Tüp mide ameliyatı sonu oldu! Doktorun teklifi pes dedirtti

Ankara'da 112 kilo olan ve zayıflamak isteyen 35 yaşındaki Tuba Yalçın tüp mide ameliyatı olmaya karar verdi. Tetkik yapılmadan ameliyat edilen ve sonrasında organları iflas ederek hayatını kaybeden Yalçın ihmalin kurbanı oldu..

Tüp mide ameliyatı sonu oldu! Doktorun teklifi pes dedirtti
Tüp mide ameliyatı sonu oldu! Doktorun teklifi pes dedirtti
GİRİŞ 26.08.2021 10:19 GÜNCELLEME 26.08.2021 10:47
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde odyometri sekreterliğinde çalışan Yalçın, fazla kilolarından kurtulmak için mide ameliyatı olmaya karar verdi. 112 kilo olan kadın annesine durumu anlatarak G.Ü. tıp fakültesinin genel cerrahi anabilim dalı öğretim üyesi olan Prof. Dr. A.B.'den randevu alarak ameliyat olmak istediğini söyledi.

Anahtarını evde unutan emekli öğretmen sabırsızlığının kurbanı oldu!Anahtarını evde unutan emekli öğretmen sabırsızlığının kurbanı oldu!


TETKİKLER YAPILMADAN AMELİYAT OLDU

Görevliler tarafından tetkiklerin yapılmadığı öne sürülen Yalçın, 4 Ağustos 2020'de ameliyata alındı. Ameliyatından iki gün sonra taburcu olan kadının ağrı, ateş ve ishal şikayeti başladı. Doktorlar tarafından dikişlerini aldırmaya gittiği sırada bir sorun olmadığı söylenmesi üzerine evine giden Yalçın, daha sonra fenalaşarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Sabah'a konuşan acılı aile kızlarının, görevlilerin ihmali nedeniyle hayatını kaybettiğini öne sürerek şikayetçi oldu.


AMELİYATTAN SONRA YANIYORUM DİYE BAĞIRMAYA BAŞLADI

Anne Türkan Yalçın: Kızım ameliyattan çıktıktan sonra yüksek ateş ve ağrı problemi yaşadı. Kızım 'Anne diyetle zayıflayamıyorum ameliyat olmak istiyorum' dedi. Geçen sene Kurban Bayramı'ydı, bayram tatili bitmeden ameliyat oldu. Bizden önce iki kişi vardı akşam 16:00 sıralarında bize sıra geldi. Ben de kendi kendime 'Akşam vakti doktorlar yorulmuştur bir hata olmasa bari' diye söylendim. Ameliyattan çıktı çocuğum 'Anne yanıyorum' diye bağırmaya başladı. Görevliler peçeteleri soğuk suya bandırarak vücuduna yapıştırdılar. Sabah aspiratör istedi, 'Yanıyorum' demeye devam etti, doktorlar hemşireler normal olduğunu söylediler. İkinci günde hastaneden çıkardılar bizi, serumları bitmemişti. Şiddetli ishali başladı onun da normal olduğunu söylediler." dedi.

DİKİŞLERİNDEN KANLI SU GELDİ

Anne Yalçın konuşmasını şöyle sürdürdü: Dikişlerini aldırdıktan sonra kanaması devam etti. Bir hafta sonra asistan dikişleri aldı. Kızım dikişlerin olduğu yerden kanlı su geldiğini söyledi, çalıştığı hastaneye gittik, muayene olduk. Doktor parmaklarıyla karnını kontrol edince dikiş yerlerinden kan fışkırmaya başladı bize enfeksiyon kaptığını söyledi. Ameliyat olduğu yere götürüp tedavi ettirmemizi söylediler. G. hastanesine gittik durumu anlattık, 'Enfeksiyon yok yarası tertemiz' dediler. Asistan, dikiş açılmış oraya zımba vurdu, 'Gidin' dedi. Eve gittiğimizde sırtının ağrıdığını söyledi, ilaç alıp sürdük. 'Biraz rahatladım' dedi ama akşam ateşi çıktı, ambulansı aradık tansiyonuna ve ateşine baktılar 'Her şey normal' dediler. Sabah ağrıyla evin içinde dolanmaya başladı, asistanı aradık. 'Cumartesi saat 8'de beni niye rahatsız ediyorsunuz' diyerek azarladı ve telefonu kapattı. Durumu kötüleşince hemen taksi çağırdım hastaneye giderken ayakları tutmamaya başladı, dudakları mosmor oldu, bir yere oturturdum, 'Anne gözlerime bir şey oldu' dedi ve birden kalbi durdu. 'Ne olur yardım edin' dedim, geldiler kalp masajı yaptılar, yoğun bakıma aldılar, 'Niye önceden getirmediniz' dediler. Enfeksiyon nedeniyle organları iflas etmiş, orada öldü.

