Gözlük vermeyen doktora kızdı! Miyop sandı, beyin tümörü çıktı

İzmir'de özel bir okulda sosyoloji öğretmeni olarak çalışan 51 yaşındaki Belgin Dirin gözlükle göremediğini fark ettiğinde beyin cerrahisine başvurdu. Dirin burada hayatının şokunu yaşayarak sorunun miyop değil tümör olduğunu öğrendi.

Gözlük vermeyen doktora kızdı! Miyop sandı, beyin tümörü çıktı
Gözlük vermeyen doktora kızdı! Miyop sandı, beyin tümörü çıktı
GİRİŞ 18.08.2021 12:17 GÜNCELLEME 18.08.2021 12:17
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İzmir’de özel bir okulda sosyoloji öğretmeni olarak görev yapan 51 yaşındaki Belgin Dirin’in görme ile ilgili şikayetleri 1 yıl önce başladı. İlk aylarda görme bozukluğunu önemsemeyen Dirin, sol gözünün üzerine bir perde örtülmeye başladığını fark ettiğinde soluğu göz hekiminde aldı.  
 

30 binde 1 görülen hastalığı yüzünden çocuğu olmuyordu! Hasreti Ömür ile son buldu30 binde 1 görülen hastalığı yüzünden çocuğu olmuyordu! Hasreti Ömür ile son buldu


6 AY GÖZLÜK KULLANDI AMA...

Görme bozukluğu sebebiyle 6 ay boyunca gözlük kullanan Belgin Dirin, gözlükle de göremediğini fark ettiğinde bu kez beyin cerrahisine başvurdu. Yapılan kontrollerinde beyninde, göz sinirlerine baskı yapan bir tümör olduğu tespit edilen Belgin öğretmenin tümörü, gerçekleştirilen operasyonla alındı. Anestezinin etkisi geçip gözlerini açtığında normal bir şekilde görmeye başladığını fark eden Belgin Dirin, “Daha önce gittiğim bazı hekimler sol göz damarımın ve sinirlerimin tamamen öldüğünü, görme yetimin geri gelmeyeceğini söyledi. Tek gözle yaşamaya kendimi alıştırmıştım. Ameliyattan çıkar çıkmaz gözümün açılmasını beklemiyordum. Çok mutluyum” dedi.  

DOKTOR GÖZLÜK VERMEYİNCE KIZDIM 

İlk gittiği göz hekiminin yaşla birlikte görme sıkıntısı yaşadığını ve gözlük verdiğini anlatan Belgin Dirin, “Bir süre gözlüğü kullandım; ancak fark ettim ki gözlükle de göremiyorum. Bu kez numarasının yanlış olduğunu düşünmeye başladım. Tekrar başka bir göz hekimine gittim. Bana gözümün sağlıklı olduğunu ve beyin MR’ı çektirmem gerektiğini söylediğinde açıkçası çok da önemsemedim. Beyinle bir ilgisinin olmayacağını düşündüm ve hatta gözlük vermedi diye kızdım. Tabi şikayetlerimin şiddeti gün geçtikçe artınca bu kez beyin MR’ı çektirmeye karar verdim ve gerçekle yüzleştim. Beynimde tümör olduğu ortaya çıktı” dedi.  

Belçika'da ameliyat riskli dediler, şifayı Elazığ'da bulduBelçika'da ameliyat riskli dediler, şifayı Elazığ'da buldu

 
"BİR DAHA GÖREMEYEBİLİRSİN" DEDİLER

Yaşadığı kısa şokun ardından 3 farklı nörologla görüştüğünü ifade eden Dirin, “Genelde, gözümün eskisi gibi göremeyeceğini, tümörün yaptığı baskıdan dolayı beyin damarlarımın ve sinirlerimin söndüğünü söylediler. Tümör, beynimdeki şah damarımın üstüne yerleşmiş. Bütün göz damarlarımı kaplamış. Üzerinden de 6 ay geçtiği için artık çok geçmiş. Bunu duyduğumda yıkıldım; çünkü ben bir öğretmenim ve her şeyimi gözümle yapıyorum" diye konuştu.  

AMELİYATA GİRERKEN UMUDU YOKTU

Sonrasında Prof. Dr. Sertaç İşlegel’in tekrar görme ihtimalinin yüksek olduğunu söylediğini ve kısa süre sonra da Medicana International İzmir Hastanesinde ameliyata alındığını ifade eden Dirin, ”Açıkçası ameliyata girerken gözümün açılmasını hiç beklemiyordum. Sol gözümü kaybettiğimi tek gözle idare edebileceğimi düşünüyordum. Ameliyattan çıkıp, anestezinin etkisi geçip de gözlerimi açtığımda her ikisiyle de net bir şekilde gördüğümü anlayınca duyduğum mutluluğu tarif edemem” şeklinde konuştu.  
 
GÖRME BOZUKLUĞU HER İKİ GÖZDE DE OLABİLİR

Ameliyatı gerçekleştiren Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sertaç İşlegel, görme bozukluğunun gözde meydana gelen bir rahatsızlık sonucu oluşabileceği gibi beyin tümörünün de habercisi olabileceğini söyleyerek, “Sadece görme bozukluğu değil, çift görme, koku almada azalma, işitme kaybı, baş ağrısı gibi belirtiler de gösterebilir. Bu durum, tümörün oluştuğu yere göre değişiklik gösterebilir. Bu tip durumlarda vakit geçirmeden bir beyin cerrahının görmesinde fayda var. Bu nedenle özellikle gözlükle düzelmeyen görme bozukluğu varsa kontrol edilmeli” dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • vay be arkadaş 2 yıl önce Şikayet Et
    bazan benimde gözlerim bulanıypr herşeyi karmakarışık görüyorum nasıl biliyomrusunuz dijital bir tv de frakans karışması gibi demekki bende kanseirm ölcem .sonra dinleniyorum geçiyor
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Aktaş'tan tepki: Tatlı su Müslümanlığını bırakın! Dünyada sadece Erdoğan yok
İşte Türkiye'de satılan en ucuz 10 elektrikli otomobil