Yetişmez diyenleri dinlemedi! 26 yıl önce hobi olarak dikti, ABD'ye ihraç edecek

Elazığ'da Mehmetçik lakabıyla tanınan 66 yaşındaki Mehmet Hanifi Türkay kentte yetişmez denilen fıstığı üreterek bir ilke imza attı. 32 dönüm arazi üzerine 2 bin ağaçla fıstık üretimi gerçekleştiren Mehmet amca yurtdışına ihraç edecek..

GİRİŞ 25.08.2021 11:20 GÜNCELLEME 25.08.2021 11:49
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Elazığ merkeze 10 kilometre uzaklıkta bulunan Gümüşbağlar köyünde ikamet eden 4 çocuk 9 torun sahibi Mehmet Hanifi Türkay, Elazığ'da bir ilke imza attı. Sanayide yedek parça üzerine 35 yıldır esnaflık yapan ve çevredekilerin 'Mehmetçik' lakabıyla tanıdığı Türkay, 26 yıl önce hobi olarak fıstık yetiştirmeye başladı. O dönemlerde Gaziantep'ten aldığı destekle menengiç ağaçlarına yaptırdığı aşı ile üretime başlayan Türkay, şu anda 32 dönüm arazi üzerine 2 bin ağaçla fıstık üretimi yapıyor. Elazığ'da bir ilki başararak rengi ve aromasıyla, kaliteli ve lezzetli ürünler elde eden Türkay, fıstığın başkenti olan Gaziantep'teki fıstık ihracatçılarının da ilgisini çekti. Bugünlerde ise Gaziantep’ten gelen yaklaşık 32 kişilik bir ekiple fıstığın hasadına başlayan Mehmet Türkay, bu yıl ortalama 3 ton fıstık rekoltesi elde edip kilosunu 40 liradan satmayı planlıyor. Türkay'ın ürünleri, ABD başta olmak üzere yurt dışından birçok ülkeye ihraç ediliyor. 

2 çocuk annesi sosyal medyayı fırsata dönüştürdü! Siparişlere yetişemiyor2 çocuk annesi sosyal medyayı fırsata dönüştürdü! Siparişlere yetişemiyor

 

HASAT SONRASI ÜRÜNLER ABD VE AVRUPA ÜLKELERİNE İHRAÇ EDİLECEK

Hasadına başladıkları fıstığın ABD başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesine ihraç edileceğini kaydeden üretici Mehmet Hanifi Türkay, ''Sanayide yedek parça satıcılığı yapıyorum. 32 dönüm bahçemizde 1995 yılında hazır olan menengiç ağaçlarımızı Antep fıstığına çevirdik. Şu anda üretimde istediğimiz rekolteyi aldık. 3 gün önce Gaziantep Nizip’ten gelen işletmeci firmalarımız bizden aldıkları ürünleri kendi atölyelerinde işleyip, kavurup ve vakumlayıp özellikle ABD ve Avrupa ülkelerine gönderiyorlar. Bizim fıstığın lezzeti, aroması, yağ ve yeşilliğiyle çok güzel olduğunu söylüyorlar. O sebepte dolayı yurt dışındaki özel müşterilere bizim fıstığı gönderiyorlar. Şu anda bahçemizde 32 tane işçi arkadaşımız hasat yapıyorlar. Gaziantep’ten kamyon da onların yapmış olduğu hasadı hemen yükleniyor'' dedi. 
 


BAHÇESİNE ÖZENLE BAKIYOR

Gaziantep Nizip'ten gelen işletmeci firma sorumlusu Mehmet Çelik ise ''Mehmetçik amcanın özenle baktığı bahçeyi geçen yıl gördük. Gayet güzel hizmet ediyor. 32 dönüm üzerinde yetiştirdiği fıstık ağaçları, aroması ve rengiyle çok güzel. Biz Mehmet amcadan aldığımız ürünleri, kendi işletmemizde önce kavuruyoruz, ondan sonra vakumlayıp yurt dışına gönderiyoruz. Gayet memnun ve beğeniyorlar. Mehmetçik amcanın Elazığ’da insanları fıstığa teşvik etmesinden gayet memnunuz. İnsanların da buna rağbet göstermesini istiyoruz. Çünkü fıstık gayet verimlidir ve bizim Antep Fıstığının aromasını tutuyor, aratmıyor” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • Gaziantep27 2 yıl önce Şikayet Et
  Iki bin ağaç fıstık ta 3 ton olmasi cok az.En azindan 10 ton olabilir
  Cevapla
 • fıstık 2 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun.Tebrik ederim.
  Cevapla
 • cabbar 2 yıl önce Şikayet Et
  yahu 3ton neki abd vede avrupaya ihrac edeceksin 3ton ancak bir sehiri zor karsilar
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Azerbaycan 'Tarihi bir olay' diyerek duyurdu! Ermenistan kabul etti
Turistik Diyarbakır Ekspresi ilk seferini yaptı!