Devletten destek aldı! 40 koyunla başladı 120 koyuna ulaştı

Muş'ta 4 yıl önce devletten aldığı hibeyle 40 koyunla hayvancılığa başlayan 4 çocuk annesi Süreyya Yürekdeler elde ettiği kuzularla bu sayıyı 120'ye yükseltti. Devlet desteği aldığını söyleyen kadın 'Allah devletimizden razı olsun' dedi.

Devletten destek aldı! 40 koyunla başladı 120 koyuna ulaştı
Devletten destek aldı! 40 koyunla başladı 120 koyuna ulaştı
GİRİŞ 01.09.2021 12:13 GÜNCELLEME 01.09.2021 12:39

2017 yılında Muş Tarım ve Orman Müdürlüğüne ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında müracaatta bulunan ve başvurusu onaylanan Süreyya Yürekdeler isimli kadın, devletten aldığı 40 koyuna gözü gibi bakmaya başladı. Merkeze 25 kilometre uzaklıktaki Şenova köyünde yaşayan Yürekdeler, hayvanlardan elde ettiği kuzularla sürü sayısını 120’ye yükseltti. Kuzuları anne şefkatiyle büyüterek her sabah onların bakımını yapan Yürekdeler, erkek kuzuları satarken dişileri ise sürü sayısını artırmak için beslemeye devam ediyor. Koyunlardan elde ettiği sütten yoğurt, peynir, tereyağı ve çökelek üreten Yürekledeler, bu ürünleri de satarak geçimini hayvancılıkla sağlamaya başladı.

Bursa'da kravatlı simitçi görenleri şaşırtıyor! Takım elbiseyle sokakta simit satıyor Bursa'da kravatlı simitçi görenleri şaşırtıyor! Takım elbiseyle sokakta simit satıyor

 
ALLAH DEVLETİMİZDEN RAZI OLSUN 

2017 yılında Genç Çiftçi Projesi’ne müracaatta bulunarak 40 koyun aldığını ifade eden Yürekdeler, koyunları çoğalttığını söyledi. Dört yıl içerisinde koyun sayısını 120’ye çıkardığını anımsatan Yürekdeler, “Bu sene yine yüzde 50 hibeyle 4 koç aldım. Allah devletimizden razı olsun. Bunların sütünden, kuzusundan, yoğurdundan, peynirinden, yününden faydalanıyoruz. Erkek kuzuları besleyip satıyoruz, dişileri de çoğalması için sürüde tutuyoruz. Hedefimiz daha fazla koyuna sahip olmak. Bir sürüye sahip olmak istiyorum. Devlet koyunu vermeseydi alma gibi bir imkanımız yoktu. Koyunları sağıyorum, kuzuların bakımını yapıyorum, yemlerini veriyorum. Geçim kaynağımız bu iş olduğu için hem eve yetişiyoruz hem de koyunlara bakıyorum” dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yeni kampanyaya kaç kişi başvurdu! 10 gün önce açıklanmıştı...
İYİ Parti'den HDP itirafı! 'Kapanırsa bize oy verecekler'