alana diken Şeyhmus Erginoğlu, orman yangınları sonrası vatandaşları fidan dikmeye davet etti. Erginoğlu, şunları söyledi: "1995 senesinde şoförlüğü bıraktım, arabayı sattım ve ağaç dikmeye başladım. O günden bu yana Mardin genelinde yaklaşık olarak 15 bin ağaç diktim. Bunun 11 binini Savurkapı’daki bu alanda diktim. Bunun 3 bini elma, erik, kayısı, incir gibi meyve ağaçları, geri kalanları ise çam ağaçlarıdır. Bu orman yangınları beni üzüyor. Burada da yaktılar kaç sefer. Orman sahasında bazıları piknik yapıyorlar. Ateş yakıyorlar, ateşlerini döküp evlerine gidiyorlar. Sonra orası ateş alıyor. Bu ağaç yanması, ben çok üzülüyorum. Geçen sene burayı da yaktılar. 124 tane ağaç yandı burada. Şimdiye kadar o ağaçlar kalbimdedir. Ağaç yakmasına çok üzülüyorum. Onların da canları vardır. Hem de insanlara oksijen verir, yağmuru çeker. Temiz hava veriyor, onlardan faydalanıyoruz. Hem ormanın içinde çok da hayvan yaşıyor. Geçen sene buradaki yangında 6 tane kaplumbağa yanmıştı. Ben tavsiye ediyorum gençlere, herkes bir tane ağaç diksin. Türkiye 84 milyondur. Her bir insan bir ağaç dikerse ne olacak. 84 milyon ağaç olur.”

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 1
  • vay be arkadaş 5 ay önce Şikayet Et
    Allah ına gurban dayı...bende hala dikiyorum her türlü ağaç vehala suluyor ..burdan tavsiyem çok bait herkes aldığı meyvayı yerken çekirdeklerini ayırsın bu sebze meyva her türlü şey olabilir elma aldınız kesdiniz çekirdeklerini çıkarın ve pet bardakalrı delin içine biraz toprak çay tortusu koyun ve dikin evde büyüyecekdir kışın bile ve ilk baharda havalar ısınınca alın ve etrafınızdaki yürenizdeki boş alanalra bahcelere dikin
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Yarıyıl tatili uzayacak mı? Bakan Özer'den son dakika açıklama
Türkiye buz kesecek: Meteoroloji'den son dakika kuvvetli kar uyarısı