30 liraya aldığı ayakkabı sonrası ayaklarında yara oluşan kadının hayatı kabusa döndü!

Küçükçekmece'de yaşayan 42 yaşındaki Gonca Gül yaklaşık 10 gün önce bir mağazadan indirimde olduğu belirtilen bir ayakkabıyı 30 liraya satın aldı. Ayakkabıdan bulaşan kimyasalla ayağında yaralar oluşan Gül şikayette bulundu..

30 liraya aldığı ayakkabı sonrası ayaklarında yara oluşan kadının hayatı kabusa döndü!
30 liraya aldığı ayakkabı sonrası ayaklarında yara oluşan kadının hayatı kabusa döndü!
GİRİŞ 25.08.2021 14:01 GÜNCELLEME 25.08.2021 14:05
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Küçükçekmece'de yaşayan 42 yaşındaki Gonca Gül, yaklaşık 10 gün önce bir mağazadan indirimde olduğu belirtilerek satılan ayakkabıyı 30 liraya aldı. Gül, ayakkabıyı yalnızca bir gün giydikten sonra ayaklarında yara oluştuğunu öne sürdü. Ayaklarını saran yaranın ayakkabıdaki kimyasal maddeden kaynaklı olduğunu ileri süren Gül, doktora giderek rapor aldı. 

Yetişmez diyenleri dinlemedi! 26 yıl önce hobi olarak dikti, ABD'ye ihraç edecekYetişmez diyenleri dinlemedi! 26 yıl önce hobi olarak dikti, ABD'ye ihraç edecekKANSEROJEN MADDE VARMIŞ AYAKKABIDA O DA YAN ETKİ YAPMIŞ

Gonca Gül, "Aldığım günün akşamında ayağımın şiştiğini fark ettim ve ayağım yara dökmeye başladı. Daha sonra mağazaya onları şikayet edeceğimi söylemeye gittiğimde benimle ilgilenmediler. Hastaneye gittim ve bana adli rapor verdiler. Ben bu insanlardan şikayetçi olacağım. Kanserojen madde varmış ayakkabıda, o da yan etki yapmış. Ayağımdan parça alacaklarını söylediler. Doktor krem verdi fakat ben tekrardan hastaneye yatacağımı düşünüyorum. Çünkü sürekli su topluyor" dedi. 

ALDIĞIM AYAKKABI BENİ PERİŞAN ETTİ

Adliyeye giderek de şikayetçi olan Gonca Gül, "Aldığım ayakkabı beni perişan etti. Kanserojen madde ayağıma yan etti yapmış. Ayağımdan parça alınacak. Ben yandım lütfen başkaları yanmasın" diye konuştu.  Gonca Gül'ün ayağındaki yaralara, satın aldığı ayakkabının mı yoksa başka bir etkenin mi neden olduğu yapılacak incelemenin ardından belli olacağı öğrenildi.

UZMANLAR UYARMIŞTI

Öte yandan sosyal medyada sık sık karşımıza çıkan, otoyol kenarlarında satılan ucuz ayakkabılara karşı uzmanlar uyarıda bulunuyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Burhan Engin, "Üretimde kullanılan maddeler çok önemli. Özellikle giysi ve ayakkabılarda deri mi yoksa başka bir madde mi kullanılıyor, çok önemli. Genellikle ucuz olan maddelerde kullanılan kimyasallar veya değişik maddeler, alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Ayakkabılarda kullanılan kimyasallar, renk boya maddeleri, koruyucu maddeler önemli olabiliyor. Yine ayak tabanında kullanılan kauçuk maddesi de önemli" dedi.

UZUN VADEDE KANSER İÇİN RİSK FAKTÖRÜ

Kullanılan ürünlerin belli standartlarda olması gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Burhan Engin, "Avrupa Birliği'nin belli standartları oluyor bunlar için. Türkiye'nin de kabul ettiği, bu kimyasalların belli bir oran üzerinde olmaması gerekiyor. Ancak kontrolsüz ve ucuz olan ürünlerde belli bir marka olmadığı zaman internetten ya da merdiven altı yapılan alışveriş, bu maddeler ülkemize de gelmekte ve bu maddelerde belirlenen kimyasalların oranları biraz daha fazla bulunmakta. Dolayısıyla kişilerde alerjik reaksiyonlara, uzun süre kullanımda deride bazı hasarlara neden olabilmektedir. Ayak sırtında görebiliyoruz. Ayak tabanında kızarıklık, yanma, kaşıntı olarak görebiliyoruz. Bu kimyasalların belli bir oranın üzerinde olması veya bazı yasaklanmış kimyasalların kullanılmasını, uzun vadede kanser için bir risk faktörü olarak değerlendirebiliriz" diye konuştu.

TEREDDÜTLE YAKLAŞMAK GEREKİYOR

Piyasa değerinden çok daha ucuza satılan ürünlere tereddütle yaklaşmak gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Engin, "Kontrollü olmayan, belli bir marka olmayan veya ucuz dediğimiz oradan buradan gelen mallar için bunlar sıkıntılı ürünler. Belirlenen oranların üzerindeki oranlar kullanılmış oluyor. Onun için güvenilir olmayan, özellikle son dönemde çok gördüğümüz internet sitelerinden online alışveriş çok yapmamak lazım. Mutlaka güvenilir sitelerden, güvenilir ürünlerle beraber, belli standartları oluşmuş, uzun süredir piyasada olan, yan etkileri iyi değerlendirilmiş ürünleri tercih etmek gerekiyor. Güvenilir olmayan yerden, merdiven altı dediğimiz yerlerden olduğu zaman mutlaka tereddütle yaklaşmak gerekiyor" şeklinde konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 4
 • ÇARŞAMBALI 2 yıl önce Şikayet Et
  10 sene kadar önce banada denk gelmişti hem koku yapmış hemde ayağımi sanki ateşe sokmuşum gibi yakmıştı.
  Cevapla
 • nail 2 yıl önce Şikayet Et
  BİŞEY ÜTEMEZSİN SANA alerji yapan başkasına yapmayabilir o sana denk gelmiş firmada da kasıt yok bilemezlerdi.bundan böyle ayakkabı alırken istersen 1000 liralık al alerji testi yaptırman gerek alerji yapması ucuzluğundan değil
  Cevapla
 • Yorgun 2 yıl önce Şikayet Et
  Otuz TL aldığın ayakkabıdan ne bekliyorsunuz bir sabah kahvaltı fiyatı
  Cevapla
 • ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  2800 lira asgari ücretli 200 liraya ayakkabı alamaz, ucuz ayakkabı illa insanı hastamı etmesi gerek, yorum yapmadan biraz düşün önce
  Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP'de 'Esenyurt' krizi! Belediyeyi 3 milyar TL borçlu bırakmışlar
Dünya Bankası’ndan Türkiye için enflasyon tahmini!