DOKTOR PARAYI İADE ETMEK İSTEDİ

Kardeşi Numan Yalçın: Ablamın ameliyatında usulsüzlük yapıldı. Doktor hastalarını diyetisyenlik merkezine yönlendirerek muhasebe işlerini burada yaptı. Psikiyatri servisinde tedavi gören ablam hiçbir tetkik yapılmadan ameliyata alındı. Yoğun bakıma gittiğimizde vefat ettiği söylendi. "Ölüm nedeni ne?" dedim "Böbrekleri iflas etti" dedi. A.B.'ye gittiğimizde ameliyat öncesinde tetkik yapmadan aylar önce yapılan sonuçlarla yapmaya karar veriyor. Ablam kullandığı ilaçları söylemiş, doktor 'Ameliyat ol bu ilaçları bile bırakırsın' demiş. Alacağı üç beş kuruş için neler yapmış. Kendisinin diyetisyenlik adı altında bürosu var, hastalarını oraya yönlendiriyor. Bütün para alışverişi orada gerçekleşiyor ama resmi olarak hiçbir şey yok. Ne bir fiş, makbuz, fatura hiçbir şey vermiyorlar. Peşin parayı alıyorlar, devletin hastanesini kullanıyorlar, döner sermayeye hiçbir faydaları yok, ameliyattan sonra da 'Teyze kimseye bir şey söylemeyin' diye annemi tembihlemişler. Annemlere diren aldırmışlar ancak ameliyatta kullanmamış. Kullanmayacaktınız neden aldırdınız? Cenazeden sonra da başsağlığı telefonu bekledik onu da yapmadılar. 2 ay sonra sekreter beni aradı, 'Doktor bey parayı iade etmek istiyor' dedi. Parayı verince ablam geri gelmeyecek. Ameliyattan önce farklı ameliyattan sonra farklı davrandılar, telefonumuz 7/24 açık diyorlar cumartesi arayınca beni rahatsız etmeyin diyerek kapatmışlar.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Tuba Yalçın ölümünde görevlilerin ihmali olduğunu öne süren aile avukatları aracılığıyla A.B., C.Ş. ve hastane görevlileri hakkında 'Taksirle ölüme sebebiyet verme', 'Görevi ihmal' ve 'Görevi kötüye kullanma' suçlarından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Ailenin avukatı Mehtap Kaya, "Devletin hastanesinde haksız kazanç elde ederek hastaların hayatıyla oynayan aynı zamanda gerekli tetkikler yapılmadan Tuba Yalçın'ın ölümüne sebep olmuşlardır. Burada ihmalden kaynaklı, ameliyatın sonuçları öngörülmüştür. Olursa olsun diyerek genç kadının ölümüne sebep oldukları gerekçesiyle, sorumluların ceza almaları için savcılığa suç duyurusunda bulunduk, takipçisi olacağız" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 9
 • YAVUZ... 2 yıl önce Şikayet Et
  Doktorun diyetisyen bürosu var fiş ,fatura yok.kesin vergi dahi vermiyordur kaçaktır. hasta kendi bürosunda para ödüyor ameliyat devlet hastanesinde .devletin hastanesini , kendi bürosunda müşterilerine iltimas yapıp amelyatları öne aldırıyordur.işte sağlık sistemindeki sorun, dışarda büro aç , hastaneden sıra alamak için canın çıksın , dışarda kendi bürosundan randevuyu erken al. sağlık sistemindeki alicengiz oyunlarını sağlık bakanı ,hükümet görsün ve bitirsin. millete yazık....
  Cevapla
 • Nur 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin. Ailesine sabr ı cemil ihsan etsin. Sorumlular asıl ahirette yaptıklarının karşılığını görecekler.
  Cevapla
 • Celal 2 yıl önce Şikayet Et
  Doktor resmi görevini suiistimal ederek adam ölümüne neden olmuştur. Adam öldürme için ayrı dava , diyetisyen kliniği görünümlü dolandırıcılık ofisi için ayrı dava açılmalı, Acilen açığa alınmalı, Profesörlük payesi de geri alınmalıdır. Bu ne aç gözlülük? Devletin verdiği neyine yetmiyor?
  Cevapla
 • RABİA 2 yıl önce Şikayet Et
  buna benzer olay 11 sene evvel benim başıma geldi, eşimin beyninde ur bulundu iyileşsin daha iyi bakılsın diye bir doktor ayarladık 10bin tl. aldı ameliyattan sonra bir dalavereyle devlet hastanesine yatırdı ve sabah erkenden ağır hastamı eve gidin diye çıkardı...oysa devletin doktoru değil özel hastane doktoruydu. tabi biz ne olduğunu anlamıyor hastamızla ilgileniyorduk, sevgili eşim kötü ameliyat yüzünden 5 ay sonra vefat etti, nurlarda yatsın...ne bir fatura verdiler nede para ödediğimize dair senet, o doktoru ALLAHA havale ettim. devletimizi ayakta uyutuyor böyle düzenbaz doktorlar vesselam....
  Cevapla
 • Yakub 2 yıl önce Şikayet Et
  İnna lillahi ve inna ileyhi raciun. Allah cc rahmet eylesin. Hakkınızı sonuna kadar arayın. Durum vahim hem de çok vahim. Türkiye de saygısız , gayri insani çok doktor var. Hastası gelince yüzüne bakmayan, selamını almayan, ayağa bile kalkmayan bacak bacak üstüne atan aşağılık doktorlar var. Bizim doktorlara saygımız var. Daha doğrusu kanun ile olmak zorunda kaldı. Ya onların yaptıkları ortada iken devlet bakalım ne yapacak. Allah’tan cc korkmak gerek hesap günü gelecek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'de siyonist hukuk profesörü Catherine Fisk Filistinli öğrencisine saldırdı
Cüneyt Özdemir’den 'yalan muhalefeti'ne tepki